Kısa Filmciler Ankara'da Buluşuyor. posteri

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Gençlik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlediği "Uluslararası Gençlik Kısa Film Festivali" 14 Mayıs 2013 Salı günü saat 19.30'da Ankara Rixos Otel'de yapılacak olan açılışla başlayacak.

 

Film gösterimleri ve  genç yönetmenlerle yapılacak olan etkinlikler, Kızılay Kızılırmak Sineması'nda gerçekleştirilecek. Türkiye'den ve dünyadan 100'e yakın kısa filmci Ankara'da buluşturan festival, halka açık ve ücretsiz olarak bir hafta sürecek.

 

TÜRKİYE'DE BİR İLK

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen "Uluslararası Gençlik Kısa Film Festivali" gençlerin sinema sanatına olan ilgilerini artırmak, gençler arasında kısa film yapımını özendirmek, Türkiye'de kısa filmin gelişimine katkıda bulunmak ve bunun yanı sıra genç yönetmenleri desteklemek amacıyla bu yıl ilk kez düzenleniyor.
14-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival, 14 - 35 yaşları arasındaki yerli ve yabancı genç yönetmenlerce çekilmiş olan kısa filmlerden hazırlanmış programla Kızılırmak Sineması'nda gerçekleşecek. İki ayrı salonda sürecek olan etkinlikler yer numaralarıyla sınırlı olacak.

 

ALTIN PARS ÖDÜLÜ İÇİN 15 FİLM YARIŞACAK

Ana jüri tarafından yapılacak olan değerlendirme için yarışma ön jürisi tarafından başvuru koşullarına uygun olan 199 film arasından "En İyi Yerli Kısa Film", "En İyi Yabancı Kısa Film" ve "Gençlik Temalı En İyi Kısa Film" kategorilerinde 5'er film  Altın Pars Ödülü için yarışacak.

 

En iyi yerli Kısa Film Finalistleri

Alzheimer: İnsanın Kendini Terk Etmesidir, Yön: Neslihan Siligür

Buhar, Yön: Abdurahman Öner

Ekmek, Yön: Koray Sevindi

Tıraştan Sonra, Yön: Nail Pelivan

Veda Makamı, yön: İpek Kent

 

En İyi Yabancı Kısa Film Finalistleri

Dört Duvar Saraybosna, Yön: Nedim Güç

Ferngesteteurt / Kontrol Altında, Almanya,  Yön: Maximilian Schmitt

Fressen / Perişan Olmak, İsviçre , Yön: Nathalie Kamber

Dag Menner de Vries / Hoşçakal De Vries, Hollanda,  Yön: Mascha Halberstad

Patika, Fransa-Türkiye, Yön: Onur Yağız

 

Gençlik Temalı En İyi Kısa Film Finalistleri

Altı Pas, Türkiye, Yön: Boğaç Soydemir

Ballet story / Bir Bale Hikayesi, Almanya, Yön:Daria Belova

Heart Says Expolde / Kalbin Söylediği, Almanya, Yön: Adrian Scholz & Johannes Fritsche

Ölü Oğullar, Türkiye, Yön:Ayşenur Uyanık & Bilal Çakay

The Equestrian / Binici, İngiltere, Yön: Sybil Mair

 

FESTIVALE 25 ÜLKEDEN 227 FILM BAŞVURDU

 

Festival kapsamında gerçekleştirilecek olan yarışmaya; Almanya, Avusturalya, Azerbeycan, Belçika, Cezayir, Faransa, Güney Kore, Hindistan, Hollanda, Ingiltere, Iran, Ispanya, Isviçre, Karadağ, Kolombiya, Mısır, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Rwanda, Sırbistan, Ukrayna ve Yunanistan'dan olmak üzere 25 ülkeden toplam 227 film başvuruda bulundu.

 

GENÇLER VE USTALAR ALTIN PARS JÜRİSİNDE

 

Festivalin ilk yılında Altın Pars için yarışacak olan filmleri değerlendirecek jüride ustalar ve gençler bir arada olacak. Jüri, Altın Portakal ödüllü Güzel Günler Göreceğiz filminin genç senaryo yazarı Emre Kavuk, başarılı oyuncu Akasya Asıltürkmen, Türk Sineması'nın usta  yönetmenlerinden İsmail Güneş ve Yunanistan'dan Greek Film Center Başkan Yardımcısı Demetri Safianopoulos'tan oluşuyor.

 

OSCAR'LI KISA FİLMLER ALTIN PARS'TA

 

Dünyanın en önemli sinema etkinliklerinden biri olarak kabul edilen ve her yıl dünyanın ilgiyle takip ettiği Oscar Ödülleri kapsamında bu yıl "Kurmaca Kısa Film" ve "Animasyon Kısa Film" dalında aday olmuş 10 film Türkiye'de ilk kez Uluslararası Gençlik Kısa Film Festivali kapsamında sinema severlerle buluşacak.

 

Oscar'lı Animasyon Kısa Filmler

Fresh Guacamole

Adam And Dog

Head Over Heels

Maggie Simpson In "THE Longest Daycare"

Paperman

 

Oscar'lı Kurmaca Kısa Filmler

Asad

Buzkashi Boys

Curfew

Death Of A Shadow

Henry

 

YILDIZLAR KISALARDA

Dünyanın en önemli sinema oyuncularının yer aldığı kısa filmlerden oluşan 7 filmlik bir program, seyirci karşısına çıkacak.

 

Programdan bazı filmler;

Judi Dench'ten Friend Request Pending,

Colin Firth ve Keira Knightley'in rol aldığı Steve,

Lily Tolmin inin oynadığı Procession

Kenneth Branagh'tan Prodigal

 

FESTİVAL'DE SÖYLEŞİLER

DSLR dünyasının dahi çocuğu ve yeni kamera teknolojileri konusunda alanında dünyanın en önemli ismi olarak kabul edilen İngiliz Yönetmen Philip Bloom 15 Mayıs tarihinde 8 saatlik bir atölye çalışması için Ankara'da olacak. Çalışma, Holiday Inn Ankara Otel'de gerçekleştirilecek.

 

17 Mayıs'ta Sinema Yazarı ve Sinema Tarihçisi Burçak Evren "Türk Sinemasın Gayrı Resmi Tarihi" başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek. Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek olan söyleşi ile Türk Sineması'nın bilinmeyen yönleri gün ışığına çıkacak. Aynı gün, uzun yıllardır reklam piyasasında önemli başarılara imza atmış olan Şebnem Kiliş ise genç sinemacıların filmlerini izleyerek yorumlayacak.

 

18 Mayıs'ta yönetmen, yazar ve düşünür Tan Tolga Demirci de Kızılırmak Sineması'nda "Sürrealist Sinema" konulu bir söyleşi gerçekleştirecek.

 

FİNALİST FİLMLERİN SET ARKASI

Altın Pars için yarışan 15 finalist filmin set arkası fotoğraflarından oluşan  özel bir sergi de 15-19 Mayıs tarihleri arasında Kızılırmak Sineması fuayesinde sinema severlerin beğenisine sunulacak.

 

 

Festivale ait tüm görselleri buradan indirebilirsiniz.

 

ftp://ftp.fci.com.tr/
Kullanıcı adı: basin
şifre: 12345

 

Son Yorumlar

Yandex.Metrica