Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Yeni Yıl

29 Aralık 2005 00:00
2005 yılı bundan önceki binlerce yıl gibi yine bitiyor. Klasiktir, acısıyla tatlısıyla bizim için koca, dünya için minicik bir yılı geride bırakıyoruz.

Sinema salonlarımızın önceki yıllara göre daha fazla dolduğu bir yıl oldu 2005. Bunun yeni yılda ivmelenmesini umut ediyoruz...

2005 Türk sineması açısından da bereketli sayılabilecek bir yıl oldu. Birbirinden iddialı filmler neredeyse peşpeşe perde aldı. Bunlar arasında yüksek gişeli "Hababam Sınıfı Askerde", "Hırsız Var!", "Gönül Yarası", "Maskeli Beşler", "Organize İşler" gibi filmlerin yanısıra "Türev", "Sen Ne Dilersen", "2 Genç Kız" ve "İstanbul Hatırası" gibi gişede daha mütevazi ama sinemasal açıdan iddialı filmlerden söz edilebilir. Tabi ki 2005'in son aylarında sürpriz bir çıkış yapıp Türkiye'yi göz yaşına boğan "Babam ve Oğlum" u es geçmek olmaz. Çağan Irmak'ın bu son filmi şu sıralarda sessiz sedasız bir rekora koşmaya doğru gidiyor. Seyirciyi sinema salonlarına çekerken toplumsal meselelerden de uzaklaşmayan bu tür eserlerin artması yeni yıl için beklentilerimizden sadece bir tanesi.

Bir diğeri de gişesi yüksek filmlerin yanında "anlatacak bir derdi olan" çalışmaların da artması ve bunlara seyircinin itibar etmesi...

Yeni yılda Türk sineması büyüdükçe büyüsün ama minimalist sinemamız da Türkiye'de Fransa'dan daha fazla seyirci toplasın! Bakalım 2006 bunu kaldırabilecek mi?

Harry Sally'e ne demişti yeni yıl partisine gelip Sally'e sevgisini söyledikten sonra: "Bütün bunlar yalnız olduğumdan veya yeni yıl partisinde olduğumuzdan değil. Bugün buraya geldim çünkü yaşamının bundan sonraki kısmını birisiyle geçirmeye karar verirsen, yaşamının geri kalan kısımının bir an önce başlamasını istersin..."

2006, bir an önce başlamasını istediğiniz mutluluklarla dolsun...

SevgilerYandex.Metrica