Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Beni, cezaevi yönetmen yaptı

30 Ocak 2006 00:00
The Guardian gazetesi, sayfalarında, ‘Masumiyet’, ‘Yazgı’, ‘C-Blok’ filmlerinin ödüllü yönetmeni Zeki Demirkubuz ile yapılan bir söyleşiye yer verdi. “Beni, cezaevi yönetmen yaptı” başlıklı yazıda Demirkubuz 1980 darbesi sonrasında cezaevinde geçirdiği günlerin filmlerini ve sanatını nasıl etkilediğini anlatıyor. Söyleşinin sonunda Demirkubuz’un ‘Yazgı’ adlı filminin 3 Şubat’ta İngiltere’de gösterime gireceği de duyuruluyor.

80 darbesi sonrasında henüz 17 yaşındayken Maocu bir örgüte üye olduğu gerekçesiyle Metris Cezaevi’ne atılan Zeki Demirkubuz, film yönetmenliği eğitiminin orada başladığını anlatıyor: “Benim eğitimim cezaevinde başladı. Bazen cezaevine girmeseydim, yönetmen olmazdım diyorum. Tutuklanmadan önce sadece siyasi kitaplar okurdum. Cezaevi beni klasiklerle tanıştırdı. Orada karakter, ruh ve doğanın siyasetten daha önemli olduğunu ve bizi birleştiren tek şeyin acı olduğunu öğrendim. Zaten bütün filmlerim de bu “acı” üzerine..”

Avrupa’nın en iyi yönetmenlerinden biri olarak nitelendirilen Demirkubuz, Rus yazar Dostoyevski’den çok etkilendiğini ve sanatına yön verenin siyaset değil, yalnızlık olduğunu belirtiyor: “Siyaset neyse odur, ama benim için en önemli olan şey yalnızlıktır. Her sanatçının her şeye biraz yabancı olması gerekir. Benim için ya düşüncelerimle ya da yazdıklarımla yalnız kalabilmek en önemlisidir. Sessizlik kelimelerden çok daha güçlüdür”enigmacuture

18 Mart 2009 19:07

Zeki Demirkubuz"un filmlerinde yaşam deneyimlerinden faydalandığını zaten duymuştum. şaşırmadım.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica