Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

İki Kıyının filmleri Belgesel Evi Cep Sineması’nda

29 Haziran 2002 00:00
Belgesel Evi Cep Sineması, Temmuz ayı programında Türk-Yunan filmleriyle suyun iki yakasındaki ortak yaşamları; işgal yıllarını, kurtuluşu, mübadeleyi o günlere tanıklık etmiş insanların anılarıyla izleyiciye sunuyor.

Yıllardır yaşanan gergin ve kaygılı günlere inat Rum ve Türklerin bir arada yaşadığı mekanlarda geliştirdiği ortak kültürlere dair anılar, gösterilecek belgesel filmlerle hafızalara kazınacak. Geçmişten günümüze uzanan Türk-Yunan ilişkilerinin gelişiminin anlatıldığı filmler, geçmişe de ışık tutacak.

Cep Sinemasının Temmuz programında yer alan filmlerden ilki, Enis Rıza’nın yönettiği ve dört bölümden oluşan Ege’yi Düşünmek adlı belgesel.19.yy’ın son çeyreğinden başlayarak, İzmir ve Ege’nin son yüzyılını inceleyen belgeselde iktisadi, siyasi tarih, basın, sosyal ve kültürel hayatın renkleri anlatılıyor. Enis Rıza’nın 1997 yılında çektiği filmde, Cumhuriyet’i hazırlayan koşullar ve Cumhuriyet’in kuruluş, gelişme dönemlerinde Ege’nin önemine değiniliyor.

Film Gösterimi ve Sunuş Kuşağı’nın bir diğer filmi Thomas Balkenhol ile Erman Okay’ın Anıların Tadı adlı belgeseli. Rum ve Türklerin ortak şarkılar ve resimler ile oluşan anıları üzerine olan filmde, Aziz Nesin, Ermos Argaios ve Dido Sotiriyu gibi yazarlar, yüzyılın başlarından günümüze kadar Türk-Yunan ilişkilerinin gelişimi üzerine düşüncelerini aktarıyor. Türkiye - Yunanistan halklarının, tanıklıkları ve araştırmacıların değerlendirmeleriyle ele alındığı Enis Rıza’nın yönetmenliğini yaptığı “İki Kıyının İnsanları” isimli belgeseli Sunuş Kuşağı’nın son filmi.

Temmuz ayı programında Film Okuma Kuşağı başlığı altında 20. yüzyılın en ünlü piyano virtüözlerinden Glenn Gould’un hayatının anlatıldığı, Türk sinemasının neredeyse başlangıcından beri “hiç ayrı düşemediği” sansür sorununu irdeleyen ve Türk sinema tarihini başlangıcından beri ele alan filmler gösterilecek.

(*) Bu kuşaktaki gösterimler saat 11: 00 - 13: 00 – 15: 00 – 17: 00 de günde 4 kez tekrarlanıyor. Aynı günde yer alan filmler arka arkaya gösterilecek.
Tüm gösterimler ücretsiz ve Türkçe’dir.


Yandex.Metrica