Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

8. SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali başlıyor!

30 Mayıs 2013 14:52

Masal şehir Mardin’de 8. Kez düzenlenecek SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali 31 Mayıs'ta başlıyor. Bu yıl 7 Haziran’a dek sürecek gösterimler ve sinema dolu etkinlikler Mardinliler, çevre illerden izleyiciler ve festivalin özel konukları başta olmak üzere, Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen film meraklılarına unutamayacakları bir hafta sunacak!

Festivalden evvel sineması dahi olmayan Mardin’e sinema salonu kazandıran SineMardin, her yıl önemli bir toplumsal temayı odağına alan bir program hazırlıyor. Bu yıl da Türkiye Sineması’nın son örnekleri, dünya sinemasının etkileyici yapımları, bölge sinemasının kendine has çizgisiyle tanınmış film insanlarını bir hafta boyunca Mardin’de buluşturuyor.

Açılış gecesi konuklarla renkleniyor. Aralarında açılış filmi oyuncularından Belçim Bilgin Erdoğan ve Mert Fırat'ın da bulunduğu davetlilerin katılacağı açılış gecesinde, Hasan Kaçan, Nilgün Öneş, Veysel Berk, Ali Aydın, Ercan Kesal, Elif Refiğ, Erdem Tepegöz, Ömer Can, Selim Evci, Nuri Kino, Nabil Anni, Asmar Riad, Caner Canerik, Fatin Kanat, Ümit Kıvanç, İlksen Başarır'ın yanısıra festivalde gösterilecek filmlerin oyuncuları ve ekipleri de hazır bulunacak. Maridin Otel'de gerçekleştirilecek açılışta Sait Altun - Grup Göç Süryanice, Arapça, Türkçe ve Kürtçe dillerinde Mezopotamya şarkıları söyleyecek. Festival süresince film ekipleri Mardin'e gelmeye ve izleyici ile birlikte filmlerini izlemeye devam edecek.

Bu yıl 8.si gerçekleştirilen SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali Mülteci Olmak teması ile bölgenin sorunlarına da dikkat çekecek. Bu kapsamda film gösterileri ve buluşmaların yapılacak. Dünya sinemasından belgesel, kısa film ve uzun metrajların gösterileceği SineMardin'de Meksika ve Avusturya sinemasının son dönem örnekleri yer alacak. Bütün dünyadan takipçileri ile sosyal medyada fırtına estiren Wallit duvarı Türkiye'de ilk kez Mardin'de açılacak. Festival konuklarından Hasan Kaçan, Mehmet Abhar kahvesi'nde festival katılımcıları ve Mardin halkı ile bir araya gelirken, bir diğer konuk senarist Nilgün Öneş  Maridin Otel'de Senaryoyu Tasarlamak başlıklı bir atölye yapacak.


SineMardin Şehrin Her Yerinde!

Sanatsal içeriği CerModern tarafından hazırlanan; festival başkanlığını Helün Fırat’ın, program yönetmenliğini Zihni Tümer’in gerçekleştirdiği 8. SineMardin bu yıl SineMardin Gösteri Salonu, Kırklar Kilisesi, Mardin Müzesi sunacak programını…Yandex.Metrica