Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Hollywood'da şiddet tam gaz!

14 Kasım 2013 15:48

Ohio Üniversitesi’nin akademik tıp dergisi Pediatrics’te yer alan bir araştırmaya göre Hollywood filmlerinde 1950’den bu yana, silahların kullanıldığı sahneler iki kat arttı. Dergide belirtildiği üzere, 2009 yılından bu yana, 13 yaş üstü sınırının olduğu filmlerde, en az 18 yaş üstü sınırın bulunduğu filmlerde olduğu kadar silahlar patlıyor.
ABD ’li bilim insanlarının, 1950 ile 2012 yılları arasında gösterime giren bine yakın filmi incelediği araştırmada, her yıla ait en çok izlenen filmler özel olarak mercek altına alındı. Araştırmanın sonucuna göre 13 yaş üstü sınırın olduğu filmlerdeki şiddet içerikli sahneler 1985’ten bu yana üç kat arttı.
Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanlarına göre, film yapımcıları gençlik filmlerine şiddet unsuru içeren sahneleri özellikle dahil ediyor, zira ABD’de bu tarz filmlerin ebeveynlerin gözetiminde izlenmesi sadece tavsiye ediliyor. Fakat gençlerin çoğu, şiddet sahneleri içeren bu filmleri izlemek için sinemaya yalnız gidiyor. Araştırmaya göre silahların çok açık bir şekilde sahnelere dahil edildiği bu filmler, izleyicilerde saldırganlık duygusunu tetikleyebilir.
(Deutsche Welle Türkçe)Yandex.Metrica