Avrupalı yönetmenler Türklere bakıyor  posteri Türkiye, Avrupalı ünlü yönetmenlerin gündemine giriyor! Yönetmen Ali Özgentürk bugünlerde Avrupa\'nın önde gelen yönetmenlerinin Türkler ve Türkiye, Türk yönetmenlerinse Avrupa ile ilgili kısa hikâyelerinden oluşan bir film projesi üzerinde çalışıyor. \'Mamma Li Turchi\' adını taşıyan proje bu adı Avrupalıların eski zamanlarda yaramazlık yapan çocuklarını korkutmak için kullandıkları \'Mamma Li Turchi\' (Kaçın Türkler Geliyor!) deyiminden alıyor. Ali Özgentürk\'ün amacı Türkiye\'nin Avrupa Birliği üyelik sürecinde Avrupalı yönetmenlerin Türkiye ve Türklerle ilgili düşüncelerini anlatması, Türk yönetmenlerinse Türkiye toplumunun Avrupa yolculuğunu mizahıyla, acısıyla, sevgisiyle hikâye etmesi. Böylece Türkiye ve Avrupalı yönetmenlerin aynı konudaki yirmi kadar kısa filmi yan yana gelerek keyifli bir sinema filmi ortaya çıkacak. Bu arada Avrupalı yönetmenler bizi bize anlatırken kendilerini de anlatmış olacak.

Özgentürk aylardır yönetmenlerle yazışmalarını sürdürüyor. Görüşülen yönetmenler arasında yok yok: Pedro Almodovar, Lars Von Trier, Bertrand Tavernier, Aki Kaurusmaki, Neil Jordan, Peter Greenaway, Wim Wenders, Doris Dörie, Bernardo Bertolucci, Nanni Moretti, Michael Winterbottom, Ken Loach, Mike Leigh, Werner Herzog, Lucas Moodysson, Claire Denis, Atom Egoyan, Robert Guediguian ve Emir Kusturica. Ali Özgentürk\'ün görüştüğü isimlerden yalnızca Bernardo Bertolucci sağlık problemleri nedeniyle, Lars Von Trier ise ancak kendi projelerinde yer almayı tercih ettiğini belirterek yer alamayacağını söylemiş. Diğer yönetmenlerle görüşmeler ise son derece olumlu bir havada sürüyor.

Özgentürk\'ün proje konusunda yönetmenlere yardımcı olması için gönderdiği sorular arasında \'Yarın sabah Türkler Avrupa Birliği\'ne girse, 10 yıl sonra Avrupa Birliği\'nde gerek iç dinamiklerde, gerekse uluslararası ilişkilerinde ne gibi değişiklikler olur?\', \'Gündelik hayatta ne değişir?, \'Birbirleri ile evlenirler mi, \'Uyum Süreci\' mi başlar, düşmanlıklar mı artar?\', \'Kendini \'öteki\' gören radikal İslam\'ın terör tehdidi azalır mı?\', \'Türklerin Avrupa Birliği\'ne girmesi Avrupa Birliği\'nin yaşamasına ve küresel bir güç olmasına yardımcı olur mu?\', \'Avrupa Birliği halkları, Türklerin Avrupa Birliği\'ne girmesinden korkuyor mu, buna karşı mıdır? Eğer öyleyse neden?\' gibi sorular yer alıyor.

Ali Özgentürk, Türk yönetmenlerle görüşmelerine ise henüz başlamamış. Yönetmenin öneri götüreceği Türkiyeli yönetmenler ise ülkenin uluslararası çapta da beğeni kazanmış yönetmenleri olacak. Özgentürk 2007 Cannes\'da gösterimini hedeflediği filmin gişede büyük ilgi göreceğinden emin. Ve ona göre bu film AB sürecindeki Türkiye için çok önemli. Projenin şu andaki en kritik konusu ise filme destek verecek bir kurumun bulunması. Türkiye\'nin filme destek verecek birikime sahip olduğunu düşünen Özgentürk Avrupalı kurumlarla görüşmüyor. \"Filmi sahiplenenler çok önemli bir tarihsel görev almış olacak\" diyen Özgentürk filme destek bekliyor Kaynak : Radikal - Mahmut Hamsici

Son Yorumlar (1)

enigmacuture avatar enigmacuture 18 Mart 2009 15:17:03

10

artık sinemada önemli bir güç haline geldik.

Yandex.Metrica