Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Başkentte Festival Zamanı

7 Mayıs 2014 03:24

Ankara Uluslararası Film Festivali bu yıl 25. yaşını kutluyor. Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen, Türkiye’nin en köklü film festivallerinden olan Ankara Uluslararası Film Festivali bu yıl 5 – 15 Haziran tarihleri arasında yapılacak.

            Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve Halkbank’ın Ana Sponsorluğu’nda düzenlenen, uluslararası sinema çevreleri tarafından büyük önem ve değer verilen organizasyonda, ulusal ve uluslararası uzun film, 164 kısa ve 73 belgesel filmin yer aldığı yarışmalar yapılıyor. Başkanlığını İnci Demirkol'un yaptığı festivalde, özel gösterimler, açık oturum, video art ve yeni medya üzerine panel ve söyleşiler de düzenleniyor. Bunların yanı sıra “Uluslararası Gösterim” bölümüyle de dünya sinemasının seçkin örnekleri Türk izleyicilerle buluşturuluyor.

            Festivalde bu yıl, Türk Sinemasının 100. yılı nedeniyle özel bir bölüm de yer alacak. Yine festivalde, 1. Dünya Savaşı’nın 100. yılı nedeniyle bu savaş üzerine yapılmış filmlerden oluşan bir seçki, Romanya sineması özel bölümü de izleyicilerin beğenisine sunulacak.

ONUR ÖDÜLLERİ

            Festival bünyesinde her yıl düzenlenen bir etkinlik de, “Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Özel Ödülleri”. Vakıf bu yıl, her biri kendi alanında Türk kültür ve sanat hayatına yaptıkları katkılar nedeniyle üç isim belirledi.  Bu çerçevede “Aziz Nesin Emek Ödülü”, “1963 yılında “Susuz Yaz” filmiyle başlayan sinema oyunculuğu kariyeri boyunca canlandırdığı her karakterle gösterdiği üstün başarısı, kazandığı ödülleri, Türk sinemasına yapmış olduğu yadsınamaz katkısı” nedeniyle “Devlet Sanatçısı” Hülya Koçyiğit’e verildi.

            Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı, “Kitle İletişimi Ödülü”nün ise Sevda – Cenap And Müzik Vakfı’na verilmesini kararlaştırdı. Vakıf, ödülün gerekçesinde, “ülkemizde polifonik müziğin geniş halk kitleleri tarafından sevilip benimsenmesi amacıyla düzenlediği konserler, festivaller, verdiği ödüller ve burslar, yayınladığı kitaplar ve müzik albümleriyle sadece müzikte değil tüm sanat disiplinlerinde sanatseverlere sunduğu etkinlikler” nedeniyle bu ödülün Sevda – Cenap And Müzik Vakfı nezninde Mehmet Başman’a verildiğini açıkladı.

            “Sanat Çınarı Ödülü” ise ünlü balerin, “Devlet Sanatçısı” Meriç Sümen’in oldu. Meriç Sümen bu ödülü, “Türk bale sanatının gelişmesi ve geniş halk kitleleri tarafından benimsenmesi için rol aldığı yapımlarda gösterdiği olağanüstü sahne başarısı, uluslararası arenada ülkemizi büyük başarıyla temsil ederek bizi gururlandırması, yönetici ve eğitmen olarak da genç nesillerin yetişmesine sağladığı katkı” nedeniyle aldı.

ULUSAL FİLM YARIŞMASI

            Festivalin en ilgi çekici bölümü ise Ulusal Film Yarışması. Bu yılki yarışmanın jürisi ise yönetmen Tayfun Pirselimoğlu, oyuncu Belçim Bilgin, oyuncu Mert Fırat, öğretim üyesi Dr. Ali Karadoğan ve Yunanlı ünlü görüntü yönetmeni Andreas Sinanos’tan oluşuyor.

Yarışma için başvuran 35 filmin arasından seçilen 10 film ise büyük ödülü almak için mücadele edecek. Yarışma filmleri şunlar:

1.      Kusursuzlar: Yönetmen: Ramin Matin Oyuncular: Esra Bezen Bilgin, İpek Türktan Kaynak, İbrahim Selim, Mehmet Ali Nuroğlu, Suna Selen, Melih Düzenli

2.      Cennetten Kovulmak: Yönetmen: Ferit Karahan Oyuncular: Ezgi Asaroğlu, Rojin Tekin, Jülide Kural, Gülistan Acet, Bünyamin Kavrut, Aziz Çapkurt, Mirza Metin, Alan Ciwan, Hilmi Demirer, Yavuz Çetin

3.      Mavi Dalga: Yönetmen: Zeynep Dadak & Merve Kayan Oyuncular: Ayris Alptekin, Onur Saylak, Barış Hacıhan, Albina Özden, Nazlı Bulum, Begüm Akkaya, Sefa Tokgöz, Fehime Seven, Derya Durmaz, Cüneyt Yalaz, Sude Aslantaş

4.      Bi Küçük Eylül Meselesi: Yönetmen: Kerem Deren Oyuncular: Farah Zeynep Abdullah, Engin Akyürek, Ceren Moray, Onur Tuna

5.      Şarkı Söyleyen Kadınlar: Yönetmen: Reha Erdem Oyuncular: Binnur Kaya, Philip Arditti, Kevork Malikyan, Deniz Hasgüler, Vedat Erincin, Aylin Aslım

6.      Bir Varmış Bir Yokmuş: Yönetmen: Kazım Öz Oyuncular: Saim Çalar, Gamze Çalar, İsmehan Çalar, Şemsihan Çalar, Ferhat Çalar, Dilber Çalar, Derya Çalar, Recep Mertoğlu, Cengiz Kanat

7.      Daire: Yönetmen: Atıl İnanç Oyuncular: Fatih Al, Nazan Kesal, Erol Babaoğlu, Selen Uçer

8.      Gözümün Nuru: Yönetmen: Hakkı Kurtuluş & Melik Saraçoğlu Oyuncular: Melik Saraçoğlu, İsmail Saraçoğlu, Bilgin Saraçoğlu

9.      Özür Dilerim: Yönetmen: Cemil Ağacıkoğlu Oyuncular: Güven Kıraç, Sema Poyraz, Köksal Engür, Deniz Denker, Gökhan Kıraç

10.  Üç Yol: Yönetmen: Faysal Soysal Oyuncular: Kristina Krepela, Nik Xhelilaj, Turgay Aydın, Faketa Salihbegovic, Rıza Akın, Alma Terzic

“BELGESEL” VE “KISA FİLM” YARIŞMASI

            Festivalin “Belgesel” ve “Kısa Film” bölümleriyle ilgili olarak Ön Jüriler, başvuran filmleri, anlatımsal özellikleri, teknik yeterlilikleri ve konularındaki özgünlükleri çerçevesinde değerlendirerek yarışmaya katılmaya değer buldu.

            “Ulusal Kısa Film” yarışmasında, “Kurmaca”, “Deneysel” ve “Canlandırma” dallarında yarışacak 57 filmi, Bülent Özkam (akademisyen), Rezan Yeşilbaş (oyuncu-yönetmen), Berrin Balay (akademisyen), Natali Yeres (oyuncu), Tufan Taştan’tan (yönetmen) oluşan jüri değerlendirecek.

Ön elemeyi geçerek yarışmaya hak kazanan filmler şöyle belirlendi:

KURMACA:

- Patika (Onur Yağız) - Veda (Mehmet Şafak Türel) - Adem'in Hikayesi (Sinan Sertel) - Tabu (Mehmet İrfanoğlu) - Kapsül (Yakup Tekintangaç) - Pepûk (Özkan Küçük) - Suret (Cüneyt Karakuş) - Bir Maç Günlüğü (Deniz Özden) - Sadece Tek Bir Gün (Tunç Şahin) - Sükût Suikasti (Sertaç Selvi, Murat Onur Öner) - Çaput (Şenol Çöm) - Dün Bugün Yarın (Anıl Kaya) - Connect (Volkan Karagül) - Senaryosuz (İlke Keleşoğlu) - Ziazan (Derya Durmaz) - Çöpler ve Köpekler (Alper Kocatepe) - Baba (Soner Sert) - Nar Zamanı (Cevahir Çokbilir) - Ağrı ve Dağ (Hasan Serin) - Boş Köy (Hakan Hücum) - Metro Köleler (Metin Akça) - Welat (Vatan) (Nazif Coşkun) - Mami (Eren Uğur) - Afra (Alper Altuğ, Göksel Demir) - 8 Ay (Hüseyin Aydın Gürsoy) - Bayram Harçlığı (Serpil Altın Urkan) - His/Siz (Caner Menemencioğlu) - Çok Uzun Bir Hikayenin Tam Ortası (Ertuğ Tüfekçioğlu) - Bekir (Sertaç Selvi) - Kader (Esin Özbanazı) - Son Kuşlar (Ahmet Ferah) - Doğuda Kaybetmek (Süleyman Arda Eminçe) - Qêrîn (Çığlık) (Bilal Bulut) - Şafak Vakti (Pınar Yorgancıoğlu) - Siyah (Ali Aktemur) - Göz (Onur Otacı, Murat Kandemir) - Ezan (Hatice Aydoğdu)

DENEYSEL:

- Mükemmel Bir Gün (Oğuzhan Kaya) - Drink The Gloom (Yiğit Kalyoncu) -Natürmorg (Bilgi Diren Güneş) - Nükleer Başlıklı Kız (Caner Özdemir) - Ziman (Gündüz Sevdi) - Rea (Kerem Akbaş) - Pudrasız (Umut Subaşı) - Olağan Maktul Halleri (Burkay Doğan) - Militarizmin Sanayisi (Yusuf Özal Çelik)

CANLANDIRMA:

- Tornistan (Ayçe Kartal) - Leke (Güven Şahinkanat) - Kafa (Koray Sevindi) - Durak (Serdar Çoyuk, Buğra Uğur Sofu) - Oxygen (Murat Kılıç) - Deniz Feneri (Ferhat Zengin) - Yalnızlığın Dayanılmaz Ağırlığı (Gözde Sukmenyıldız) - Çığlık (Alper Durmaz) - İki Ağaç (Tuğba Özer) - Nereye Gittiklerini Söylemediler (Vahit Sarıtaş) - Secret Memories (Ersin Kozan)

 

BELGESEL:

            Mehmet Eryılmaz (yönetmen), Dilek Gökçin (yönetmen), Kurtuluş Özgen (yönetmen-akademisyen), Tülin Erarslan (yönetmen), Özgür Doğan (yönetmen) oluşan jüri ise  “Belgesel” dalında yarışması için seçilen 11 filmi değerlendirecek.

Ödül için yarışacak filmler şöyle belirlendi:

- 1457 Ankara (Halil Yetiş) - 33 Yıllık Direniş, Berfo Ana (Veysi Altay) - Boğaziçi Balıkları (Burak Dal, Bahriye Kabadayı Dal) - Çupriya (Mustafa Çetin) - Elveda İstanbul (Dieter Sauter) - Eveeet … Kaç Kişiyiz Bugün? (Özge Erdem) - Hay Way Zaman (Nezahat Gündoğan) - Taşkafa Bir Sokak Hikayesi (Andrea Luka Zimmerman) - Tepecik Hayal Okulu (Güliz Sağlam) - Yürümek (Deniz Şengenç) - Zarok (Muhammet Beyazdağ)

DÜNYA SİNEMASININ EN SEÇKİN ÖRNEKLERİ

            Festivalde gösterilecek dünya sinemasının seçkin eserleri arasında ise şu filmler yer alıyor:

            Polonyalı efsane yönetmen Andrzej Wajda’nın yeni filmi “Walesa”, 1990’lı yıllarda, işçi liderliğinden bir ülkenin kaderini değiştiren adama dönüşen Leh Walesa’nın gerçek öyküsünü beyazperdeye yansıtıyor. Wajda, dostunun politik olduğu kadar özel yaşamını da gözler önüne sererken, bir çağdaş kahramanlık öyküsü anlatıyor.

            Cannes Film Festivali’nden ödüllerle dönmüş olan Kanadalı genç yönetmen Xavier Dolan'ın 2013 tarihli filmi “Tom at the Farm”, psikolojik gerilim türünün önemli bir örneği olarak kabul ediliyor. Dolan, sevgilisinin ölümünün ardından onun ailesini ziyaret eden bir eşcinsel gencin tedirgin edici hikayesini anlatıyor.

            İngiliz yönetmen David Mackenzie’nin BAFTA ödüllü, sert bir hapishane öyküsü olarak yola çıkan filmi “Starred Up”, aynı zamanda alışılmadık bir baba-oğul ilişkisini, acımasız ve şiddet dolu bir dünyayı gözler önüne seriyor.

            Ünlü yönetmen Terry Gilliam'ın fantastik türdeki eseri “Brazil”, gelecekte yaşayan bir istatikçinin hayalle gerçeğin karıştığı hikayesini anlatıyor. Ağır bürokrasiden yola çıkarak bir sistem eleştirisine uzanan, Robert De Niro, Bob Hoskins gibi ustalarla zenginleşen film, tam bir görsel şölene dönüşen bir kara komedi.

            12 ödüllü Romanya yapımı animasyon belgesel “Crulic The Path to Beyond”, bu yılın “Konuk Ülkesi” seçkisinde gösterilecek önemli eserlerden biri. Film, Romanya ile Polonya arasında diplomatik soruna neden olan bir tutuklunun açlık grevi eylemi çevresinde gelişen olayları anlatıyor. Bu türün meraklılarının yanı sıra kullandığı farklı animasyon teknikleriyle tüm sanatseverlerin ilgisini çekecek bir yapım.

            İspanyol sinemasından Paolo Berger'in, 2012'nin en iyi filmleri arasında değerlendirilebilecek, siyah beyaz ve diyalogsuz çekilen, Pamuk Prenses öyküsüne cesur bir yorum olarak nitelenen ve 1920'lerde kadın bir boğa güreşçisini anlattığı filmi “Blancanieves” ise 37 ödül ile tam bir ödül rekortmeni.

            Ünlü "Delicatessen" ve “Amelie" filmlerinden tanıdığımız Fransız yönetmen Jean-Pierre Jeunet'in, 12 yaşında bir çocuğun Montana'dan Washington'a yaptığı tren yolculuğunu anlattığı filmi "The Young and Prodigious T.S. Spivet" de festivalin görülmesi gereken yapımlarından.

            Festivalin önemli filmlerinden biri de BAFTA ve Venedik dahil 17 ödül almış, 2012 tarihli “Wadjda”. Suudi bir kadın tarafından gizlice çekilen, ülkenin uzun metrajlı ilk filmi. Bir bisiklete sahip olmak isteyen küçük bir kızın öyküsünü anlatıyor.

            Feminist yönetmen Margarethe von Trotta’nın yönetmenliğini yaptığı bol ödüllü “Hannah Arendt” filmi, siyaset bilimci, felsefeci aynı zamanda sert bir kadın olan ve "kötülüğün sıradanlığı" düşüncesiyle herkesi karşısına alan Hannah Arendt’in yaşamından bir kesiti beyaz perdeye getiriyor.

            Festivalin açılış ve kapanış gecesi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Salonu’nda düzenlenirken, film gösterimleri ise Kızılay Büyülü Fener Sineması ile Alman Kültür Merkezi’nde yapılacak.

ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ (Toplam 18 ödül)

1. En İyi Film

2. Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü (İlk filmlere verilir)

3. En İyi Yönetmen

4. En İyi Kadın Oyuncu

5. En İyi Erkek Oyuncu

6. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

7. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

8. Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü (özgün ya da uyarlama)

9. En İyi Görüntü Yönetmeni

10. En İyi Sanat Yönetmeni

11. En İyi Özgün Müzik

12. En İyi Kurgu

13. En İyi Ses Tasarımı

14. SİYAD En İyi Film Ödülü (SİYAD’ın belirlediği seçici kurul tarafından seçilir.)

 

Seçici Kurul ayrıca aşağıdaki ödülleri de yalnızca ilk uzun filmleriyle Ulusal Uzun Film Yarışması’na katılmış sanatçılara verebilir:

15. Umut Veren Yeni Yönetmen

16. Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu

17. Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu

18. Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı

 

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ (Toplam 9 Ödül)

Kurmaca:                    Canlandırma:                          Deneysel:

*Birincilik                   *Birincilik                              *Birincilik

*İkincilik                    *İkincilik                                *İkincilik

*Üçüncülük                *Üçüncülük                            *Üçüncülük

 

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI (Toplam 3 ödül)

 

*Birincilik                  

*İkincilik                   

*Üçüncülük                Yandex.Metrica