Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Rekor destek, 'skandal kararlar'

29 Mayıs 2013 17:05

Kültür Bakanlığı Sinema Destekleme Kurulu, son toplantısında 141 proje için yaklaşık 10 milyon 350 bin liralık rekor destek kararı aldı. Projeler arasında 750 bin lirayla şimdiye dek verilmiş en büyük desteği alan Nuri Bilge Ceylan'ın "Kış Uykusu", 624 bin lira destek alan Yüksel Aksu'nun "İftarlık Gazoz" filmleri de var. Buna rağmen yurt içinde ve dışında birçok ödül kazanmış Emin Alper, Hüseyin Karabey ve İnan Temelkuran gibi yönetmenlerin projelerinin destek bulamaması eleştiriliyor.

Sektörde kopan tartışmada, kararları destekleyenler de eleştirenler de, kurulun önüne gelen proje sayısının çokluğu, sektörün kurulda çok dağınık olarak temsil edilmesi ve uzun vadeli bir sinema politikasının eksikliği konusunda hemfikir.

'SKANDAL KARARLAR'
'Tepenin Ardı'nın başarısından sonra herhalde daha kolay olur finansman bulmamız diye düşündüm ama şu an başarımızın neredeyse cezalandırıldığı hissini taşıyorum". Büyük güçlüklerle çektiği ilk filmi "Tepenin Ardı" ile ulusal ve uluslarası birçok festivalde ödüle layık görülen Emin Alper, Sinema Destekleme Kurulu'nun son kararlarından sonra hislerini böyle ifade ediyor. Ardından bir akademisyen olarak TÜBİTAK üzerinden örnek veriyor: "Bir araştırma projesi yapıyorsunuz dünyanın tüm prestijli dergilerinde yayınlatıyorsunuz, ikinci projeniz TÜBİTAK'tan destek alamıyor. Bunun akademik dünyadaki karşılığı skandaldır." 2008'de 'Gitmek: Benim Marlon ve Brandom' ile benzer bir başarıyı yakalayan Hüseyin Karabey de kararlar için benzer bir değerlendirmede bulunuyor. "Bu büyük bir skandal bence. Yapım sonrası destek için başvurdum. Kurul, tarihinin en büyük parasını dağıttı ama yapım sonrasına para olmadığı için değerlendirilmemiştir diye bir şey çıktı. En çok para dağıttığınız dönemde yapım sonrasına para bulamıyorsanız bunu açıklamak zorundasınız."

'MEMLEKETTE DESTEKÇİMİZ YOK'
Karabey, Sinema Kanunu'ndaki uluslararası yapımlara öncelik tanıması yönündeki düzenlemeyi hatırlatarak "Mesela benim üç yılda dört kez reddedilen "Sesime Gel" projesi 4 yıl içinde Almanya ve Fransa'dan yaklaşık 300 bin euro topladı ve ben o parayı burada harcadım" diyor. Emin Alper de Türkiye'den destek bulamadığı için yabancı ortak yapımcıları bekletmekten yakınıyor: "Reddedilen yani beğenilmeyen proje Berlin Film Festivali'nde ortak yapım pazarında binlerce film arasından seçilmiş 25 proje arasına girdi. Orada ortak yapımcılarla buluştuk. Şu an bir tane Fransız, bir tane Alman ortak yapımcımız Türkiye'den haber bekliyor. Yani hazır iki tane yapımcımız var, ki başvuran projelerin pek çoğunda olmayan bir özellikti bu."Yandex.Metrica