Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Cannes da Ceylan ın Filmine Geçer Not

23 Mayıs 2006 00:00
Le Figaro gazetesi, Ceylan’ın son filmini “ince ve duygusal” olarak niteledi. Gazete, “Türk yönetmenin hayranlık uyandıran bir tekniği olduğu” yorumunu yaptı. Liberation gazetesinde çıkan eleştiride ise, filmin görüntüleri için “mükemmel ve parlak” ifadeleri kullanıldı. Gazete, filmin çekiminde kullanılan özel tekniği de övdü.

Nuri Bilge Ceylan, Liberation gazetesine verdiği demeçte, filmdeki oyuncuların ailesi ve yakın arkadaşları olduğunu belirterek, bu kişilerle daha rahat ve istediği gibi filmler yaptığını söyledi.

Ceylan, “Mükemmele yaklaşmak için, çekim sırasında dijital teknikle, filmin bölümlerini istediğim kadar fazla çektim. Ancak daha sonra elimde fazla malzeme olduğu için bunların montajı da uzun sürdü” dedi. Ceylan, bu yüzden son filmini iki yılda tamamlayabildiğini sözlerine ekledi.

Başrolleri, eşi Ebru Ceylan (Bahar) ile paylaşan Nuri Bilge Ceylan (İsa), ‘İklimler’de, aralarında belli bir yaş farkı olan sevgilisiyle gittikleri tatilde ayrılmaya karar veren bir üniversite öğretim üyesini canlandırıyor. Ayrılığın ardından iki sevgilinin kırılganlıklarını anlatan film, İsa’nın bencil ve hükmeden, aynı zamanda umutsuz ve yalnız insan tiplemesi üzerinde duruyor.

Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Uzak’ isimli filmi, 2 yıl önce Cannes’da Jüri Büyük Ödülü’ne layık görülmüş, başrolü paylaşan oyuncular Muzaffer Özdemir ve Mehmet Emin Toprak ise En İyi Erkek Oyuncu seçilmişlerdi.

Türkiye’den Belma Baş’ın ‘Poyraz’ filmi de diğer 10 filmle birlikte kısa metrajlı filmler dalında yarışıyor.

17 Mayıs’ta ‘Da Vinci Şifresi’ isimli filmin gösterimiyle başlayan festival, 28 Mayıs’taki ödül töreniyle sona erecek.enigmacuture

18 Mart 2009 15:22

iklimler favori. zorlayacak bence.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica