"The Paperboy - Gazeteci Çocuk" !F 2013'te posteri

Yıl 1969’dur ve Jack Jansen (Zac Efron) hayatında bir dönüm noktasındadır. Üniversiteden atılmış, Florida’daki Lately kasabasına geri dönmüştür. Babası da bu kasabanın yerel gazetesi The Moat County Times’ı çıkarmaktadır. The Miami Time gazetesinde çalışan ve saygın bir isim olan ağabeyi Ward, Hillary Van Wetter’ın (John Cusack) hüküm giydiği davayı araştırmak üzere iş arkadaşı Yardley Acheman’la (David Oyelowo) birlikte çıkagelince, Jack’ten şoförlük yapmasını ister. Babasının çıkardığı gazeteyi de dağıtan Jack her yeri avucunun içi gibi bilmektedir.

Ward ve Yardley’nin timsah avcısı Hillary Van Wetter davasını araştırmasının nedeni de Charlotte Bless’tir. Hillary’nin yanlışlıkla hüküm giydiğine ikna olan bu güzel kadın The Miami Times gazetesiyle irtibat kurarak muhabir göndermelerini, onların da Van Wetter’ın masumiyetini ispatlayarak onu idamdan kurtarabileceğini ummuştur. Ward ve Yardley ise meslek hayatlarında yükselmelerini sağlayacak bir haber peşinde, Van Wetter’ın yanlışlıkla hüküm giymiş olması halinde Florida’daki adalet sistemindeki çarpıklığı ve ayrımcılığı ifşa etmeyi ummaktadır.

Charlotte Bless, Jack’in tanıdığı hiçbir kadına benzememektedir. İki kardeşin annesi onları uzun süre önce terk edip gittiği için, karşı cins hakkındaki bilgi ve tecrübesi evlerinin hizmetçisi Anita’yla (Macy Gray) geçirdiği zamanla kısıtlıdır. Ağabeyi ve Yardley’nin yanında Charlotte Bless’i Florida’da arabayla getirip götürmek Jack için büyük bir zevke dönüşür.

Ne var ki, bu dörtlü birlikte daha çok zaman geçirdikçe, davayla ilgili gerçekler de gittikçe kararmaktadır. Hillary Van Wetter, iş birliği yapmayı reddederken, Charlotte Bless herkese, bilhassa da Jack’e, yanlış mesajlar vermektedir. Ward da davanın derinliklerine indikçe ketumlaşmaktadır. Yardley ise gerçek yüzünü göstermekten çekinmemektedir: Fırsatçılığını konuşturur.

Ward, içkiyi fazla kaçırdığı bir gece otel odasında saldırıya uğrar. O hastanede yatarken, Yardley haberi yazar ve yayınlar, Van Wetter’ın masum olduğunu iddia eder; bunun üzerine Ward çileden çıkar çünkü Van Wetter’ın yok yere hüküm giydiğine dair ellerinde yeterince kanıt bulunduğuna ikna olmamıştır. Ne var ki, gazetede yayınlanan haber Charlotte Bless’in beklediği sonucu doğurur: Van Wetter serbest bırakılır.

Şimdi herkes ve her şey eskiye dönebilir. Ama tek fark şu anda her şeyin daha kötü görünmesidir. Ve Jack açısından, çok ama çok daha kötüdür.

Gerilim filmi Gazeteci Çocuk’ta (The Paperboy) Matthew McConaughey (Güneşin Karanlığında, Katil Joe), Zac Efron (Kardeşimden Sonra, The Lucky One), Oscar ödüllü Nicole Kidman (Saatler, Mutluluğun Peşinde) ve John Cusack (Kuzgun, 2012) başrolleri paylaşırken, yan rollerde David Oyelowo, Macy Gray ve Scott Glenn oynuyor. Paris Trout ve Deadwood gibi Amerikan klasiklerinin yazarı Pete Dexter, aynı isimli romanını Lee Daniels’la birlikte sinemaya uyarladı. 1960’ların sonlarında Florida’da geçen bu gerilim filminin yönetmenliğini de Oscar ödüllü Acı Bir Hayat Öyküsü’nü de yöneten Lee Daniels üstleniyor. 

Öykü iki kardeşin etrafında gelişiyor: Matthew McConaughey’nin canlandırdığı, saygın günlük gazete The Miami Times muhabiri Ward Jansen ile üniversiteden atıldıktan sonra korkak babası W. W. Jansen ile birlikte Florida’daki küçük kasabada yaşayan Jack Jansen (Zac Efron). Ward Jansen, gazete için bir haberi araştırmak üzere iş arkadaşı Yardley Acheman’la (David Oyelowo) çıkagelince, Jack’ten şoför olarak yardımını ister. Ward’un kasabaya dönmesinin sebebi, idam sehpasındaki sırasını bekleyen mahkumlarla yazışan, gizemli bir kadın olan Charlotte Bless’in onları timsah avcısı olan Hillary Van Wetter’ın (John Cusack) memleketlerine yakın bir yerde yaşanan olaydan ötürü yok yere hüküm giydiğine ikna etmesidir.

Olaylar geliştikçe, bu iki kardeşin ihanetle dolu bir yolculuğa çıktığı gün ışığına çıkar. Değişmeyen tek şey, katillere aşık olan, tuhaf ve güzel bir kadındır; bu kadının tutkusu herkesin sonunu getirebilir.

Yönetmen Lee Daniels, “Bu alışılmadık karakterlere can veren oyuncularla çalışmaktan onur duydum.” diye vurguluyor. “Herkes performansıyla göz kamaştırdı! Filimin son hali beni ok heyecanlandırıyor!”

Son Yorumlar

Yandex.Metrica