Altın Koza Çiçek Açmaya Devam Ediyor posteri Festival’de bu yıl, Uzun Metrajlı Ulusal Film Yarışması’nda 14, Öğrenci Filmleri Yarışması’nda 40, Onur Ödülleri Özel Gösterimi’nde 4, “Hayallerimiz, Aşklarımız ve Atıf Yılmaz” bölümünde 3, “Türk Sineması’nda Bir Usta Oyuncu: Kadir İnanır” bölümünde 4, “Dünya Sineması’ndan Örnekler” bölümünde 14, “AKdeniz’den BEYAZperdeye” bölümünde 8, “Dünya Kısa Filmlerinden Örnekler” bölümünde 23, “Dünyadan ve Türkiye’den Belgesel Örnekleri” bölümünde 30, “Altın Koza Kısa Film Seçkisi” bölümünde 20 olmak üzere toplam 160 film Adanalılarla buluşacak.

Festival açılışını, 06 Haziran 2006 Salı günü saat 20.30’da Cinebonus Sineması’nda yapacak. Festivalin Açılış Filmi ise 12. Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü başta olmak üzere En iyi Sanat Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Stüdyo ödüllerini de evine götüren, yönetmenliğini Ümit Ünal, Kudret Sabancı, Selim Demirdelen, Yücel Yolcu, Ömür Atay’ın yaptığı Anlat İstanbul. Filmin sanatçılarının katılımıyla gerçekleştirilecek olan gecede ayrıca film müziklerden tanıdığımız Cahit Berkay da bir konser verecek. Gecenin sunuculuğunu ise Ceyda Düvenci üstleniyor.

Altın Koza Festivali tarafından her yıl geleneksel olarak verilen Yaşam Boyu Onur Ödülleri bu yıl, yönetmen Atıf Yılmaz, oyuncu Fatma Girik, senarist Safa Önal ve oyuncu Şener Şen’e sunulacak.

13. Adana Altın Koza Film Festivali Yaşam Boyu Onur Ödülleri, 8 Haziran 2006 Perşembe akşamı gerçekleştirilecek Festival Balosu’nda takdim edilecek. Törenin sunuculuğunu ise mikrofonda 50. yılını geride bırakan Halit Kıvanç üstleniyor. Gecede etnik tınıları modern sound’larla birlikte kullanan Candan Erçetin, büyülü sesiyle konuklara unutulmaz bir gece yaşatacak. Ayrıca Festival kapsamında, onur ödülleri alan sanatçılarımızın filmleri Adanalılar ile buluşacak

Geçtiğimiz günlerde yaşama veda eden, Türk Sineması’nın unutulmaz yönetmeni Atıf Yılmaz, 13. Adana Altın Koza Film Festivali’nde yine aramızda olacak. Atıf Yılmaz’ın kişiliği ve sinemasının tüm boyutlarıyla yaşatılacağı bölümde; “Hayallerimiz, Aşklarımız ve Atıf Yılmaz” başlığıyla Usta’nın üç filmi izleyicilerle buluşacak. Usta anısına ayrıca belgesel sinemacı Kerime Senyücel’in “Sinemayı Sanat Yapanlar; Atıf Yılmaz” belgeseli de gösterilecek. “Atıf Yılmaz’ın Ardından” adını taşıyan oturumda ise, Yılmaz’ın çalışma arkadaşları ve sanatçı dostlarıyla birlikte anılacak.

13. Altın Koza Film Festivali kapsamında her yıl düzenlenen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda, Türk Sinemasının son dönemde çekilen önemli filmleri Adanalı sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Türk Sinema sanatının gelişmesine ve eserlerinin tanıtılmasına katkılar getirmeyi, kitlelerin, sanatsal etkinlikler yoluyla sanatçılar ve eserleriyle buluşmasını amaçlayan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda bu yıl; En İyi Film, Büyük Jüri Özel Ödülü, Halk Jürisi Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Umut Veren Genç Kadın Oyuncu, Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülleri ile En İyi Senaryo, En İyi Müzik, En İyi Kurgu, En İyi Stüdyo Ödülleri sahiplerini bulacak.

Yarışmanın Seçici Kurulunda, yapımcı Cengiz Ergun, müzisyen Garo Mafyan, tiyatro oyuncusu Gülriz Sururi, senarist Hüseyin Kuzu, görüntü yönetmeni Kenan Ormanlar, ressam Mehmet Güleryüz, oyuncu Menderes Samancılar, öğretim üyesi Prof.Dr. Naci Güçhan, yönetmen Osman Sınav, oyuncu Selma Güneri, sinema yazarı Sevin Okyay yer alıyor.

13. Festivalde Mustafa Altıoklar’ın Banyo, Reha Erdem’in Beş Vakit, Yüksel Aksu’nun Dondurmam Gaymak, Hakan Algül’ün Döngel Karhanesi, Ulaş Ak’ın Dün Gece Bir Rüya Gördüm, Togan Gökbakar’ın Gen, Ezel Akay’ın Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?, Kutluğ Ataman’ın İki Genç Kız, Pelin Esmer’in Oyun, Cem Başeskioğlu’nun Sen Ne Dilersen, Memduh Ün ve Tunç Başaran’ın Sinema Bir Mucizedir, İsmail Güneş’in The İmam, Olgun Arun’un Tramvay isimli filmleri Altın Koza için yarışacak. Filmler 5 Haziran’dan itibaren halkın ve jürinin beğenisine sunulacak.

Festival, Büyük Jüri tarafından seçilecek En İyi Film’e 100,000.-YTL ve Jüri Özel Ödülü’ne 40.000.-YTL, Halk Jürisi tarafından seçilecek En İyi Film’e 40.000.-YTL, En İyi Yönetmen’e ise 40.000.-YTL ödül dağıtacak.

Son Yorumlar (1)

enigmacuture avatar enigmacuture 18 Mart 2009 15:23:03

10

merakla beklenen bir etkinlik. heyecan verici.

Yandex.Metrica