Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Anadolu da Fransız Filmleri Baharı...

14 Nisan 2006 00:00
Sinemanın doğuşuna ev sahipliği yapan, sinemayı teknolojik bir buluş olmaktan çıkarıp yedinci sanat haline getiren ve sinemanın büyülü dünyasına her dönem farklı isimler kazandırmayı başaran Fransa, altı filmiyle altı Anadolu kentinde küçük bir gezintiye çıkacak.

Anadolu’da Fransız Filmleri Baharı’nın ilk durağı 17 Nisan’da Erzurum olacak. Atatürk Üniversitesi Kamüsü’nde yer alan Cafe de Cinema’da gerçekleşecek olan gösterimler iki gün sürecek. Ardından Kars’a geçecek olan filmler 19-20 Nisan tarihlerinde Kars Şehir Sineması’nda izleyiciyle buluşacak. 21-22-23 Nisan’da Diyarbakır’da Avrupa Sineması’na konuk olacak olan etkinliğin diğer durakları 24-25 Nisan’da Gaziantep Üniversitesi Sineması, 26-27 Nisan’da Adana Cinebonus Sineması ve 29-30 Nisan’da Antakya Kültür Merkezi.

‘Fransız Baharı’nda, Fransız sinemasının altı farklı örneği yer alıyor. Alain Delon’a 1984 yılında En İyi Erkek Oyuncu dalında Cesar ödülü kazandıran Bertrand Blier imzalı Ayrı Odalar (Notre Histoire), alkolik ve yalnız bir adamla, kendini erkeklere sunan bir kadının bir trende karşılaşmasını anlatıyor. 2000’de Jean Vigo Ödülü ile aynı yıl Cannes’da Gençlik Ödülü’nü alan Patricia Mazuy’un Kralın Kızları (Saint-Cyr) filmi, 14. Louis’nin eşi Madam de Maintenon’un kurduğu Saint-Cyr adındaki yatılı okulun dönemin dinsel, toplumsal, cinsel ve siyasal gerilimlerinin odağına yerleşme öyküsünü konu ediniyor. Ismaël Ferroukhi’nin, 2004’te Venedik’te Luigi de Laurentiis Ödülü’nü kazanan filmi Büyük Yolculuk (Le Grand Voyage) Faslı bir göçmen olan Reda’nın yaşlı babasıyla çıktığı zorlu Hac yolculuğunu anlatıyor. Cécile Telerman imzalı Eyvah Yaş Otuz Beş (Tout Pour Plaire) üç çocukluk arkadaşının otuzbeş yaşına geldiklerinde yok olan ideallerinin ve gerçeklerin su yüzüne çıkmasının öyküsü. Çayırın Sakinleri (Microcosmos) filmiyle büyük ilgi toplayan Jacques Perrin, Jacques Cluzaud ve Michel Debats 2002 yılında César ödüllerinde En İyi Kurgu Ödülü’nü kazanan filmleri Kuşlar Kanatlı Uygarlık’ta (Le Peuple Migrateur) kuşların tehlikeli yaşamlarını ve kusursuz güzelliklerini masalsı bir anlatımla ortaya koyuyorlar. Ünlü yönetmen Michael Haneke’nin 2005 yılında Cannes’da En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandığı, Daniel Auteuil ve Juliette Binoche’un oyunculuklarıyla süslenen filmi Saklı (Cache) ise bir yandan huzurlu yaşamı gizemli videokasetlerle bozulan Georges ve eşinin yaşadığı gerilimi anlatırken, diğer taraftan Fransa’nın göçmen sorununa bakışını da sorguluyor.

Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği, Ankara, İstanbul ve İzmir Fransız Kültür Merkezleri ile Ankara Sinema Derneği’nin birlikte düzenlediği ‘Anadolu’da Fransız Filmleri Baharı’ adlı etkinliğe Kars’ta Kars Belediyesi, Erzurum’da Atatürk Üniversitesi, Diyarbakır’da Diyarbakır Sanat Merkezi, Gaziantep’te Gaziantep Rotary Kulübü ve Antakya’da Yener Kitabevi ev sahipliği yapacak.enigmacuture

18 Mart 2009 15:30

fransız filmleri hayranıyımdır.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica