Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

'Eve dönüş' ödülle dönüyor

21 Kasım 2013 08:32

Kurulduğu günden bu yana Hong Kong’un en geniş kapsamlı film festivaline dönüşen Hong Kong Asya Film Festivali,10. senesinde bir Türk filmini En İyi İlk Film olarak seçti. Alphan Eşeli, Eve Dönüş ‘Sarıkamış 1915’ filmi ile “New Talents” ödülünü kazandı.

Bu yılki 37. Montreal Uluslararası Film Festivali’nde Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu tarafından verilen Fipresci Ödülünü ve En İyi İlk Film Ödülü “Golden Zenith” i kazanan film, 29. Haifa Uluslararası Film Festivali’nde“Golden Zenith” ödülüne, 57. BFI Londra Film Festivali’nde ise “Sutherland Trophy” ödülüne aday gösterilerek, sinema dünyasının en seçkin yapıtlarının yer aldığı festivallerde yer aldı.

EVE DÖNÜŞ  “Sarıkamış 1915”
Böcek Yapım, Mars Entertainment Group ve Bubi Film ortak yapımı olan Eve Dönüş “Sarıkamış 1915”, bir yandan Sarıkamış Harekatı’nın acı sonuçlarını farklı bir açıdan izleyiciye aktarırken; insanın kararlılık, hayata bağlılık ve güçlü olmak duyguları üzerine yoğunlaşan bir film. Çekimleri, 2012 yılının kış aylarında Sivas Divriği’de 35 günde tamamlanan Eve Dönüş “Sarıkamış 1915”, bölgede havanın zaman zaman -20°C’ye düşmesi sonucu, filmin içeriğine paralel olarak, oldukça zor şartlar altında gerçekleşti.

Çekimlerde gerçek mekanların kullanılması ve arka fonda yer alan karla kaplı vahşi doğadan çarpıcı görüntüler, Eve Dönüş – Sarıkamış 1915’i aynı zamanda görsel açıdan da güçlü bir film yapıyor. Filmin izleyici üzerinde bıraktığı yoğun etkiyi destekleyen sürükleyici müzikleri için ise Alphan Eşeli, daha önce ünlü yönetmen Béla Tarr ile The Turin House ve Werckmeister Harmonies gibi filmlerde çalışan Macar müzisyen Mihaly Vig ile çalıştı.

Yönetmen Alphan Eşeli, Yapımcı Oğuz Peri, Senaryo Serdar Tantekin – Alphan Eşeli, Görüntü Yönetmeni Hayk Kirakosyan R.G.C., Kurgu Ömer Özyilmazel, Müzik Mihaly Vig, Yardımcı Yönetmen Simin Sinkil, Sanat Yönetmeni Tural Polat, Genel Koordinatör Pelin Ekinci Kaya, Uygulayıcı Yapımcı Emrah Gamsızoğlu (Gaya Film), Kostüm Tasarımı Gülümser Gürtunca, Makyaj Ahsen Gülkaya – Dilek Zengin, Yapım Sorumlusu Onur Çakır, Ses Tasarımı Burak Topalakçı, Ses Okan SelçukYandex.Metrica