1. Kadıköy Kısa Film Festivali Sona Erdİ posteri Caddebostan Kültür Merkezi, Kadıköy Belediyesi, İFSAK, İstanbul Kısa Filmciler Derneği, Belgesel Sinemacılar Birliği, Fransız Konsolosluğu, İsrail Konsolosluğu, Hollanda Konsolosluğu, Benimsinemalarım.com, T-shirt Studio, Hayal Kahvesi, Ev İşi Mantı Börek, Radyo D, Kriweb İnternet Hizmetleri ve Cansın\'s Disney World\'ün katkılarıyla gerçekleşen festivalde izleyiciler 70’e yakın filmi 3 gün boyunca ücretsiz olarak izleme imkanı buldu.

Hedefi güven üzerine kurulu olan festival, bu anlamda hem misafirperver hem de katılımcı bir düzene sahipti. İzleyiciler ulusal kurumların seçkileriyle, yabancı ülkelerin seçkilerini bir arada izleme fırsatını bulurlarken kapanış buluşması da bu eksende farklı bir etkinlik olarak dikkat çekti.

Festivalin açılış günü İFSAK Yönetim Kurulu üyesi Selim Evci’nin konuşmasının ardından kısa film üzerine bir söyleşi gerçekleşti. İFSAK seçkilerinden Kesişme ve Bank dikkat çeken filmler arasındaydı.

Kent Film Evleri seçkileriyle başlayan festivalin ikinci gününde Fransız seçkileri, ve Hollanda Animasyonları özellikle izlenmeye değerdi. Kadın temasını işleyen İsrail filmleri günün diğer ülke sineması örneklerindendi.

Festivalin üçüncü günü Kısa Filmciler Derneği’nin Kadın-Bireysel Silahsızlanma-Çevre konulu filmleri, Benimsinemalarım.com ve Kadıköyweb.com’un seçkileri, yönetmenlerin katılımıyla gerçekleşti.

Kapanış bölümünde ilk olarak amacı yaratıcı bir anlayış yaratmak olan keyifli bir atölye çalışması gerçekleşti. İlk olarak dansçı Esra Yurttut bir performans sergiledi.

Sonra herkes sahneye davet edildi ve bu aşamada duyuların açılmasına yönelik olarak oldukça hareketli ve eğlenceli bir çalışma yapıldı. Bu çalışmanın ardından Disney karakterlerinin de katılımıyla Walt Disney’in duyular üzerinden yola çıkan yaratıcı çalışma modeli tanıtıldı.

Kapanış bölümünün en önemli etkinliklerinden biri de son bölümde yapılan toplantıydı. Kısa filmle ilgilenen bireylerin katılımı ile \"Nasıl Bir Festival?\" gündemi üzerine gerçekleşen toplantı Can Uludağ yönetiminde Türkiye\'de ilk defa bu alanda Açık Alan Teknolojisi kullanılarak yapıldı.

Festivaller ve kısa film ile ilgilenen bireyler arasındaki iletişimin değerlendirilmesi ve kuvvetlendirilmesine yönelik düzenlenen kapanış buluşması, organizatörler ve katılımcıların birlikte üretimlerinin ve paylaşımlarının en güzel örneklerinden biri oldu.

Son Yorumlar (1)

enigmacuture avatar enigmacuture 18 Mart 2009 15:17:03

10

kaliteli bir etkinlik

Yandex.Metrica