SineTek Avrupa da İspanyol Rüzgarı devam ediyor… posteri 2002 yılının Ekim ayından bu yana 3 yıldır aralıksız devam eden gösterimlerde Avrupa’nın farklı ülkelerinden genç ve usta yönetmenlerin filmlerinin yer aldığı 52 uzun film yıl boyunca Ankaralı sinemaseverlerle buluşuyor. Etkinlik, bugüne kadar gösterilen 160’a yakın filmle birlikte ülkemizin düzenli ve yıla yayılmış tek film festivali olma özelliğini sürdürüyor. Etkinlik kapsamında her Perşembe Saat:19.30’da Ankara Ankapol Sineması’nda nitelikli bir Avrupa filmi sinemaseverlerle buluşuyor. Bütün filmlerin 35mm ve Türkçe altyazılı olarak gösterildiği etkinlikte bu ay, İspanya’dan birbirinden ilginç ve iddialı filmler sinefilleri bekliyor.

Yeni yılın ilk filmlerine gelince...

Çağdaş İspanyol Sineması’ndan olağanüstü üç film… Yeni yılın ilk filmi, İspanyol Sineması’nın başarılı yönetmenlerinden Alejandro Amenábar’ın Tez, Aç Gözlerini ve Diğerleri filmlerinin yapımcısı olarak tanıdığımız José Luis Cuerda’nın yönetmenliğini üstlendiği 1999 yapımı Kelebeklerin Dili. İspanyol İç Savaşı’nın başlamasından kısa bir süre önce yaşanan gerilimli günleri bir çocuğun gözünden aktaran film, o dönemde yaşanan dramı gözler önüne seren çok çarpıcı bir yapım. Usta oyunculukları ve sağlam senaryosuyla, Cumhuriyet'in yıkılışından sonra İspanya'daki manevi, politik ve psikolojik durumu, neredeyse 40 yıl süren kinci ve baskıcı savaş sonrası dönemin bıraktığı izleri başarıyla yansıtan bir film. İnsani duygularımıza seslenen, yakın dönemde İspanya’dan çıkmış oldukça etkileyici bir film.

Ocak ayının ikinci filmi ise, son filmi Obaba ile bu yıl İspanya’dan Yabancı Film Dalı’nda Oscar adayı olan İspanyol Sineması’nın yetenekli yönetmeni Montxo Armendáriz’in en başarılı filmlerinden Kalbin Sırları. Ülkemizde gösterime girmemiş bol ödüllü film, sıradışı bir öyküyü sıradışı bir anlatımla aktarıyor. Goya’da dört dalda ödül kazanmış ve 1998 yılında En İyi Yabancı film dalında ülkesinden Oscar’a aday gösterilen film, sırlarla dolu bir yaşamı aydınlatmaya çalışan iki çocuğun öyküsünü anlatıyor. Zaman zaman yükselen gerilimi yansıtmadaki başarısı ve gizemli anlatımıyla da etkileyen film İspanyol Sineması’ndan çarpıcı ve ilginç bir yapım…

Ayın son filmi Martin ise, katıldığı uluslararası festivallerden birçok ödülle dönmüş yine son dönem İspanyol sinemasından oldukça başarılı bir film. Dünya’da Bir Yer filmiyle Oscar’a aday gösterilen ve birçok tartışmalara yol açan ve ülkemizde pek tanınmayan Arjantinli usta yönetmen Adolfo Aristarain’in sinemaseverlerden büyük beğeni toplayan filmi Martin, çekimleri ve olağanüstü oyunculuğuyla dikkati çeken bir yapım. Aile hayatında hayal kırıklığına uğramış bir baba ile hayattan hiçbir beklentisi olmayan oğlu arasındaki kültür ve yaşam farkını işleyen film, uygar toplumlarda ebeveyn-çocuk ilişkisine de eleştiri getiriyor. Yönetmen çarpıcı anlatımıyla Buenos Aires-Madrid arasında gidip gelen yaşamların mücadelesine çağdaş bir yaklaşım sunuyor.

“SineTek Avrupa”
Ocak 2006 Programı
Her Perşembe Saat: 19.30
Tüze Ankapol Sineması
(Kızılırmak Sok. No:14, Kızılay / Tel:419 39 59)
Filmler Türkçe Altyazılıdıdır.

Ayrıntılı bilgi için:
Ankara Sinema Kültürü Derneği
Tel: (0312) 467 2002
Faks: (0312) 466 4824
e-mail: info@askfest.org
www.askfest.org

Son Yorumlar

Yandex.Metrica