Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Türk Sineması Sırbistan'da

12 Temmuz 2013 12:35

Sırbistan'ın Palic kentinde 13-19 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek olan 20. Palic Avrupa Filmleri Festivali'nde Türkiye için özel bir bölümü gerçekleştirilecek. Her yıl bir ülke sinemasıyla ilgili özel bölüm düzenleyen festivalin bu yılki konuğu Türkiye olacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla Ankara Sinema Derneği tarafından oluşturulan programda Onur Ünlü'nün yönettiği Sen Aydınlatırsın Geceyi ana yarışmada yer alırken, Uğur Yücel'in filmi Soğuk Parallels and Encounters bölümünde yarışacak. Reha Erdem'in yönettiğiJin, festivalin Çocuk ve Gençlik Bölümü'nde gösterilecek. Yeni Türkiye Sineması bölümü Zeki Demirkubuz'un yönettiği Yeraltı filmiyle açılacak. Bu bölümde ayrıca Kaybedenler Kulübü(Tolga Örnek), Küf (Ali Aydın), Araf (Yeşim Ustaoğlu), Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (Onur Ünlü) ve Bizim Büyük Çaresizliğimiz (Seyfi Teoman) yer alacak.

Palic Avrupa Filmleri Festivali ayrıca bu yıldan itibaren Seyfi Teoman'ın anısına da bir ödül verilmesini kararlaştırdı. Seyfi Teoman Özel Ödülü birinci ya da ikinci filmini çeken yönetmenlere verilecek. Seyfi Teoman'ın yönettiği Tatil Kitabı daha önce Palic'te gösterilmiş, yapımcılığını üstlendiği Tepenin Ardı ise geçen yıl Palic'te büyük ödüle layık görülmüştü. 

Nurgül Yeşilçay'ın ana jüride yer alacağı 20. Palic Avrupa Filmleri Festivali'ne Türkiye'den Zeki Demirkubuz, Onur Ünlü, Ali Aydın, Yiğit Özşener, Ercan Kesal, Nadir Öperli ve Cenk Alibeyoğlu gibi önemli isimler katılacak

Festivalde 14 Temmuz akşamı Belgrad Büyükelçimiz Sayın Mehmet Kemal Bozay ve Tanıtma Müşavirimiz Sayın Derya Polat'ın katılacağı bir Türkiye resepsiyonu düzenlenecek.Yandex.Metrica