Film Festivalinde görkemli final posteri Alkışlarla sahneye çıkan ve ödülünü İKSV Başkanı Şakir Eczacıbaşı’dan alan Gerard Depardieu, Türkiye’ye ilk kez geldiğini söyledi.Bir bahar ayında Türkiye’de bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getiren Depardieu, “Biz de Türkleri Fransa’da yapılacak Türkiye Baharı’nda ağırlamak isteriz” dedi. Türkiye tarihi ve kültürüyle ilgilendiği dile getiren Depardieu, “Ülkenizi keşfedeceğim. Burada bulunmaktan ötürü şeref duyuyorum. Umarım yakında Paris’te, Fransa’da görüşürüz” diye konuştu.

Ödülünü yine Şakir Eczacıbaşı’dan alan Catherine Deneuve de, Türkiye’yi her gelişinde daha çok sevdiğini ifade etti. Deneuve, festivalin bu kadar coşkulu olduğunu gördüğü için çok sevindiğini ifade ederek, “Beni ağırladığınız için çok teşekkür ederim” dedi.

Festivalin kapanış galasında diğer ödüller de sahiplerini buldu. Uluslararası Yarışma’da ‘Altın Lale Ödülü’, İngiliz yönetmen Michael Winterbottom’ın ‘Tristram Shandy - Uyduruk Bir Öykü’ adlı filmine verildi. Ödülü, Uluslararası Altın Lale Yarışması Jüri Başkanı Jean Paul Rappeneau, filmin dağıtımcısı The Works’ten Joy Wong’a verdi.

Rappeneau, ödülü verirken yaptığı konuşmada, festivalin harika, İstanbul’un da çok güzel bir şehir olduğunu ifade ederek, “Burada olmaktan dolayı çok mutluyum” dedi.

Ulusal Yarışma’da, ‘Kültür Bakanlığı Yılın En İyi Türk Filmi’ ödülü, Reha Erdem’in ‘Beş Vakit’ adlı filmine verildi. Ödülü, filmin yönetmeni Reha Erdem aldı. ‘Kültür Bakanlığı Yılın En İyi Türk Yönetmeni’ ödülüne ise ‘İki Genç Kız’ filminin yönetmeni Kutluğ Ataman değer görüldü. Her iki ödülü de Ulusal Yarışma Jüri Başkanı Zuhal Olcay takdim etti.

Festivalin “25 Yılın Ödüllü Türk Filmleri” ve “Ulusal Yarışma” temalarının sponsoru Efes Pilsen, Ulusal Yarışma kapsamındaki filmler arasından FIPRESCI jürisi tarafından seçilen ve Onat Kutlar anısına ödüllendirilen “Beş Vakit” filminin yönetmeni Reha Erdem’e, bir sonraki filminin yapımında kullanılmak üzere 40 bin YTL para ödülü verdi. Ödülü Erdem’e, Efes Pilsen adına İletişim Müdürü Emre Topsakaloğlu takdim etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ayrıca, ‘Yılın En İyi Türk Filmi’ ve ‘Yılın En İyi Türk Yönetmeni’ne 40 biner YTL para ödülü veriyor.

Ulusal Yarışma’da ‘Jüri Özel Ödülü’ne ise Yüksel Aksu’nun ‘Dondurmam Gaymak’ adlı filminde oyuncu ve çalışanlar olarak, sinema sanatına gösterdikleri içten destek için Muğla halkı değer görüldü. Ödülü Muğla halkı adına filmin yönetmeni Yüksel Aksu aldı.

Bu yıl Ulusal Yarışma Jürisi’nin verdiği ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü ‘Babam ve Oğlum’ filmindeki rolüyle Fikret Kuşkan kazandı. ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülü ise aynı filmdeki rolüyle Şerif Sezer’e verildi. Bu oyunculara Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen ödülleri Zuhal Olcay takdim etti. Bakanlık, bu oyunculara ayrıca 10 biner YTL para ödülü de veriyor.

İKSV’nin medya sponsorlarından Radikal Gazetesi’nce verilen Halk Ödülü, hem uluslararası, hem de ulusal yarışmada izleyicilerin oylarıyla saptanan filmlere verildi.

Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan’ın açıkladığı Halk Ödülü’nü Uluslararası Yarışma’da Julian Fellowes’un ‘Ayrı Hayatlar’, Ulusal Yarışma’da ise Çağan Irmak’ın yönettiği ‘Babam ve Oğlum’ adlı filmler kazandı.

Ödül töreninin ardından konuklar, İngiliz yönetmen Stephen Frears’in yönettiği, başrollerinde Judi Dench ve Bob Hoskins’in oynadığı “Bayan Henderson Sunar” adlı filmi izledi. Kaynak : ntvmsnbc

Son Yorumlar (1)

enigmacuture avatar enigmacuture 18 Mart 2009 15:30:03

10

sinema devlerinin katılımı çok iyi olmuş

Yandex.Metrica