Ayışığının denizle buluştuğu saatte, beyaz perdede, “düşlerin ve korkuların sınırları” aşılacak; “duvarların ardında”ki “unutulmuş zamanlar”a ait öyküler anlatılacak. Kalamış’ta, nostaljik açık hava sinemalarının tadını yeniden keşfetmek için yolculuğa çıkılacak.

Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) ile Kadıköy Belediyesi Kadıköy Gençlik Merkezi (KGM) ”nin ortaklaşa düzenlediği “Ayışığı Belgesel Film Günleri” tüm bu duyguları yaşlısıyla, genciyle herkese yaşatmayı amaçlıyor. 12 – 17 Temmuz 2002 tarihlerinde Kadıköy Gençlik Merkezi Anfitiyatrosu’nda başlayacak olan “Ayışığı Belgeselleri”, her gün 21.00-23.30 saatleri arasında izleyicisiyle buluşacak. Belgesel meraklıları
5 gün boyunca, Türkiye, Almanya, Filistin, Fransa, İngiltere, İsrail ve İsveç’ten 21 belgesel film izleyecek.

Etkinliğin birinci gününde gösterilecek filmlerden ilki Mai Masri’nin yönettiği “Düşlerin ve Korkuların Sınırları”. Belgesel film, Şatila mülteci kampındaki çocukların yaşama sarılışlarını, topraklarına olan özlemlerini çocuksu bir duyguyla anlatıyor. Sınır boylarında yaşayan ve çalışan insanları anlatan Eran Riklis’in “Sınırlar” adlı filmi ise, mayınların ve dikenli tellerin arasındaki yaşamları bütün gerçekliğiyle sunuyor.
Enis Rıza’nın yönettiği “Ayrılığın Yurdu Hüzün” belgeseli ulusların politik çıkarlarından, halkların nasıl etkilendiğini, yurtlarından ayrılan insanların acılarını, hasretlerini ve hüznünü anlatıyor. İlk günün son filmi olan Nazmi Ulutak’ın “Başmakinist”i bir kuşağın ve sinemalarının teker teker yok oluşuna tanıklık eden ehliyetli bir başmakinistin gözüyle, yitirilen bir mesleği ayışığında perdeye yansıtıyor.

Bütün etkinlik boyunca belgesel izleyicisiyle buluşacak diğer filmler arasında, usta belgeselci Stefan Jarl’ın yönetmenliğini yaptığı “Onurlu Yaşam”, Variety Moszynski ve Jean Luc Cohen’in “Che’nin Arkadaşları-Bolivya’ya Dönüş”, Şehbal Şenyurt’un “Adige”, Kim Longinotto ve Barrie Vince’nin “İran Usulü Boşanma”, Mustafa Ünlü’nün “Akdenizli” ve arkeoloji meraklıları için Jean Claude Lubtchansky’nin “Bir Zamanlar Mezopotamya Vardı” filmi ile Dider Fassio’nun “Angkor Tapınaklarının Sırları” isimli belgesel filmleri yer alıyor.

“Ayışığı Belgesel Film Günleri”nde belgesel filmler ücretsiz olarak ve elektronik altyazıyla izleyiciye sunulacak.


Adres: Münir Nurettin Şelçuk Caddesi No: 102 Kalamış
(Fenerbahçe Dereağzı Tesisleri yanı)
BSB Tel: 0 212 327 41 45-46
KGM Tel: 0 216 349 77 68 Kaynak : www.intersinema.com

Son Yorumlar

Yandex.Metrica