Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

64. Uluslararası Berlin Film Festivali başladı

9 Şubat 2014 16:11

Berlinale Palast'taki açılış filmi galasına oyuncular Bill Murray, Ralph Fiennes, Jeff Goldblum, Saoirse Ronan, Tilda Swinton, Adrian Brody, Willem Dafoe ve Edward Norton ile yönetmen Wes Anderson da katıldı.

Festivalin açılışına katılan bin özel davetli arasında Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de yer aldı.

409 filmin gösteriminin yapılacağı Berlinale'de toplam 20 film, Altın Ayı için yarışacak.

Fransa ve Almanya yapımı Christophe Gans'ın "La belle et la bete", Almanya ve ABD yapımı George Clooney'nin "The Monuments Men" ve Lars von Trier'in "Nymphomaniac Volume" adlı filmleri yarışma dışı gösterilecek.

Berlinale'de 6 Türk filmi

Festivalde Türk filmleri yarışma bölümünde yer almayacak ancak festivalin "forum" ve "panorama" bölümlerinde 6 Türk filmi gösterilecek. Festivalin ''forum'' bölümünde, yönetmenliğini Melisa Önel'in yaptığı ve Mira Furlan, Timuçin Esen ile Ahmet Rıfat Şungar'ın rol aldığı "Kumun Tadı" adlı yapım seyirciyle buluşacak.

Panorama bölümünde ise Kutluğ Ataman'ın Almanya ve Türkiye yapımı ''The Lamb-Kuzu'' ve Umut Dağ’ın Avusturya yapımı "Risse im Beton" filmi yer alırken,  "Generation 14plus" bölümünde Türkiye, Almanya, Hollanda ve Yunanistan ortak yapımı olan, Zeynep Dadak ile Merve Kayan'ın ''Mavi Dalga'', "Generation Kplus" bölümünde Türkiye, Almanya ve Fransa yapımı Hüseyin Karabey'in ''Sesime gel'' (Were Denge Min), kısa metrajlı filmler arasında da Hasan Serin'in ''Ağrı ve Dağ'' filmi gösterime girecek.

"Kuzu"’, "Risse im Beton", "Kumun tadı" ve "Sesime gel" filmlerinin festivalde dünya prömiyeri yapılacak. Merve Kayan ve Zeynep Dadak’ın ilk uzun metrajlı filmi "Mavi dalga" da Berlinale’de izleyici karşısına çıkacak.

"Altın Ayı" ve "Gümüş Ayı" için yarışacak filmler şöyle:

"Çin Halk Cumhuriyeti’nden Yinan Diao'nun "Bai Ri Yan Huo", ABD’den Richard Linklater'in "Boyhood", Japonya'dan Yoji Yamada’nın "Chiisai Ouchi", Arjantin, Uruguay, Almanya ve Fransa ortak yapımı Benjamin Naishtat'ın "Historia del miedo", Almanya'dan Edward Berger'in "Jack", Norveç, İsveç ve Danimarka ortak yapımı Hans Petter Moland'ın "Kraftidioten", Almanya’dan Dietrich Brüggemann'ın "Kreuzweg", Arjantin, Almanya ve Hollanda ortak yapımı Celina Murga'nın "La tercera orilla", Fransa, Cezayir, ABD ve Belçika ortak yapımı Rachid Bouchareb'in "La voie de l‘ennemi", Avusturya’dan Sudabeh Mortezai'nin "Macondo", Brezilya ve Almanya ortak yapımı "Praia do Futuro", Çin Halk Cumhuriyeti'nden Ye Lou'nun "Tui Na", Almanya’dan Feo Aladag’ın "Zwischen Welten", Çin Halk Cumhuriyeti'nden Hoa Ning’in "Wu Ren Qu", Fransa'dan Alain Resnais'in "Aimer, boire et chanter",  İngiltere'den Yann Demange’ın "71", İspanya, Kanada ve Fransa yapımı Claudia Llosa'nın "A loft", Almanya'dan Dominik Graf'ın "Die geliebten Schwestern", Yunanistan, Almanya ve Kıbrıs Rum kesimi yapımı Yannis Economides'in "Stratos", İngiliz ve Alman yapımı Wes Anderson’un "The Grand Budapest Hotel."Yandex.Metrica