Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Gezici Festival 19. Defa Yollarda

9 Kasım 2013 17:55

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle  Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenecek Gezici Festival, 19. kez sinemaseverlere keyifli seyirler sunacak. 27 Kasım–9 Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek festival,  27 Kasım'da Edremit'te  başlayacak. Ardından,  29 Kasım-5 Aralık'ta Ankara 'ya ve daha sonra, 6-9 Aralık tarihleri arasında Sinop’a konuk olacak.

 

Gezici Festival, izleyicilerine bu sene, geçtiğimiz ay kaybettiğimiz Tuncel Kurtiz'i anma niteliğinde özel bir bölüm sunacak. Türkiye Sineması 2013 bölümünde, oyuncuların ve yönetmenlerin katılımıyla bu sene ülkemizde üretilmiş filmler seyirciye sunulacak. Birçok film, Ankara'da ilk kez gösterime girecek.

 

Berlin, Cannes ve Sundance gibi festivallerde dikkat çeken filmlerden oluşan bir Dünya Sineması seçkisi de seyirciyle buluşacak. Bu bölümde ABD’den Fransa ve Lübnan’a, Meksika’dan Kore ve Şili’ye, birçok ülke sinemasından çarpıcı örnekler sunulacak. Gezici Festival'in bu seneki özel konuğu ise Şili. Şili'den birçok özel film "Bir Ülke: Şili" bölümünde izlenecek.

 

"Ne Yapmalı?" bölümünde izleyici, özgürlük ve demokrasi hakkında düşünecek. Bu bölümdeki filmler, “Ne Yapmalı?” ya cevap arayan türden filmler olacak. i

 

 Türkiye edebiyatının önemli isimlerinden;  Barış Bıçakçı’nın Gezici Festival izleyicisi için seçtiği iki film Barış Bıçakçı:"İki Film Arasındaki En Kısa Mesafe" bölümünde  izlenecek.

 

Türkiye’de deneysel sinemanın 50. yılı şerefine ve deneysel film denilence akla gelen ilk ülke olan, Avusturya’dan kısa filmler "Deneysel Sinema: Avusturya-Türkiye" bölümünde sergilenecek.

 

"Kısa İyidir" ve "Çocuk Filmleri" bölümleriyle beraber, küçük izleyiciler için bir atölye de programda yer alacak.Yandex.Metrica