İranlı Yönetmen Cafer Panahi'nin Yasaklı Filmi "Perde" Berlin'de Gösterimde posteri

 

 

 

 

 

 

İran'ın muhalif yönetmenlerinden Cafer Panahi'nin son filmi Perde Berlin'de izleyiciyle buluştu. Büyük ödül Altın Ayı için yarışan yapımlardan biri olan 'Perde'nin galasına ev hapsinde bulunan İranlı yönetmen katılamadı. Bir grup sinemasever, İran rejiminin 20 yıl film çekme yasağı verdiği Panahi'ye destek için Berlin'de eylem yaptı.

Panahi'yle birlikte filmin yönetmenliği üstlenen Kambuzia Partovi, filmi hangi koşullar altında çektiklerini şöyle anlattı: ''Ev hapsinde olduğu dönemde onu meşgul tutmak istiyorduk. Önce senaryoyu yazdık, bir villada geçtiği için tek ihtiyacımız olan bir kameraydı. Filmi çekmeye başladık ve bitti. Bu zor dönemde bile Panahi'ye yeni birşeyler üretmesinde yardım ettiğiimiz için mutluyuz.''

'Perde', ev hapsi ve sinema yasağının Panahi'yi sürüklediği depresyonu konu alıyor. 'Perde', yasağa rağmen yönetmenin çektiği ikinci film olma özelliğini taşıyor. İlk filmi ise 2011 yılında çektiği ve internetten ücretsiz olarak dağıtıma soktuğu "This is not a film"di.

Muhalif yönetmen rejime karşı yurtdışında propaganda yapmak suçuyla 2010'da 6 yıl ev hapsi ve 20 yıl film yasağına çarptırılmıştı.

Kaynak : ntvmsnbc

Son Yorumlar

Yandex.Metrica