Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Oscar sarstı: En İyi Film Crash

6 Mart 2006 00:00
Oscar Ödülleri görkemli bir törenle sahiplerini buldu. En başta ‘Brokeback Mountain’ olmak üzere, ‘Capote’, ‘Good Night, and Good Luck.’ ve ‘Munich’ filmlerini geride bırakan ‘Crash’ En İyi Film seçildi. Yapım, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Kurgu dallarındaki ödüllerin de sahibi oldu. 3’er ödüllü diğer yapımlar ise ‘Brokeback Mountain, ‘Memoirs of a Geisha’ ve ‘King Kong’. Tören bu akşam saat 22.00’den itibaren NTV ekranından tekrar izlenebilir.

En İyi Yönetmen dalındaki Oscar, ‘Brokeback Mountain’ın yönetmeni Ang Lee’ye verildi. Böylece ‘Capote’ ile Bennett Miller’ın, ‘Crash’ ile Paul Haggis’in, ‘Good Night, and Good Luck.’ ile George Clooney’nin ve ‘Munich’ ile Steven Spielberg’in arasından sıyrılan Lee -beklendiği gibi- altın heykelciğe ulaştı.

En İyi Özgün Senaryo dalındaki ödül ‘Crash’ filminin senaryo yazarları Paul Haggis ve Robert Moresco’ya gitti. ‘Good Night, and Good Luck.’, ‘Match Point’, ‘The Squid and the Whale’ ve ‘Syriana’ bu dalda ödülsüz kalan yapımlar oldu.

Paul Haggis’in yönettiği ‘Crash’ adlı yapım En İyi Kurgu dalında da Oscar aldı ve ödül sayısını 3’e çıkardı.

‘Brokeback Mountain’ın ikinci Oscar’ı, senaristleri Larry McMurtry ve Diana Ossana’ya değer bulunan En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü oldu. Böylece ‘Capote’, ‘The Constant Gardener’, ‘A History of Violence’ ve ‘Munich’ bu ödüle çok yaklaşmış ama ulaşamamış oldular.

En İyi Erkek Oyuncu dalındaki Oscar -beklendiği gibi- ‘Capote’deki inandırıcı oyunuyla Philip Seymour Hoffman’ın oldu. Bu sonuçla Terrence Howard, Heath Ledger, Joaquin Phoenix ve David Strathairn geceyi ödülsüz kapadılar. 38 yaşındaki aktörün bu ilk adaylığıydı.

En İyi Kadın Oyuncu, ‘Walk the Line’ filminde canlandırdığı rolle Reese Witherspoon oldu. Witherspoon’un rakipleri Judi Dench, Charlize Theron, Keira Knightley ve Felicity Huffman -herkesin beklediği- bu sonucu kabul etmek zorunda kaldılar. Bu Oscar, ‘Walk The Line’ın tek ödülü olarak kaldı.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, ünlü Amerikalı aktör George Clooney’nin oldu. Oscar gecesinde, 44 yaşında gelen ilk adaylığını Oscar’a dönüştürmeyi başaran Clooney’nin iki dalda daha adaylığı bulunuyordu ama Oscar Jürisi Clooney’ye tek Oscar’ı yeterli gördü. Clooney’nin En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalındaki rakipleri, Matt Dillon - ‘Crash’, Paul Giamatti - ‘Cinderella Man’, Jake Gyllenhaal - ‘Brokeback Mountain’ ve William Hurt - ‘A History of Violence’tı.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalındaki ödül ise beklendiği gibi ‘The Constant Gardener’ın İngiliz oyuncusu Rachel Weisz’ın (34) oldu. Performansıyla, Altın Küre’yi de kazanmış olan Weisz’ın da, Clooney gibi ilk Oscar adaylığıydı. Weisz, Oscar’a ‘Junebug’dan Amy Adams, ‘Capote’den Catherine Keener, ‘North Country’den Frances McDormand ve ‘Brokeback Mountain’dan Michelle Williams’ı geride bırakarak ulaştı.enigmacuture

18 Mart 2009 15:40

"crash" benim de favorimdi.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica