Ankara da ödül genç kızların posteri Ankara Film Festivali’nde Jüri, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo’dan oluşan üç büyük ödülü Kutluğ Ataman’ın “2 Genç Kız”ına verdi. Ayrıca, filmdeki oyunculuğuyla Feride Çetin, Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Ödülü’ne değer bulundu. Jüri, yapıma En İyi Film Ödülü’nün, karakterlerine yaklaşımındaki öncü nitelikleri, oyuncu yönetimi, işlediği temaya karşı takındığı cesur tavrı nedeniyle verildiğini açıkladı. Yarışmada en iyi ikinci filme verilen Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü’ne ise “Anlat İstanbul” değer görüldü.

Ulusal Yarışma’da sürpriz yapan film ise Erden Kıral’ın yönettiği ‘Yolda’ oldu. Yapım, En İyi Kurgu, En İyi Görüntü, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (İştar Gökseven) ve Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu (Önder Çakar) ödüllerini aldı.

Favori filmlerden “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?”, büyük ödülleri “2 Genç Kız”a kaptırsa da, üç ödülün sahibi oldu. Filmin oyuncusu Haluk Bilginer En İyi Erkek Oyuncu ödülünü, Hakan Yarkın, Naz Erayda ve Eren Akay’dan oluşan sanat grubu En İyi Sanat Yönetimi Ödülü’nü aldı. Müzik dalındaki ödülü ise Ender Akay “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?” ile Cahit Berkay “Sinema Bir Mucizedir” paylaştı.

İdil Üner “Anlat İstanbul”daki performansı ile En İyi Kadın Oyuncu seçilirken, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü de “Sen Ne Dilersen”deki oyunculuğu ile Zeynep Eronat’a verildi. “Sen Ne Dilersen”in yönetmen ve senaristi Cem Başeskioğlu ise Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Ödülü’nü aldı. Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Ödülü ise “2 Genç Kız” filmindeki oyunculuğuyla Feride Çetin’in oldu. Ulusal Kısa ve Canlandırma Film Yarışması ise En İyi Kurmaca Ödülü’nü Ali Ünal ve İsmail Üçpınar’ın yönettiği “Krallar Hariç”, En İyi Deneysel Film Ödülü’nü Ozan Adam’ın yönettiği “Bir Olayın İnfazı Hakkında Tutanağın İki Adı ve Kırık Plaklarla Dolu Bir Bavul”, En İyi Canlandırma Film Ödülü’nü ise Aksel Zeydan Göz’ün “Simone” adlı filmi kazandı.

Belgesel Yarışması’nda ise Kazım Öz’ün yönettiği “Dûr (Uzak)”, Hacer Arıkan ve Dilek Çolak’ın yönettiği “Karanlıktan Aydınlığa” birinci oldular. Kaynak : ntvmsnbc

Son Yorumlar (1)

enigmacuture avatar enigmacuture 18 Mart 2009 15:35:03

6

iki genç kız farklı bir filmdi. hülya avşar çok başarılıydı.

Yandex.Metrica