Altın Palmiye sahibini buldu posteri

Cannes Film Festivali, Altın Palmiye ödül töreniyle sona erdi. Festivalin en büyük ödülü Altın Palmiye'yi, iki genç kadın arasındaki romantik ilişkiyi konu alan ‘Blue Is The Most Warmest Colour’ (Mavi En Sıcak Renktir) filmi kazandı. Filmin yönetmeni Tunus doğumlu Fransız Abdellatif Kechiche, ödülü alırken Tunus'taki devrime de atıfta bulundu.

Festivalde en iyi erkek oyuncu ödülü, Bruce Dern ‘Nebraska’ filmindeki rolüyle kazandı.

En iyi kadın oyuncu ödülü ise, ‘The Past’taki rolüyle Berenice Bejo'ya gitti.

En iyi yönetmen ödülünü ‘Heli’ filmiyle Amat Escalante kazanırken, jüri özel ödülü de ‘Like Father Like Son" filminin oldu.

GazeteA24.com
15 Mayıs-26 Mayıs 2013, Altın Palmiye Ödüllerinin de sahibini bulacağı 66.Cannes Film Festivali, kırmızı halıda yürüyecek ünlüleri, gösterilecek ve yarışacak filmleriyle, bu yıl da sinemaseverlerin merakla takip edeceği dünyaca ünlü festivallerden biri olacak. Bu yılki jüri başkanlığını ünlü yönetmen Steven Spielberg yapacağı festivalde yarışacak ve gösterilecek filmler, gelecek ay açıklanacak. Festivali “harika filmlerin keşfedilip dünyaya tanıtıldığı bir platform” olarak tanımlayan ünlü yönetmen, ilk kez bir festivalde jüri başkanlığı görevini kabul ediyor. Festivalin yönetmeni Gilles Jacop, Spielberg’e daha önce bu görevi sık sık teklif etmiş fakat sürekli yeni bir çalışma ile meşgul olduğundan yönetmeni ikna edememiş.Aynı zamanda senarist ve yapımcı olan Spielberg’in baş yapıtları arasında ‘Jurassic Park’, ‘E.T’ ve ‘Schindler’in Listesi’ bulunuyor. Hemen hemen her yıl, yeni bir film ile festivallerin favorisi olmayı başaran yönetmen bu kez beyaz perdenin en prestijli ödüllerinden Altın Palmiye için yeni filmleri değerlendirecek. Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği, “Bir Zamanlar Anadolu’da” 64.Cannes Film Festivali’nde “Büyük Jüri Ödülü“ne layık görülmüştü. Cannes Film Festivali'nde Only Lovers Left Alive'ın basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya filmin yönetmeni Jim Jarmusch ve oyuncuları Tilda Swinton ve Tom Hiddleston katıldı. Jarmush, filmin esin kaynağı ile ilgili olarak; '' Yedi yıldır bir vampir hikayesi yönetmek istiyordum. Fakat finansman konusunda zorlanıyordum. Başta Tilda ve konuştuğum diğer herkes işler karmaşık hale geldiğinde bile vazgeçmediler.'' ifadesini kullandı. Yönetmen filmdeki iki baş rol oyuncusunun da İngiliz olması konusunda; ''İngiliz edebiyatı ile ilgilenmeye başladığımda, vampir hikayelerinde çok İngiliz bir yan olduğunu keşfettim'' dedi. Filmdeki mekan kullanımıyla ilgili olarak Jarmush; ''Tangier ve Detroit beni özel nedenlerden dolayı çok etkilediler. Detroit çok gizemli ve büyülü bir şehirdi. Bugün ise çok depresif ve trajik bir durumda. Filmdeki müziklere ilham verdi. Müzikler de rastgele seçilmedi. Bu film aslında görsel bir müzik'' yorumunu yaptı. Oyuncu Tilda Swinton ise vampirlerle ilgili olarak; '' Hepimiz vampirlerden çok etkileniyoruz çünkü sonsuza kadar yaşıyorlar, Hepimiz ölümden korkuyoruz'' dedi. Tom Hiddleston ise rolü ile ilgili olarak; ''Adam'ın büyüleyici bir perspektifi var, melankoliyi ve romantizmi temsil eden bir karakteri oynama fikrini çok sevdim. Bu birbirini seven ve kabul eden iki kişinin aşkı. Biz aşkı ölümsüzlük bağlamında keşfettik'' dedi. Festivalin favori filmlerinden olan Only Lovers Left Alive'ın bir sahnesinde Eve rolündeki Tilda Swinton'ın valizine doldurduğu kitaplardan birinin Elif Şafak kitabı olduğunu da belirtelim.

Haberin Tamamı İçin: http://www.gazetea24.com/haber/2013-cannes-odullerini-kimler-kazandi-2013-cannes-odul-toreni-2013-cannes-altin-palmiye-odul-kazananlar-listesi_23466359.html#
GazeteA24.com
Kaynak : opsiyonhaber

Son Yorumlar

Yandex.Metrica