Sinema Verite/Found Footage Korku Filmlerinin Başarısı posteri

'Absence'ın Yönetmeni Jimmy Loweree Sinema Verite Türü Korku Filmlerini Savundu ve Bu Türün Neden Kalıcı Olacağını Açıkladı…

'Sinema verite türü bir çok eleştiri alıyor. Birisi "sinema verite" dediğinde insanlara genel bir ürperti gelir ve bunu anlarım. Buna rağmen, sinema verite filmler hala popülerdir ve bunun sebebinin, seyirciyi doğrudan sahnenin içine çekmeyi başarması olduğunu düşünüyorum. Bence seyirciler bunu çok seviyor. Tabii birçok kişi de bu türden nefret etmekte. Sonuçta bu korku filmi tarzı sektörde bir modaya dönüşen bir şey ve bir modadan nefret etmeyi sevmeyen kim vardır ki? 

'Yaygın tutuma rağmen, "popüler" demek "kötü" demek değildir. Bence bir film, sadece filmi yapan yönetmen duruma uygun olmadığı halde kendi stilini filme yansıtmaya çalıştığında kötü olur. Bir filmin türü, o filmin hikayesine uymalıdır.

'Yıllardır ortada olan bu sinema verite türü; seyirciyi, filmin karakterleriyle doğrudan bir bağlantıya sokup, karakterlerin tecrübe ettikleri durumlarda "Ben olsam ne yapardım?" sorusunu seyircilere sordurduğu için bir çok iyi film çıkartmayı başarmıştır.

''Absence'ta da, tam olarak bu sebeple hikayeye en uygun türün sinema verite olduğuna karar verdim ve bu tercih karakterleri başka türlerde başaramayacağım şekillerde ele alabilmemi sağladı. Yani, doğru bir seçim yapmıştım. Bir film, sadece film çekmiş olmak için çekilmemelidir.'

Siz sinema verite/found footage korku filmleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi bizimle paylaşın...

Son Yorumlar

Yandex.Metrica