Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Altyazı'nın Mart sayısında Jin

1 Mart 2013 11:00

Yenilenen çehresiyle geçtiğimiz ay okuyucuların karşısına çıkan Altyazı Aylık Sinema Dergisi Mart ayında kapağına Reha Erdem’in Jîn filmini taşıyor. Bu ay ayrıca Kaya Özkaracalar editörlüğünde hazırlanan, geçtiğimiz yıl vizyona giren korku filmlerinin kapsamlı bir şekilde değerlendirildiği 40 sayfalık Korku Yıllığı 2012, Altyazı’nın tüm okuyucularına armağanı!

JÎN ve REHA ERDEM

Şubat ayında içeriği ve tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Altyazı Aylık Sinema Dergisi, Mart sayısında kapağına Reha Erdem’in uzun zamandır merakla beklenen filmi Jîn’i taşıyor. Bir gerillanın doğadaki varoluş mücadelesini anlatan filmle ilgili Erdem’le yapılmış kapsamlı bir söyleşinin yanı sıra, dergide film üzerine yazılmış iki farklı eleştiri yazısı da bulunuyor.

YOLDA ve JOSE RIVERA

Jack Kerouac’ın kült romanı ‘Yolda’nın beyazperde uyarlaması vizyona girerken, Altyazı’da filmin senaristi Jose Rivera’yla yapılmış bir söyleşi yer alıyor. Rivera, roman hakkındaki görüşlerini, yaptığı uyarlamanın püf noktalarını ve yönetmen Walter Salles’le çalışma biçimini anlatıyor.

HAYAT AVCISI

!f İstanbul’da gösterildikten sonra gösterime giren Bart Layton imzalı Hayat Avcısı (The Imposter), kaybolan bir çocuğun yerine geçmeye kalkışan bir sahtekârın dehşet verici öyküsünü adeta bir gerilim filmine dönüştürerek anlatan güçlü bir belgesel.

MELTEM GÜRLE ile İZLİYORUM

Altyazı yazarları, son dönemde gazete yazılarıyla hatırı sayılır bir takipçi kitlesi edinen akademisyen ve yazar Meltem Gürle’yle ekran karşısına oturuyor, izledikleri filmlerden yola çıkarak Türkiye sinemasından, edebiyattan ve hayattan bahsediyor.

ALTYAZI’da ayrıca

Öldürme Eylemi (The Act of Killing): Joshua Oppenheimer ile bir katliamı hatırlamak üzerine

Kathryn Bigelow: Oscarlı yönetmenin sinemasında kadın temsilleri

Kelebeğin Rüyası: Sinema Bahanesi Midir Şiirin? 

Yalnız Gezegen (The Loneliest Planet): Julia Loktev’den Kırılgan İklimler

Zero Dark Thirty: Arzuladığın Aslında Nedir?

Margaret: Ölümlülükle Baş Etmek

Spring Breakers: Bahar Tatilinin Ruhaniyeti

Berberian Ses Stüdyosu (Berberian Sound Studio): Giallo Hayaleti

Ayın Kısası: Aykut Atasay’dan Adalet İçin Tarafım, Pınar Selek’in YanındayımYandex.Metrica