Kırmızı halıda 'Soma'yı hatırlattılar posteri

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarışacak filmi "Kış Uykusu" jüri önüne çıkacak.

Film gösterimi için oyuncular kırmızı halıda boy göstermeye başladı. Halının en dikkat çeken ismi ise geçtiğimiz ay tedavi gördüğü hastaneden taburcu olan Nejat İşler oldu.

Nuri Bilge Ceylan’ın Altın Palmiye yarışındaki 3 saat 16 dakikalık filmi ‘Kış Uykusu’nun bugün 16.00’da yapılacak gösteriminin ardından düzenlenecek davet Soma felaketi nedeniyle iptal edildi.

Nuri Bilge Ceylan ve "Kış Uykusu" filminin oyuncu kadrosu, Soma'da hayatın kaybeden madencileri unutmadı. Ellerinde #Soma yazılı dövizlerle basın mesuplarının karşısına geçtiler.

Büyük kısmı Kapadokya'da çekilen "Kış Uykusu" filminin oyuncu kadrosunda Nejat İşler, Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen, Nadir Saribacak, Ayberk Pekcan gibi isimler var.

Nuri Bilge Ceylan'ın, 2003 yılında 56. Cannes Film Festivali'nde yarışan "Uzak" isimli filmi, Altın Palmiye'den sonra festivalin ikinci önemli ödülü olan büyük jüri ödülünü (Grand Prix) almıştı.

Ceylan, 2008 yılında da "Üç Maymun" filmiyle "En iyi yönetmen" ödülünü almış, 64. Cannes Film Festivali'nde ise "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmiyle büyük jüri ödülüne layık görülmüştü.

Festival, 24 Mayıs'ta düzenlenecek kapanış töreniyle sona erecek.

Kaynak : mynet

Son Yorumlar

Yandex.Metrica