Altyazı'nın şubat sayısı bayilerde posteri

2013'ÜN EN İYİLERİ

Altyazı Aylık Sinema Dergisi Şubat sayısında geçtiğimiz yılın öne çıkan filmlerini geniş bir dosyayla ele alıyor. Dosyada, Altyazı'nın seçtiği En İyi 10 Film'in yanında, ellinin üzerinde sinema yazarının listeleri, yönetmenlerin tercihleri, yılın beğenilen filmlerine yapılan itirazlar ve vizyona girmeyen 20 filme dair notlar da yer alıyor.

KORKU YILLIĞI 2013

Kaya Özkaracalar editörlüğünde hazırlanan Korku Yıllığı 2013 bu ay Altyazı'nın okuyucularına armağanı! Geçtiğimiz yıl vizyona giren tüm korku filmlerinin yanı sıra türle yakın ilişki içindeki filmlerin eleştirileri de Korku Yıllığı'nda.  

MUHTEŞEM GÜZELLİK

Cannes'da yarışan ve Yabancı Dilde En İyi Film Oscar'ının favorileri arasında gösterilen Paolo Sorrentino imzalı Muhteşem Güzellik, eski bir yazarın peşinde Roma sokaklarında, dost meclislerinde ve çılgın partilerde geziniyor. İtalyan sinemasına referanslarla örülü bu görkemli anlatı dergide kapsamlı bir analizle ele alınıyor.

SADECE ÂŞIKLAR HAYATTA KALIR

Yüzyıllardır beraber olan iki entelektüel vampirin aşkını ve dış dünyaya yabancılaşmalarını anlatan Sadece Âşıklar Hayatta Kalır, usta yönetmen Jim Jarmusch'un ellerinde amaçsız ve hipnotik bir yolculuğa dönüşüyor. Filmin sanat ve edebiyata referanslarla örülü anlatısını odağına alan değerlendirme yazısı bu ay Altyazı'da okunabilir. Filmin afişi ise Altyazı'nın okuyucularına hediyesi!

!f İSTANBUL

Lars von Trier'in merakla beklenen İtiraf'ından (Nyphomaniac), geçtiğimiz yılın en büyük sürprizlerinden Tuhaf Kedicik'e (Das merkwürdige Kätzchen) yine heyecan verici bir programa sahip olan !f İstanbul, Altyazı'nın sayfalarında kapsamlı bir dosyayla inceleniyor. Dosyada festival programından dokuz filme ilişkin değerlendirme yazıları ve söyleşiler yer alıyor.

ALTYAZI'da ayrıca

Asghar Farhadi Sineması: Usta İranlı yönetmenin Geçmiş'i ve sineması üzerine

Sinema Dergisi'ne Vakitsiz Veda: Dergiye uzun yıllar emek veren editörlerle söyleşi

Basit Sorular: Yekta Kopan'ın bu ayki soruları Düzenbaz'a (American Hustle)

Para Avcısı (The Wolf of Wall Street): Scorsese'den Wall Street üzerine absürd bir komedi

Aşk (Her): Spike Jonze'dan yakın geleceğin temassız aşkları

Mr. Banks (Saving Mr. Banks): Mary Poppins'in yaratım süreci üzerine nostaljik bir dram

Kapital (Le Capital): Costa-Gavras'tan düzen eleştirisi

Oldboy: Spike Lee'den hayal kırıklığı yaratan bir yeniden çevrim

Kırık Çember (The Broken Circle Breakdown): Acının gölgesinde bir aşk öyküsü

Ayın Kısası: Fatih Kızılgök'ten Nerdesin?

 

Son Yorumlar

Yandex.Metrica