Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

33. İstanbul Film Festival'inde yarışacak filmler belli oldu

2 Nisan 2014 04:12

4 Nisan Cuma akşamı başlayacak olan 33. İstanbul Film Festivali açılış töreni sonrası Stephen Frears'in son filmi Philomena (Umudun Peşinde) gösterimiyle devam edecek. Açılış töreni NTV'den canlı olarak izlenebilecek.

Festival kapsamında Ulusal ve Uluslararası Altın Lale Ödülleri heyecanının yanı sıra FIPRESCI Ödülü, Seyfi Teoman anısına En İyi İlk Film Ödülü, Yaşam Boyu Başarı Ödülü  ve Onur Ödülleri de verilecek.

"Yaşam Boyu Başarı Ödülü Andrej Wajda'nın olacak"

İstanbul Film Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nü bu yıl, Polonyalı yönetmen Andrzej Wajda alacak. Sağlık sorunları nedeniyle İstanbul'a gelemeyecek olan yönetmen adına ödülü, yönetmenin Walesa: Man Of Hope / Walesa adlı filminin 12 Nisan Cumartesi günü yapılacak gösteriminden önce filmin başrol oyuncusu alacak.

"7 usta isim Onur Ödülü alacak"

Açılış töreninde, Türk sinemasının usta ismi Umur Bugay, Abdurrahman Keskiner, İrfan Tözüm ve müzisyen Atilla Özdemiroğlu ile usta oyuncular Sevda Ferdağ ve Eşref Kolçak İstanbul Film Festivali Onur Ödülleri takdim edilecek. 19 Nisan'da düzenlenecek kapanış töreninde ise Marin Kamitz'e Sinema Onur Ödülü verilecek.

"Altın Lale Heyecanı"

Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenecek olan kapanış töreninde Altın Lale ödülleri uluslararası ve ulusal yarışmalar kapsamında yarışan filmlere jüri değerlendirmesi sonucu verilecek. 

Bu seneki Uluslararası Yarışma'da "sanat ve sanatçı temasını işleyen" ya da bir edebiyat eserinden uyarlanan 11 film yarışacak. Eczacıbaşı Topluluğu tarafından da kazananlara toplamda 25.000 Euro para ödülü takdim edilecek.  Festivalde "Uluslararası Yarışma" bölümünde yarışacak 11 film şöyle:

-       Frank / Lenny Abrahamson / İngiltere-İrlanda

-       Metalci / Málmhaus / Metalhead / Ragnar Bragason / İzlanda

-       Çöldeki İzler / Tracks / John Curran / Avustralya

-       Tom Çiftlikte / Tom à la ferme / Tom at the Farm / Xavier Dolan / Kanada-Fransa

-       Ben, Kendim ve Annem / Les Garçons et Guillaume à table! / Me, Myself and Mum / Guillaume Gallienne / Fransa-Belçika

-       Taş Bebek / Papusza / Joanna Kos + Krzysztof Krauze / Polonya

-       Mutlu Yıllarımız / Anni Felici / Those Happy Years / Daniele Luchetti / İtalya-Fransa

-       Buluşma / Återträffen / The Reunion / Anna Odell / İsveç

-       Üçleme / Triptyque / Pedro Pires + Robert Lepage / Kanada

-       Violette / Martin Provost / Fransa-Belçika

-       Körlük / Blind / Eskil Vogt / Norveç

 En İyi Film'e  150.000 TL para ödülünün de verileceği, jüri başkanlığını Derviş Zaim'in üstlendiği Ulusal Yarışma kapsamında Türk yapımı 10 film yarışacak.

 "Ulusal Yarışma" bölümünün filmleri şöyle:

-         Silsile / Ozan Açıktan

-         Şarkı Söyleyen Kadınlar / Reha Erdem

-         Sesime Gel / Hüseyin Karabey

-         Gittiler / Kenan Korkmaz

-         Kumun Tadı / Melisa Önel

-         Bir Varmış Bir Yokmuş / Kazım Öz

-         Ben O Değilim / Tayfun Pirselimoğlu

-         Deniz Seviyesi / Esra Saydam & Nisan Dağ

-         Ayhan Hanım / Levent Semerci

-         İtirazım Var / Onur Ünlü

"Genç yönetmen Seyfi Teoman anısına En İyi İlk Film Ödülü"

İstanbul Film Festivali, festival dahilinde düzenlenen bölümlerde  gösterilecek olan Türkiye yapımı tüm ilk filmlerin aday olacağı En İyi İlk Film Ödülü'nü genç yaşta kaybettiğimiz yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına verecek. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü'nü kazanan filmin yönetmenine Cem Yılmaz, CMYLMZ Fikirsanat aracılığı ile 30.000 TL verecek. İlk kez geçen yıl verilen ödülü Cem Yılmaz beş yıl boyunca destekleyecek.

Ayrıca İstanbul Film Festivali kapsamında Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) ve festivalin medya sponsoru Radikal gazetesi de ödül verecek.

CNN Türk'ten canlı yayınlanacak ödül ve kapanış töreni 19 Nisan Cumartesi akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapılacak. Törenin ardından Uluslararası Yarışma'da Altın Lale Ödülü'nün sahibi olan film kapanış filmi olarak gösterilecekYandex.Metrica