OYUN a İtalyadan Ödül, ABD den davet posteri Yönetmen Pelin Esmer’in ikinci filmi “Oyun”, dünya turnesinin İtalya ayağından ödülle döndü. Dün sona eren 17. Trieste Uluslararası Film Festivali jürisi Oyun’a “En İyi Belgesel Film” ödülü verdi (http://www.triestefilmfestival.it). Esmer’in filmi daha önce de San Sebastian ve Sao Paulo festivalleri’nde en iyi yeni yönetmen, Montpellier Film Festivali’nde en iyi belgesel ödülüne aday gösterilmişti.

Şimdiye dek otuz film festivalinden davet alan Oyun’u ABD’nin en önemli film festivallerinden New York Tribeca Film Festivali de yarışma bölümüne davet etti. Matin Scorsese ve Robert de Niro’nun kurucusu olduğu Tribeca Film Festivali’nde Türkiye’yi geçtiğimiz sene ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ temsil etmişti.

Dijital video formatında çekilen ve Mart ayında Türkiye’de sinemalarda vizyona girecek olan film Danone ve Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla 35mm’ye aktarılıyor. Oyun, Mersin’in bir dağ köyünde kendi yaşamlarından yola çıkarak bir tiyaro oyunu yazıp sahneleyen dokuz kadının öyküsünü konu alıyor.

Son Yorumlar (1)

enigmacuture avatar enigmacuture 18 Mart 2009 19:06:03

8

sinemamız için gurur verici bir olay

Yandex.Metrica