Canlandıranlar Festivali Başlıyor posteri

 

Özel Konuklar

Canlandıranlar Derneği tarafından, Puruli Kültür Sanat işbirliğiyle düzenlenecek Canlandıranlar Festivali, 24-28 Nisan 2013 tarihleri arasında İstanbul’da, 16-19 Mayıs 2013 tarihleri arasında ise Ankara’da programını canlandırmaseverlerin beğenisine sunacak. Film gösterimleri, söyleşiler, sektör buluşmaları, canlandırma atölyeleri, sunumlar ve panelin gerçekleşeceği Festival, İstanbul’da üç önemli konuk ağırlayacak.

Işın Kılıcının Yaratıcısı Nelson Shin İstanbul’da
Her yıl bir canlandırma ustasına odaklanacak Canlandıranlar Festivali’nin ilk konuğu, Star Wars serisindeki “ışın kılıcı”nın yaratıcısı, The Transformers: The Movie ve Empress Chung filmlerinin yönetmeni, The Simpsons Movie’nin yapımcısı Nelson Shin. Hafızalarımıza kazınmış pek çok çizgi film karakterine hayat veren Shin; Simpsons, Batman: The Animated Series, X-Men, Tazmania, Tiny Toons, Animaniacs, G.I. Joe gibi televizyon dizilerinin yapımcısı AKOM Stüdyosu’nun kurucusu ve CEO’su. Canlandıranlar Festivali’nin konuğu olarak 24-28 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da olacak canlandırma gurusu, 25 Nisan Perşembe günü saat 19:00’da İstanbul Modern’de Bir Hayat Hikayesi - Tam Macera adlı bir konuşma gerçekleştirecek. Shin 26 Nisan 2013 Cuma günü ise bağımsız canlandırmacılar ve canlandırma stüdyolarıyla Reklamcılar Derneği’nde gerçekleşecek PRODAY’de bir araya gelecek. Shin, yerli stüdyolar ile tanıştıktan sonra onlarla kendi iş deneyimlerini paylaşacak.

Bordo ve Vesna Dovniković

Bordo adıyla bilinen Hırvat canlandırma ustası, karikatürist, ilüstratör, tasarımcı ve yazar Borivoj Dovniković’e ait bir retrospektif, Nelson Shin'in Festival için hazırladığı özel seçkilerden biri. Yugoslav canlandırma sinemasının öncülerinden Bordo’nun 1965 – 1989 yılları arasında çektiği 8 kısa canlandırma film Festival’de gösterilecek. 60 yılı aşkın kariyeri boyunca dünyanın önemli festivallerinden pek çok ödül almış seksen üç yaşındaki Bordo, İstanbullu’larla birlikte filmlerini izlemek üzere Festival’in konuğu olacak. Bordo ile birlikte ASIFA’nın genel sekreteri, ASIFA Hırvatistan’ın başkanı ve Zagreb’de düzenlenen World Festival of Animated Films’in başkan yardımcısı Vesna Dovniković de Festival’i takip etmek ve 26 Nisan'da Bahçeşehir Üniversitesi Karaköy Binası’nda “Animasyon Nereye?” başlıklı bir sunum gerçekleştirmek üzere İstanbul’da olacak.

20 Ülkeden 86 Canlandırma

Farklı tekniklerle çekilmiş 20 ülkeden 86 canlandırma film Festival programında izleyiciyle buluşacak. Nelson Shin’in yönetmeni olduğu, The Transformers: More than Meets the Eye sloganı ile belleklerimizde yer eden, ünlü yönetmen Orson Welles’in Unicron karakterini seslendirdiği The Transformers: The Movie ile yine Shin’in yönetmeni ve yapımcısı olduğu Empress Chung isimli bağımsız uzun metraj animasyon filmi ve Shin’in kariyerinin ilk yıllarında çizer olarak çalıştığı Pembe Panter Kısaları’ndan çok özel bir seçki Festival’de sinemaseverlerle buluşacak.

ABD, Brezilya, Bulgaristan, Çin, Hırvatistan, Mısır, Polonya, Portekiz, Rusya ve Yunanistan canlandırma sinemasından, son iki yılın en iyi on altı kısa filmi ASIFA’nın En İyileri başlığı altında izleyiciyle buluşacak. Seçkide Veljko Popovic ve Svjetlan Junaković’in Benim Yolum Moj Put, Stelios Polychronakis’in Köy To Horio, Dmitry Geller’in Kedi Gömen Fareler Gördüm Ya videl kak mishy kota horonili gibi bol ödüllü filmleri bulunuyor.

ASIFA Kore başlığı altında ise Nelson Shin’in seçtiği, son dönemin en iyi Kore canlandırmaları izlenebilecek. 9 filmlik bu seçkide farklı tekniklerle çekilmiş canlandırmalar seyircilere renkli bir dünyanın kapılarını aralayacak.

John Halas Filmleri: Türkiye’de ilk kez Canlandıranlar Festivali’nde


İlk uzun metrajlı İngiliz canlandırması kabul edilen ve en az romanı kadar beğenilen Animal Farm’ın yönetmeni olarak bilinen John Halas’ın yönetmen, senarist veya yapımcısı olduğu 10 kısa filmlik bir retrospektif Festival programında yer alıyor.

Nâzım Hikmet’ten Canlandırma Filmler İlk Kez Seyirci Karşısında


Senaryosu Nâzım Hikmet tarafından yazılan “Sevdalı Bulut” ve “Hanene Huzur Dolsun” adlı iki canlandırma filmin yer aldığı “Nâzım Hikmet’ten Canlandırma Filmler” kuşkusuz festivalin en çok merak edilen bölümlerinden biri olacak. 1959 ve 1962 yıllarında çekilmiş bu filmleri günışığına çıkaran M. Melih Güneş ve çizgi filmci, karikatürist Tan Oral, Nâzım Hikmet'in 111. doğum yıldönümüne adanan bu çok özel gösterim öncesi filmlerin yaratım süreci üzerine bir konuşma yapacak.

Yetenek Kampı Filmleri ve Türkiye'den Canlandırmalar


Ulusal ve uluslararası festivallerde otuzdan fazla ödül toplayan Canlandıranlar Yetenek Kampı Filmleri, Türkiye’de canlandırma tarihine toplu bir bakış niteliği taşıyan Türkiye'den Canlandırmalar başlıkları altında pek çok canlandırma film de festival programında yer alıyor.

A.B.D. Büyükelçiliği ve Kore Kültür Merkezi’nin katkılarıyla gerçekleşecek Canlandıranlar Festivali’nin tanıtım sponsorluğunu Bahçeşehir Üniversitesi, TV sponsorluğunu Cnbc-e ve e2, radyo sponsorluğunu Radyo Vizyon üstleniyor. Arkapencere.com, Bant-Mag, Kültür Mafyası, Kültür Sanat Haritası ve Level dergi sponsoru olarak Festival’e destek verirken, beyazperde.com, bugunbugece.com, eksisinema.com, grizine.com ve otekisinema.com ise internet sponsorluğunu üstleniyor.

Tüm gösterimler ücretsiz

Dokuz başlık altında gösterilecek 86 canlandırma film İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde ücretsiz olarak izlenebilecek.

Program ve etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgiye festivalin web sitesinden ulaşabilir, Facebook ve Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz

Son Yorumlar

Yandex.Metrica