Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Filmlerle Psikoloji Atölyesi Başlıyor

17 Eylül 2013 13:47

Hem iyi filmler izleyip, hem de kendinizle ilgili içgörü ve farkındalığınızıarttırmak, ilişkilerinizi yeni bakış açılarıyla değerlendirmek, sorunlarınıza çözüm alternatifleri bulmak istiyorsanız Filmlerle Psikoloji olmanız gereken yer.

Psikoterapist Şule Öncü'nün hazırlayıp sunduğu 8 haftalık 'İlişkiler' konulu Filmlerle Psikoloji sinematerapi atölyesi 26 Eylül'de başlıyor. 

Ücretsiz tanıtım 19 Eylül Perşembe 19:30'da İstanbul Film Akademi'de.

Sınırlı sayıda katılım mümkündür. Lütfen rezervasyon yaptırınız. 

Tel: 0212 224 37 62 / 0530 252 95 75

Online özetler ve tanıtımlar yalnızca SinemaTürk'tedir...

Detaylı tanıtım;

Nedir? 

Filmlerle Psikoloji,sinemaseverlerin hayatlarına anlamlı ve iyileştirici bir boyut katmak amacıyla hazırlayıp sunduğum tematik bir film izleme-yorumlama atölyesi. 

Neden Niçin?

Hayatın aşırı hızlanması, yaşam koşullarının zorluğu, kendimiz ve yaşam hakkında düşünecek, yoğunlaşıp derinleşecek zamanı ve enerjiyi alıp götürüyor. Bu şartlar altında insan yaşamındaanlamak, anlamlandırmak ve derinlik adına eksiklikler, boşluklar, yoksunluklar baş gösteriyor. Hayat, biz farkına varamadan başımızdan geçen bulanık bir deneyim seli gibi akıp gidiyor. Herkesin bu bulanıklığı netleştirmek ve yaşamını anlamlandırmak için profesyonel destek alacak zamanı, imkanı ya da motivasyonu olmayabiliyor. 

Ben de insan sağlığı, gelişimi ve mutluluğu için çalışan bir psikoterapist ve sinemayla yakından ilgili bir yazar olarak; film izleme hazzıyla, içgörü ve farkındalık kazandırıcı bilgileri harmanlayan bir deneyim platformu oluşturmak istedim. Geçtiğimiz sezon, katılımcılarımızdan aldığımız olumlu geribildirim, çalışmanın amacına hizmet ettiğini doğruladı. Bu sezon da aynı programla devam ediyoruz. 

Kimler İçin?

Kendini ve ötekini daha iyi anlamak,hayatını anlamlandırmak, ilişkilerindeki aksaklıklar hakkında farkındalığını arttırmak, sorunlara farklı bakış açılarıyla bakabilmek, filmleri / hikayeleri daha iyi analiz etmek, ve yaşamını renklendirmek isteyenler için. 

(18 yaşını doldurmuş olmak kaydıyla, her yaş ve meslekten kişiler katılabiliyor)

Nasıl Çalışır?

Üç aylık programda 12 ana tema var. Her hafta bir temayı ele alıyoruz. Üç saat içinde o temayla ilgili en az beş, en fazla on filmden sahneler izliyoruz. Her sahnenin ardından benim yaptığım; sahnenin Röntgen Filmini ve MRI'ını ışığa tutup o sahnede aslında ne olup bittiğini anlatmak. Filmdeki insanlar ne istiyor, ihtiyaçları ne, birbirlerinden ne yapmaya çalışıyorlar, ilişkideki aksaklıklar neler, bir şey olamıyorsa neden olamıyor; örtünün altında, hikayenin alt katmanlarında neler var... Bunları anlatıyorum. 

Bir durumu ya da ilişkiyi anlamaya çalışırken neye nasıl dikkat edeceğimizi işaret ederek, sahneyi ve aslında hayatı yorumluyorum. Film izlemek, gerçek yaşama en yakın deneyimlerden biri. Film izlerken; karakterlerle özdeşleşir, onlarla birlikte hikayenin içinde yol alır, filmde olup bitenleri kendimize mal ederiz. Bu bakımdan burada gösterdiğimiz 'dikkat'gerçek hayatta da karşılığını buluyor. İçgörü ve farkındalık, hikaye üzerinden ve duygunun kaldırma kuvvetiyle çalıştığımız için kendiliğinden gelişiyor; extra bir çaba ya da paylaşıma gerek kalmıyor. 

Anlatımı Nasıl? 

Teoriye sadece gerektiğinde, yalın bir dille ve yeteri kadar giriyorum. Bilgi aktarımının kolay anlaşılır, net ve işlevsel olmasına özen gösteriyorum. Anlatımda mümkün olduğuncametafor (benzetme) kullanıyorum. Çünkü metafor; soyutları somutlaştırır, olguları görselleştirir, kendi içinde bütünlüklü, anlamlıdır ve bu yüzden akılda kalır.

Hazırlık Gerekli mi?

Atölye için ön okuma yapılmasına gerek yok. Filmlerin önceden izlemiş olması da şart değil. Seçtiğim sahneler kendi içinde anlamlı sahneler. Filmle ilgili açıklama gerekirse de zaten yapıyorum. Katılımcılar dilerlerse konuyla ilgili kısa paylaşımlarda bulunabiliyor ya da sorusorabiliyorlar. Konuyla ilgili genel soruları sunum sırasında, kişisel soruları ise 15 dakikalık arada yanıtlıyorum.Yandex.Metrica