Altın Portakal ve Altın Koza Festivalleri Arasında Uzlaşma Sağlandı posteri

2012 yılında 17-23 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 19. Altın Koza Film Festivali ile 6-12 Ekim 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali tarihsel olarak birbirine çok yakın olmalarının sebebinin rekabet olduğu söyleniyordu. 2012 Altın Portakal'da, yarışmaya katılacak filmlerin hiçbir yurtiçi yarışmaya katılmama şartı aranması sebebiyle Altın Koza'ya katılan 14 filmin Antalya'da yarışamaması da rekabetin boyutlarını ortaya koymuştu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da yaptığı açıklamada iki festivalin çakışmasının etik olmadığını ifade ederken, bu çakışmanın kasıtlı olduğu yönünde iddialarda bulunmuştu.

Bu konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Sanatsal Etkinlikler Komisyonu 2013 yılındaki festival tarihleri konusunda Altın Portakal ve Altın Koza’yı Uzlaştırdıklarını açıkladı. SEK’in yayınladığı açıklamanın tam metni şöyle: “13 Mart 2013 tarihinde SEK – Sanatsal Etkinlikler Komisyonu, Uluslararası Altın Koza Film Festivali ve Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali İstanbul’da Sinema Güç Birliği Merkezinde buluşarak 2013 yılı festival tarihlerini uzlaşarak belirlemişlerdir. Yapılan toplantı sonucunda 2013 yılında her iki festivalin tarihleri şöyledir:

20. Uluslararası Altın Koza Film Festivali 16 – 21 Eylül 2013 

50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali 04 – 11 Ekim 2013

SEK-Sanatsal Etkinlikler Komisyonu öncülüğünde yapılan Uluslararası Altın Koza Film Festivali ve Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin sektör ile yapılan bu işbirliğinin Türkiye sineması için çok yararlı bir adım olduğu ve bu tip işbirliklerine devam edecek platformda bulunacağımızı kamuoyu ile paylaşmaktan mutluluk duyarız.” Zeynep Özbatur Atakan (SEK Sanatsal Etkinlikler Komisyonu Başkanı)

Son Yorumlar

Yandex.Metrica