Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

24. Ankara Film Festivali Programı Açıklandı

8 Mart 2013 11:00

14-24 Mart 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 24. Ankara Uluslararası Film Festivali, Dünya Kitle İletişim Araştırma Vakfı tarafından, Halkbank’ın ana sponsorluğunda düzenleniyor. Kültürel boyuta vurgu için bu yılki programında ‘Doğu’ya yakın plan atan festival, Türkiye’de hemen hiç bilinmeyen ülke sinemalarından on filmlik bir seçki sunuyor. Arap Baharı’ndan başlayarak ‘Oryantalist Bakış’a seçkisine ve göç olgusundan toplumsal sorunlara uzanan festival seçkisi, doğunun yansımalarını Ankara'lılarla buluşturuyor.

Doğu seçkisinde kendine yer bulan filmler ve yönetmenlerinden bazıları: Farid Mirkhani’nin “The Tender Moment of Sand”, Shamil Aliyev’in “Çölçü”, Saman Moghaddam’ın “Ye Asheghane-ye Sadeh”, Ebrahim Forouzesh’in “Hotchpotch”, Christina Saab’ın “Che Guevara Died in Lebonan”, Nhue Giang Pham’ın “Tam Hon Me” ve Lala Akhundova’nın “Işık Şehri”.

Sinema Avrupa - Daniel Schmidt Retrospektifi: Sinema Avrupa bölümü İsviçre sinemasına damgasını vurmuş isimlerden biri olan Daniel Schmid retrospektifine ve hümanist karakteriyle kalpleri kazanan ve bu yıl 50. yaşını kutlayan Çek Yeni Dalgası akımının ender bulunur filmlerine yer veriyor.

Nazım Hikmet'in 50. ölüm yılı sebebiyle Mehmet Eryılmaz’ın “Nazım Hikmet Şarkıları” adlı belgeseli de festival kapsamında gösterilecek.

Paneller: Festivalde bu yıl iki önemli panel yer alacak bunlardan biri festivalin ana temasının tartışılacağı “Doğu İmgeleri” diğeri ise “Sinema-Tarih” paneli olacak.

Özel Ödüller: Festivalin bu yılki özel ödülleri üç ayrı başlıkta bulunuyor. Aziz Nesin Emek Ödülü ünlü karikatürist Tonguç Yaşar’a, Kitle İletişim Ödülü “Stüdyo Fm” adlı radyo programına ve Sanat Çınarı ödülü ise ressam Nevzat Akoral’a verilecek.

Ulusal Uzun Metraj Yarışması: Festivalin Ulusal Uzun Metraj kategorisinde yarışacak bu yılki filmler şöyle: Aziz Ayşe, Babamın Sesi, Tepenin Ardı, Güzelliğin On Par’ Etmez, Yük, Rüzgarlar, Evdeki Yabancılar ve Şimdiki Zaman.

Ulusal Belgesel Film Yarışması: Ön eleme sonunda belgesel dalında yarışacak adaylar şöyle: Beklemek, Bir Düş-tü Sulukule, Devasa Yapboz: Oinoandalı Diogenes’in Epikurosçu Yazıtı, Dom, Dünyayı Kurtarmaya Çalışanlar, Faîlî Dewlet , Gündöndü, Yaşam Marangozu ve Yuva.

Ön eleme sonunda kısa film dalında yarışacak adaylar, kategorilere göre şu şekilde belirlendi:

Kurmaca Kısa Filmler: Birlikte, Fırtınanın Sarhoşları, İstirahat Odası, Kök, Mavi Kalpli Kadın "Ağıt", Mod, ON, Saat Adam, Sus, Veda Makamı

Deneysel Kısa Filmler: Aralık, Çözüm, (kafes), Net 17950, Origin The USA, Sisyphos, Vaha.

Festivalin öne çıkan diğer bölümlerini Söz Yok Sinema Var bölümünün öne çıktığı “Dünya’dan Kısa Kısa” ve içinde Resim’den Sinema’ya bölümünün de yer aldığı “Dünya’dan Belgeseller” oluşturuyor.

Festivalin bul yılki bilet fiyatları ise şöyle; Öğrenci 8TL, Tam 11TL, Beyaz Geceler 16TL. Alman Kültür Merkezi ve Çağdaş Sanatlar Merkezi'ndeki gösterimler ücretsiz. Biletler Kızılırmak Sineması'ndan veya MYBilet’den alınabilir.Yandex.Metrica