Altın Portakal Kitap Oluyor posteri

Türkiye'nin en uzun soluklu sanat etkinliği Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin 50 yıllık geçmişine ışık tutan "Altın Portakal'ın Öyküsü" adlı kitap, okurla buluşuyor.

Sinema yazarı Tuncer Çetinkaya'nın kaleme aldığı "Altın Portakal'ın Öyküsü"nde Antalya'nın iki bin beş yüz yıl öncesine uzanan görsel sanatlar yolculuğundan 50'li ve 60'lı yılların Belkıs şenliklerine, oradan bugünün festivallerine geliyoruz.

Çoğu ilk kez yayınlanacak olan altıyüzün üzerinde fotoğrafın yer aldığı kitap, çok sayıda gazete, dergi ve özel kişi arşivi taranarak, tarihin tozlu raflarında kalan belgelere ulaşılarak hazırlandı.

Altın Portakal'ın olduğu kadar Türk sinemasının da yarım yüzyıllık geçmişine ayna tutan "Altın Portakal'ın Öyküsü", Antalya kent tarihi açısından olduğu kadar sinema tarihi açısından da önemli bir boşluğu doldurmaya aday.

Portakal'ın köklü tarihine renk katan tartışmalara da sayfalarında yer açan kitabın önsözü Atilla Dorsay tarafından kaleme alındı. Kitabın tasarımı, Orkun Ozan Grafik tarafından gerçekleştirildi.

Kitabı okumayı düşünüyor musunuz?

Son Yorumlar

Yandex.Metrica