Mars Entertainment Group'un Türkiye'de büyümesi  posteri

CineEurope'un geçtiğimiz hafta "Yılın En İyi Sinemacısı" ödülüyle onurlandırdığı Muzaffer Yıldırım, 2016 yılına kadar 1000 perdeye ulaşmayı hedefliyor. 

Türk yöneticinin bu ödülü hak etmediğini söylemek, 2001 yılında 8 perdeyle başlayan şirketin bu sene sonunda 600 gibi inanılmaz bir sayıya ulaşacağı düşünülürse, büyük bir haksızlık olur. Yıldırım da 2016 yılında 1000 perdeye ulaşma hedefini anlatırken, Türkiye'nin çok büyük bir potansiyele sahip olduğunun altını çizdi.

Mars Türkiye'de sadece rakamsal olarak bir büyüme gerçekleştirmedi, aynı zamanda kaliteyi de yukarı çekti. Koltuk boyutunun arttırılması, ana salonda fragman gösterimlerinin getirilmesi gibi birçok gelişmeyi getiren şirket de Mars oldu.

Yıldırım, işe başladıklarında, Türkiye'deki sinemaların uluslararası standartların çok altında olduğunu, koltuk boyutlarının küçük, fuayelerin karanlık ve bu gibi sebeplerden ötürü seyircilerin heyecansız olduğunu gördüklerini anlatıyor. Bu gibi eksiklerin düzeltilmesinin yanında, Cinemaximum markasıyla sponsorluğa da yeni bir soluk getirdi.

Şirketin IMAX ile de özel bir ortaklığı bulunmakta. Türkiye'de şu anda yalnız 3 sinemada (İstanbul'da 2, Ankara'da 1) IMAX var ve bu sayının 2014 sonuna kadar 7 olması bekleniyor. Kurt Rieder, Türkiye'de 8-10 IMAX sayısına ulaştıklarında bu formatta Türk filmlerinin de çekilmeye başlanabileceğini öngörüyor.

Mars, Türk fimlerine de desteğini esirgememekte. Ocak ve Şubat, Türk filmlerinin en çok piyasaya sürüldüğü aylar ve Rieder, hedeflerinin bu yoğunluğu tüm seneye yaymak olduğunu söylüyor ve sadece filmleri yayınlamak üzerine yoğunlaşmış olan bakışın da yavaş yavaş film yapmaya da kaymasının gerekliliğinin üzerinde duruyor.

 

Türk İzleyicisi

 

Şirket sözcüleri, Türk izleyicilerin Avrupa'dan çok farklı olduğunu söylemekteler. Bir kere, Mars'ın sinemalarının çoğunluğunun bulunduğu yer alışveriş merkezleri. Yıldırım şöyle açıklıyor: "Alışveriş Merkezlerinde restoranlar ve otopark var, bu yerlerin ayrı bir sinerjisi var. Türkiye'de de şehir merkezlerindeki alışveriş merkezi sayısı da oldukça fazla."

"Türkler sosyal insanlar, onlar fuayelerde konuşmak, diğer sosyal aktivitelere katılmak, alışveriş yapmak istiyorlar. Avrupa'nın diğer bölgelerinde yalnızca sinemaya gitmeyi amaçlayan insanlar görüyorum, bu ise Türkiye'de çok nadir. Birlikte sinemaya giden her yaştan 10-15 insan görmek burası için hiç garip değil."

Rieder böyle bir hızlı büyüyen pazarlarda çalışmayı sevdiğini ifade ediyor ve "Türkiye'de 80 şehir var, fakat bunların sadece 24'ünde sinema var. 2015 yılına kadar bu sayının 41 olacağını düşünüyorum" diye ekliyor.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica