'Lal Gece'ye Mısırdan Red Oyu posteri

Kendinden elli yaş büyük ve hapishaneden yeni çıkmış bir adamla zorla evlendirilen genç bir kızın hayatını anlatan 'Lal Gece (Night of Silence)' Mısır Alexandria Film Festivalinden geri gönderildi. Mısırda yaşanan olaylar ve Türkiye hükumetinin yaklaşımı sebebiyle Reis Çelik'in filmi kabul edilmedi.

Reis Çelik'e, festivalin uluslararası ilişkiler bölümü başkanı olan Jihan Abdel Latif tarafından bir mektup gönderildi. "Ülkemiz ve Türkiye arasındaki politik olayların ne durumda olduğunun farkındasınızdır. Tabi ki bu durum iki ülkenin bütün ilişkilerini etkiliyor." diyen Abdel Latif, "Şu an siz ve bizler çok kritik bir durumdayız. Umarım bu durumu anlayışla karşılarsınız ve umarım ilerleyen zamanlarda her şey çok daha güzel olur" sözlerini ekledi.

Reis Çelik, "Hükumetin yaklaşımına tepki olarak festivalden filmim çekildi. Ama en kötüsü benim olaya bakış açım değerlendirilmedi. İşte bu beni çok üzüyor. Ne 'Lal Gece' filminin ne de benim politik düşüncelerimin olan olaylarla bir alakası yok" dedi.

Verilen karar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Son Yorumlar

Yandex.Metrica