Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Psikodrama ve Yazarlık Teknikleriyle Yaratıcı Psikoloji Atölyesi

31 Ekim 2013 06:53

Psikolog Yazar Şule ÖNCÜ’nün İstanbul Film Akademi’de düzenlediği sıradışı atölyelerden biri olan Yaratıcı Psikoloji Atölyesi psikodrama ve yaratıcı yazarlık teknikleriyle, yapılandırılmış oyunlardan oluşan bir deneyim ve kişisel gelişim platformudur.

Yaratıcılık sadece bazı insanlara verilmiş bir armağan değildir. Bütün çocuklar yaratıcıdır. Zamanla eğitim-öğretim sistemi onlara yaratıcı olduklarını unutturur. Gelecek kaygısı da üzerine eklenince, yaratıcı ve spontan olmayan konserve davranış örüntüleri ortaya çıkar. Böylece insan, potansiyelinin çok altında bir performansla çalışır, hayattan haz alamaz hale gelir ve kendini gerçekleştiremez. 

Bu bakımdan yaratıcılık; sadece ortaya bir eser koymak için değil, kişinin özgün varoluşunda kendini gerçekleştirmesi için de gereklidir ve spontanite ile yakından ilgilidir. Spontanite; doğru yer ve zamanda uygun tepkiyi verebilmek anlamına gelir.

Bu durumda yaratıcılık ve spontanite; hem bir eser bırakmak için, hem de; zamanda uygun tepkiyi verebilmek anlamına gelir. sorunları çözebilmek, tatminkar ilişkiler kurmak, deneyimlerden haz duymak, kendini geliştirmek, hayatı dolu yaşamak için önemli ve gerekli olgulardır.

Yaratıcı Psikoloji Atölyesi yaratıcılık ve spontaniteyi geliştirmeye, gündelik yaşamda kullanıma açmaya hizmet ediyor. Atölyede oyunları ve spontanite tekniklerini kullanarak, yaratıcılığı eyleme döküyoruz. Böylece hep birlikte hem hayata hem de uğraşlarımıza renk ve anlam katıyoruz.

Rollo May; “Yaratıcılık, bir karşılaşma edimi içinde ortaya çıkar ve karşılaşma merkez alınırsa anlaşılabilir” der.

Bu bakımdan, atölyedeki karşılaşmalar katılımcı için değerli ve önemli bir kazanım niteliği taşıyor.

 

Eğiitim 3 ay sürecek,  haftada 1 gün yapılacak,  5 Kasım 2013 Salı 19:30 – 22:00 tarihinde başlayacak. Detaylı bilgi için üyelerimizden istanbulfilmakademi ile iletişime geçebilir veya şu numaradan kendilerini arayabilirsiniz: 0530 252 95 75 / 0212 224 37 62Yandex.Metrica