Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

'Hz. Muhammed sadece Çağrı'yla anlatılmaz'

22 Nisan 2013 15:30

"Hz. İsa'yı konu alan yaklaşık 250, Hz. Musa'yı 120, diğer peygamberleri 80, Buda'yı konu alan 40 film var. Hz. Muhammed'in hayatıyla ilgili yalnızca 'Çağrı' filmi var. Ne yazık ki Batı'ya Peygamber Efendimizi tanıtamadık tabi ki bu durumda düşman da düşmanlığını yapacaktır"

Bu ifadeler, İstanbul'da bulunan İranlı yönetmen, senarist ve yapımcı Mecid Mecidi'ye ait.

Uluslararası film eleştirmenlerinin beğenisini kazanan, "Peygamberlik devam etseydi, tebliğ sinema ile yapılırdı" diyen Mecidi, Hz. Muhammed'in çocukluğunun seslendirmesini yapıldığı filmiyle ve sinemayla ilgili konuştu.

Meridyen Derneği tarafından İstanbul'da düzenlenen "Siyer ve Görsellik" konulu atölye çalışmasında konuşan Mecidi, Çağrı filminin büyük ölçüde Hz. Muhammed'in savaşlarına yer verdiğini ve bunun İslam ruhunu yaymak için yeterli olmadığını vurguladı.

Mecidi, "Son yıllarda Batı'da çoğalan islamafobia ve yaşanan birtakım olaylar nedeniyle kendimi bir sinemacı olarak sorumlu hissediyorum. İslam'ın anlatımı konusunda dünyada büyük bir boşluk var. Bu boşluğun doldurulması gerekiyor. Bizim de Peygamber Efendimiz ve İslam'a dair dünyaya söyleyecek çok fazla sözümüz var.

Savaş, herkes için düşman, ölüm, ateş anlamına geliyor ancak 'Düşman arazilerindeki meyveli meyvesiz ağaçları kesmeyin, ekinleri ateşe vermeyin! Size karşı koymaya gücü yetmeyen yaşlılara, hastalara, felçlilere, baktığı hedefi göremeyen körlere sakın dokunmayın' diyen Hz. Muhammed için savaşın anlamı tamamen farklı. Onun kadar güzel bir bakış açısına sahip hiç kimse yok" şeklinde konuştu.

''SİNEMA BİR FIRSATTIR"
Mecidi, Hz. Muhammed'i anlatan bir film çalışması yaptığı için mutlu olduğunu dile getirerek, "Hz. Muhammed, bizim için yol gösterici bir ışık, sinema da bu yolda bir fırsattır. Bu filmle çok büyük bir işe imza attık. İran'da çekilen film için Mekke ve Medine şehirlerini temsil eden büyük platolar kurduk ve her konuda uzmanlara danışarak hareket ettik. Filmde kesinlikle peygamberimizin suretine yer verilmeyecek, Hz. Muhammed'in ahlakı ve mucizeleri ön plana çıkarılacak" diye konuştu.

Mecidi, filmin çekimlerinin tamamlandığını, montaj aşamasında olduklarını, kısa sürede filmi tamamlamayı umduklarını ifade etti.liondaddy

22 Nisan 2013 23:33

Doğru söylemiş. Avrupalılar Hz. Muhammed'i ve İslam'ı çok fazla tanımıyorlar. Tanımadıkları içinde hep aleyhlerine konuşuyorlar.

Cevap Yaz

MGUNAY

22 Nisan 2013 15:12

hadi hayırlısı güzel bir film olması umuduyla

Cevap Yaz
Yandex.Metrica