"Zerre"ye Moskova'dan İki Ödül Birden posteri

Moskova’daki 35. Uluslararası Film Festivali sona erdi. Büyük ödül 'Altın Aziz George heykeli', Erdem Tepegöz’ün yönettiği sosyal drama filmi 'Zerre'ye verildi. Festivalin kapanış töreni eski adı 'Puşkin' olan başkent Moskova’daki Rusya sinema salonunda yapıldı.

Törende Erdem Tepegöz ün yönettiği 'Zerre' en iyi film ödülünü alırken filmde, küçük kızı ve annesiyle büyük şehirde kendi ayakları üzerinde kalmak için mücadele veren 'Zeynep' karekterini canlandıran Jale Arıkan da en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü.

Mohsen Mahbalbaf’ın başkanlığındaki jürinin bu kararı beklenmiyordu. Sinema eleştirmenlerinin büyük bir bölümü büyük ödül olan altın heykelciği Konstantin Poluşanskov un siyah- beyaz filmi ’Rol’ün ya da Diederik Ebbinge’nin Hollanda yapımı olan ’Matterhorn’un alacağını düşünüyorlardı. ’Matterhorn’, ’Seyirci sempati ödülünü’ alırken Puluşanskov’un filmi ödülsüz kaldı.

En iyi Erkek oyuncu ödülü Rus aktör, Andrey Bogatırev in "Juda" filmindeki rolünden dolayı Aleksey Sevçenko’ ya verildi.

En iyi yönetmen ödülü ise konusu Güney Kore’de geçen ‘Lübnan duyguları’ adlı filmiyle Chong Enhen’e verildi. Jüri özel ödülünü ise fail ve kurbanının karmaşık ilişkilerinin konu edildiği, yönetmenliğini Tatsusi Oomori nin yaptığı ’Veda Vadisi’ aldı.

Kısa Film dalında ödül ’Elfler Kalesi’ filmi ile Rustem İlyasov’a verildi. Film fantazi karakterler çizen ve gerçek hayat ile hayal dünyasını birbirine karıştıran bir sanatçının yaşadığı krizleri konu alıyor. Festivalin Belgesel dalındaki ödülünü ise Polonyalı yönetmen Pavel Lozinskiy, ’Baba ve Oğul’ filmi ile aldı. Filmin kahramanı Pavel’in kendisi ve ünlü bir belgesel rejisörü olan babası Marsel. Filmde baba Marsel’in Paris’e annesinin küllerinin gömülü olduğu yere ziyareti anlatılıyor.

Kaynak : Hürriyet

Son Yorumlar

Yandex.Metrica