Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Altyazı yeni yüzüyle bayilerde

3 Şubat 2013 10:48

12. yaşına basan Altyazı Aylık Sinema Dergisi, Şubat ayında okurlarının karşısına yepyeni bir çehreyle çıkıyor. 125. sayısında gerek içerik gerekse tasarım anlamında baştan aşağı değişen dergide kapsamlı inceleme yazıları, yönetmen portreleri ve film eleştirilerinin yanı sıra Matine, Seyir Defteri, ÖteBeri, Ayın Kısası ve Bir An gibi yepyeni bölümler var. Altyazı’nın yenilenen internet sitesinden ise sinema dünyası ile ilgili güncel bilgileri anbean takip etmek mümkün.

LEOS CARAX ve KUTSAL MOTORLAR

Yeni Altyazı’nın ilk kapağında, Leos Carax’ın Şubat ayında !f İstanbul’da gösterilecek olan yeni filmi Kutsal Motorlar (Holy Motors) yer alıyor. Altyazı’da ayrıca, sinemanın dünü, bugünü ve yarınına dair çok şey söyleyen bu cüretkâr film vesilesiyle Leos Carax’ın kısa ama etkileyici filmografisi de ayrıntılı olarak inceleniyor.

ZİNCİRSİZ

Yeni filmi Zincirsiz’de (Django Unchained) Quentin Tarantino, kendine özgü yorumuyla spagetti western türüne el atıyor. Tarantino’nun bu yeni oyuncağına, filmin bol göndermeli yapısına ve ırkçılık bağlamında etrafında kopan tartışmalara yakından bakıyoruz.

LİSTELERLE 2012

Altyazı’nın gelenekselleşen ‘Vizyon Değerlendirme’ dosyasında bu yıl da Türkiye’nin önde gelen eleştirmenlerinin 2012’ye dair ‘İlk 10’ listeleri, Altyazı okurlarının seçimleri ve ülkemizde vizyona girmese de gözden kaçmaması gereken yapımların dökümü yer alıyor.

!F İSTANBUL

Altyazı, bu yıl son derece iddialı bir programla çıkagelen !f İstanbul’un programında dikkat çeken filmleri değerlendiriyor. Derginin Miguel Gomes ve Peter Strickland söyleşilerini de içeren !f İstanbul dosyasında ayrıca, festivalde Altyazı’nın sunacağı Chris Marker imzalı Güneşsiz (Sans Soleil) üzerine bir inceleme yazısı da bulunuyor.

ALTYAZI’da ayrıca

Lincoln: Spielberg’den Tarih Dersleri

Tepelerin Ardında (Dupa dealuri): Birbirinden Koparılmanın Hikâyesi

Celal ile Ceren: Şahan Gökbakar’dan amatör sosyoloji

Kanunsuzlar (Lawless): Kanunsuz ve Renkli

Pürüzsüz Sinemaya Karşı: Mike Figgis ile söyleşi

Mahremden Kamusala: Can Candan ile LGBT belgeseli Benim Çocuğum üzerine

Ayın Kısası: Serhat Karaaslan’dan MusaYandex.Metrica