Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Efsane çizer Milazzo ilk kez Türkiye’de

27 Şubat 2013 11:00

Son Quentin Tarantino filmi Django Unchained, İtalyanların western sinemasındaki altın çağını gündeme getirdi. Oysa İtalya, bu türün yalnızca sinema ile değil, çizgi romanla da yepyeni ufuklara taşındığı bir ülke.

İtalyan western çizgi romanları içinde apayrı bir yeri bulunan Ken Parker’ın yaratıcılarından Ivo Milazzo, Türkiye’ye ilk ziyaretini önümüzdeki günlerde gerçekleştirecek. “Nefes ve Düş” adlı özel Ken Parker albümü kitapçılardaki yerini alırken, Milazzo da yoğun bir gündemle okurlarına merhaba diyor.

Ülkesinde İlüstratörler Cemiyeti Başkanı sıfatı da taşıyan Milazzo, ilk olarak 3 Mart Pazar günü İstanbul Levent Kanyon AVM’deki Remzi Kitabevi’nde saat 16:00-18:00 arası Rodeo’dan çıkmış kitaplarını imzalayacak.

Ertesi gün gerçekleştirilecek özel bir okur buluşmasının ardından, sanatçı, 5 Mart Salı 16:00’dan itibaren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Yerleşkesi’nde, Resim Bölümü Konferans Salonu’nda “Çizgilerle Anlatmak” üst başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek.

“Studio Rodeo Çizgi Edebiyat Etkinlikleri” üst başlıklı bu ajanda ile ilgili olarak, Ken Parker serisinin yayıncısı Murat Mıhçıoğlu şu bilgileri veriyor:

 

“Milazzo, ustalığını her daim araştırmacı yaklaşımlarla tazeleyen büyük bir yetenek. Giancarlo Berardi ile birlikte imza attıkları eserler, çizgi roman kulvarında devrim niteliğindeydi. Şimdilerde ise, sanatçı, her biri ayrı karakterde özel çalışmalarla gündemde. Öyle ki, İtalyan sinemasının en büyük isimlerinden Ettore Scola, son filmi için yazmış olduğu ama yıllarca bekletip çekmediği özel bir senaryoyu, perdeye taşınmak üzere genç bir sinemacıya emanet etmektense, doğrudan onun çizgilerine teslim etmeyi seçiyor...

Milazzo, güzel sanatların herhangi bir alanı ile şu veya bu şekilde ilgilenen herkesin ufkunu açan bir isim. Sinemacılara da, ressamlara da, ilüstratörlere de vereceği ilhamlar var... Bu yüzden, özellikle Mimar Sinan Üniversitesi’ndeki etkinliğe her okuldan öğrencileri ve öğretim görevlilerini, sinefilleri ve çizgi dünyası aşıklarını bekliyoruz.”

Milazzo, Çiztanbul projesi kapsamında açılmış eskiz yarışmasının jürisinde görev alacak ve bazı özel çalışmalarla projeye katılacak.

Sanatçının Türkiye programına dair güncellemeler, Rodeostrip.com ve Ciztanbul.com adreslerinin yanısıra, bağlantılı sosyal medya sayfalarından takip edilebilecek. Yandex.Metrica