Sarıyer Belediye Tiyatrosu'nda Sezon Sonlanıyor posteri

Ekim ayında Nejat Uygur Sahnesi”nde “Neye Niyet Neye Kısmet” oyunuyla açılan perdeler 31 Mayıs” ta “Hapşırık, İtfaiyeci Prokorçuk ve Muhbir Üçlemesi” ile kapanıyor. Yoğun bir sezonun ardından, açık alanlarda yapılacak gösterilere hazırlık başlayacak. Mayıs ayında 5 ayrı oyunla sezonu sonlandıracak.

Sarıyer Belediye Tiyatrosu ilk olarak Tekrar Çal, Sam oyunu ile başlayacak. Usta yazar ve yönetmen Woody Allen”in yazdığı “Tekrar Çal, Sam” oyunu, adını dünya sinemasının önemli örneklerinden biri olan Michael Curtiz”in yönettiği Casablanca filminden almaktadır. Bu unutulmaz aşk hikayesinden de ilham alan oyun, terk edilmenin verdiği acıdan kurtulmak için beyninde yaşattığı kişilerle konuşan ve kendini arayan bir adamın trajikomik hikâyesini anlatıyor. Tüm korkularını, zaaflarını ve özgüven sorununu aşmak için Casablanca filminin unutulmaz aktörü Humhrey Bogart”la konuşup bu film karakterinden yardım isteyen Felix”in kendini bulma hikayesi… Abdullah Alparslan” ın rejisiyle sahnelenen oyun, Casablanca filminin unutulmaz sahnelerinin yeniden canlandırılması ile başlıyor. Tiyatro çevresinin beğenilen oyuncularından İsmail Karagöz, Nergis Uslu ve Serhat Kurtay”ında konuk oyuncu olarak katıldığı oyun Sarıyer”de yoğun bir ilgiyle karşılaşıyor.

Daha sonra Sarıyer Belediye Tiyatrosu Çocuk Grubu”nun sezon boyunca kapalı gişe oynayan Aziz Nesin”in yazdığı M. Gökhan Bulut”un yönettiği “Pırtlatan Bal” oyunu son gösterimlerini yapacak. Oyunun hikâyesine gelince; İhtiyacı olan herkese yüksek faizle borç para verip, ödeyemediklerinde mallarını ellerinden alan “Paracı” nın karısı bir gün bal yemek ister. Ve uşakları Şakşak”ı pazara gönderirler. Şakşak balı alıp eve dönerken, hastalanan torununa bal bulabilmek için çalışan yaşlı bir nine ile karşılaşır. Şakşak, paracı için aldığı baldan bir kaşık bile nine”ye vermez. Bir de onunla alay etmeye başlar. Bu alay üzerine nine "Her kim bu baldan yerse pırt pırt pırtlasın" diye bir dilekte bulunur. Ve olanlar olur.” Haksızlık ve kötülük sadece maruz kalanı değil, tüm toplumu ilgilendirir” ana fikri ile sahnelenen oyunda 35 çocuk oynuyor.

üçlemeSezonun 3. Oyunu ““Hapşırık, İtfaiyeci Prokorçuk ve Muhbir Üçlemesi” nin de son gösterimleri hazırlanıyor. Oyunun kurgusu ve yönetmenliği M.Gökhan Bulut”a ait. Anton Çehov”un “Aksırık” oyunundan uyarlanan “oyun içinde oyun” şeklinde kurgulanan oyun için, son hazırlıklar yapılıyor. Bir tiyatro salonunda oyun başlıyor, seyirci salona alınmış olanları seyrediyor. Oyunlar, V.Polyakof”un “İtfaiyeci Prokorçuk Ya da Öykünün Öyküsü” ve B.Brecht”in “Muhbir” oyunları. Park ve Bahçeler Müdürlüğü”nde Müdür yardımcısının yardımcısı görevinde olan Mehmet Ali Şanlıer” de yanında eşiyle en ön sıralardan bilet alıp seyretmek için gelmiş. Ve Mehmet Ali”nin kaderi, o akşam müdürlüğünün bağlı bulunduğu Başkan Yardımcısı”yla kesişiyor. Oyun sırasında nasıl ve nereden geldiği belli olmayan bir “HAPŞIRIK” Mehmet Ali Şanlıer” in dudaklarından Başkan Yardımcısı Ayhan Ataber”in ensesine düşüyor. Ve sonrada olanlar oluyor. “Oyuncu tayfası” nın zaman zaman dahil olması ile daha da eğlenceli hale geliyor. Ve ardından bir İonesco oyunu sezonu kapatmaya hazırlanıyor. Oyunun yönetmenliğini M. Gökhan Bulut yapmış.

hezeyanOyunun adı:“İki Kişilik Hezeyan”. Oyunda olaylar bir odada, iki sevgili arasında geçiyor. Hem dışarıda hem içerde “savaş” yaşanıyor. Günümüz insanına da göndermeler yapılan oyunda, iletişim araçlarının da oyunun içerisine alarak duyarsızlığın altını çizmeye ve iletişirken, iletişimden uzaklaşmayı nasıl başardığımız gösteriliyor. Korunaklı alanlarımızın korunaksızlığı, tüm savaşların iki insan arasındaki çatışmayla benzerliği, savaşın anlamsızlığı üzerine çeşitlemeler sunuluyor.

Son olarak da, Sarıyer Belediye Tiyatrosu 2010 yaz etkinlikleri kapsamında başlattıkları ve sürdürdükleri “Mahallelerde Tiyatro” projesinin bu seneki adı ”Neye Niyet Neye Kısmet” oyunu yoğun istek üzerine son kez oynamaya hazırlanıyor. Üç senedir geleneksel olanı güncel olanla harmanlamaya çalıştıkları oyunlar için, S.B.T. Genel Sanat Yönetmeni ve oyunun yazarı- oyuncusu M. Gökhan Bulut “Değişimin çok hızlı yaşandığı yüzyılımızda hala daha çok yavaş ilerlediğimiz kesin. Biz de sabır ediyoruz, çalışıyoruz, üretiyoruz. Eğer bir ortak dil bulabilirsek ki zorlanacağız elbette, bu süreç için seyircilerimizin affına sığınıyoruz. Üçüncü yıl da sokaklara çıkıyoruz, sokakta buluşuyoruz seyircimizle… al gözüm seyreyle ya da sev gönlüm aşk eyle” diye tarif ediyor yaptıklarını. Oyunun yönetmenliğini Abdullah Alparslan üstlenmiş.Ayrıntılı bilgi için: www.sariyerbelediyetiyatrosu.com. Etkinlikler tamamen ücretsizdir.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica