Üç Yol Filmine Priştina'dan ödül geldi posteri

Yönetmenliğini Faysal Soysal’ın yaptığı ve başrollerinde, Nik Xhelilaj, Turgay Aydın, Rıza Akın, Kristina Kerepela, Alma Terzic ve Faketa Salihbegovic’in yer aldığı ‘Üç Yol’ filmi, Priştina Uluslararası Film Festivali’nde Bal-kan yarışması bölümünde gösterildi. Festival izleyicisinin büyük beğenisini kazanan film, gösterim sonrası uzun süre alkışlandı. Ünlü yönetmen Andrey Tarkovski ile tiyatro çalışmasında bulunmuş olan David Godhard, uzun süredir bu şekilde zevk alarak Tarkovski'nin izinden giden bir film izlemediğini bu yüzden gurur duyduğunu belirtti. Ayrıca filmin metafizik dünyasının ise özel olarak tartışılması gerektiğini de sözlerine ekledi. Başbakan yardımcısı Edita Tahiri ise gösterimden sonra, filmin ölçülü bir politik duruşu olduğunu ve bu politik duruşun sıradan festival filmleri gibi sinematografik estetiği ezmediği yorumunda bulunarak bundan gurur duyduğunu ifade etti. Bir başka seyirci de filmin uluslararası oyuncu kadrosunun nasıl böylesi mekanları farklı bir filmde bir araya geldiğini sordu...

Priştina Uluslararası Film Festivali’nin ödül gecesi 2 Mayıs gecesi Priştina Ulusal Tiyatro salonunda gerçekleşti. Bal ve Kan isimli yarışma bölümünün jüri başkanı ‘Üç Yol’ filminin başrol oyuncusu Nik Xhelilaj’a ‘Goddes’ ismini taşıyan,  En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü sundu.  Nik Xhelilaj, ‘Üç Yol’ filminde Bosna’da toplu mezarlardan kayıpları çıkaran, Türkiyeli bir şair olan Bünyamin’i canlandırmıştı.

‘Üç Yol’ filmiyle ilgili güzel bir haber de Ankara’dan geldi. Film 5-15 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan Ankara Film Festivali Yarışma bölümüne seçildi. Üç Yol’un Mayıs ayı festival yolculuğu ise şöyle: 6-10 Mayıs tarihlerinde  Tunus Med Memories Film Festivali,15-19 Mayıs’ta  Gaziantep 4. Nar Film Festivali , 21-25 Mayıs tarihlerinde  2. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali’nde izleyicilerle buluşacak.   

Son Yorumlar

Yandex.Metrica