‘Abdülhamit Düşerken’in çekimleri başladı posteri Nahid Sırrı Örik’in aynı isimli eserinden uyarlanan “Abdülhamid Düşerken” isimli filmin çekimlerine Maslak Kasırları’nda başlandı. TRT’nin Türk edebiyatının seçkin eserlerini televizyona uyarlama projesinin bir parçası olan ve Ziya Ökten tarafından yönetilen yapımın diğerlerinden farkı sinema filmi olarak çekiliyor oluşu. Film ittihatçı bir subayla, Abdülhamit’in paşalarından birinin kızı arasındaki aşk öyküsü çerçevesinde dönemin önemli olaylarını konu ediyor. Dönemin özelliğiyse Osmanlı İmparatorluğu’ndaki ilk demokrasi mücadelelerinin, kavgalarının başladığı, çok gergin ve heyecanlı bir dönem olması.
       Tarihi mekanların birçoğunun günümüzde var olmaması nedeniyle yapım için dönemin ruhunu yansıtan dev dekor ve fasatlar kuruluyor. Yıldız Sarayı ve Maslak Kasırları gibi tarihi mekanların da kullanıldığı çekimlerin Eylül’de tamamlanması planlanıyor.
       
ÖĞRETİCİ TARİH FİLMİ DEĞİL
       Bu projenin önceki filmleri ‘Kurtuluş’ ve ‘Cumhuriyet’ten farklı olacağını belirten yönetmen Öztan, “Film 1908 ile 1909 yıllarını anlatıyor. Ama Kurtuluş ve Cumhuriyet gibi bir film olmayacak. İzleyiciler öyle tarihi yorgunluklar, bilgiler göremeyecekler. Aşk, tutku ve ihtirasla dolu heyecanlı bir sinema filmi olacak” diyor. Nitekim, Enver ve Niyazi’lerin dağa çıkması, baskılar, Abdülhamit’in meşrutiyeti ilan etmek zorunda kalması, 31 Mart Ayaklanması gibi önemli olaylar filme konu edilen aşk hikâyesi çerçevesinde anlatılacak.
        Filmde Mehmet Şehabettin Paşa’nın ihtiraslı kızı Nimet’i canlandıran Metem Cumbul, rolüyle ilgili olarak “Kurgu karakterleriz biz, tarihte yaşamayan karakterler Nimet ve benim babam Mehmet Şehabettin Paşa. Diğer bütün karakterler tarihte yer alan karakterler. Nimet ihtiraslı bir paşa kızı ve ihtirasının örtüştüğü, ortaklığa girdiği kocası İttihat ve Terakkici Şefik’le iktidara oynamaya çalışıyorlar...” diyor. Filmde Kolağası Mustafa Kemal’i Serdar Orçin, Abdülhamit’i Çetin Öner, Mahmut Şevket Paşa’yı Tarık Akan, Enver Bey’i Fikret Kuşkan canlandıracak. Filmin 2003 başında vizyona girmesi planlanıyor. Kaynak : www.ntvmsnbc.com

Son Yorumlar

Yandex.Metrica