Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Akbank 9. Kısa Film Festivali’nin Sonuçları Belirlendi…

1 Nisan 2013 18:45
Akbank 9. Kısa Film Festivali’nin yarışma bölümüne başvuran 416 film arasından yapılan değerlendirme sonucunda; “EN İYİ KURMACA FİLM ÖDÜLÜ” nü “Buhar” ile Abdurrahman Öner, “EN İYİ BELGESEL FİLM ÖDÜLÜ” nü “Bay Siebzehnrübl” ile Tuna Kaptan ve “EN İYİ CANLANDIRMA FİLM ÖDÜLÜ” nü “Sirk Aşkı” ile Akile Nazlı Kaya kazandı. 
Bu yıl 18 - 28 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen Akbank 9. Kısa Film Festivali, yurt içi ve yurt dışından geniş katılımı, yeni bölümleri, atölye çalışmaları ve söyleşileriyle sinemaseverlere keyifle izleyecekleri dopdolu bir program sundu. 29 ülkeden 102 film, 40 seans, 10 söyleşi ve atölye çalışması, sinema dünyasından 17 konuğun yer aldığı Festival, 10 gün boyunca farklı renkler, coğrafyalar, kültürler ve düşünceleri izleyiciyle buluşturdu.  
Akbank 9. Kısa Film Festivali Jürisi, bu yıl dört farklı kategoriden oluştu. Festivalin, 416 filmin başvurduğu yarışmalı bölümü “FESTİVAL KISALARI” bölümüne katılan eserler;  Oyuncu ve Oyuncu Koçu Bahar Kerimoğlu, Maltepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Serkan Öztürk ve Yönetmen Selim Evci’den oluşan ön eleme juri kurulu tarafından değerlendirildi. 
Kurmaca Kategorisi Jüri Kurulu bu yıl; Oyuncu Şebnem Dönmez, Yönetmen Emin Alper, Görüntü Yönetmeni Gökhan Tiryaki, Yönetmen Cemil Ağacıkoğlu ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’ dan oluşuyordu. Jürinin değerlendirmesi sonucu, “EN İYİ KURMACA FİLM ÖDÜLÜ”nü “Buhar” ile Abdurrahman Öner kazandı. 
Yönetmen Aslı Özge, Yazar ve Yönetmen Derviş Zaim, Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Yıldız, Yönetmen Rüya Arzu Köksal ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’ dan oluşan Belgesel Kategorisi Jüri Kurulu, “EN İYİ BELGESEL FİLM ÖDÜLÜ”nü  “Bay Siebzehnrübl” filminin yönetmeni Tuna Kaptan’a verdi. 
Festivale bu yıl eklenen Canlandırma Kategorisi’nde ise Ressam Cemal Erez, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Uykusuz Dergisi Çizeri Galip Tekin, Canlandıranlar Derneği ve Asifa Türkiye Başkanı Berat İlk, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film (Animasyon) Bölümü Başkanı Doç. Dr. Fethi Kaba ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’nın yer aldığı Canlandırma Film Kategorisi Jüri Kurulu, “EN İYİ CANLANDIRMA FİLM ÖDÜLÜ”ne    "Sirk Aşkı” ile Akile Nazlı Kaya’yı ödüle layık buldu. 
“EN İYİ KURMACA FİLM ÖDÜLÜ”nü kazanan Abdurrahman Öner, “EN İYİ BELGESEL FİLM ÖDÜLÜ”nü kazanan Tuna Kaptan ve “EN İYİ CANLANDIRMA FİLM ÖDÜLÜ”nü kazanan Akile Nazlı Kaya Akbank Sanat tarafından 8.000 TL ile ödüllendirildi.                   
Festival’de ayrıca “Yüksük” filmi ile Enes Yurdaün ve “Kırılmayan” filmi ile Cansu Boğuşlu “KURMACA DALI MANSİYON”, “Termik İstemeyük” filmi ile Caner Özdemir ve “Dom” filmi ile Halil Aygün “BELGESEL DALI MANSİYON” ödülünün sahibi olurken, “0.5 Saniye Sonra” filmi ile Ayce Kartal ve “Balıklı Animasyon” filmi ile Ece Zeber, Barış Özyurt ikilisi “CANLANDIRMA DALI MANSİYON” ödülünün sahibi oldular. Aynı zamanda, Enes Yudaün, “Yüksük” adlı filmiyle “SEYİRCİ ÖZEL ÖDÜLÜ”nü de almaya hak kazandı. 
Akbank 9. Kısa Film Festivali ödül töreni ve kapanış partisi, 28 Mart 2013, Perşembe günü ünlü oyuncu Ceyda Düvenci’nin sunuculuğu ile Akbank Sanat’ta gerçekleştirildi. Sinema camiasının önde gelen yönetmen, oyuncu ve tanınmış isimlerinin katıldığı törende Festival’in “KISADAN UZUNA” bölümünün konuğu yönetmen Emin Alper’e ve “BELGESEL SİNEMA” bölümünün konuğu Vedat Atasoy’a ve “DENEYİMLER” bölümünün konuğu Akademi ödüllü Amerikalı animatör Joan C. Gratz’a  teşekkür plaketleri verildi. Ödül töreninin sonrası “En İyi Kurmaca”, “En İyi Belgesel” ve “En İyi Canlandırma” filmlerinin özel gösterimi yapıldı. Akbank 9. Kısa Film Festivali’nin ödüllü filmleri, 8 Nisan–24 Mayıs 2013 tarihleri arası Türkiye genelinde 40 üniversitede gençlerle buluşacak. 


Yandex.Metrica