Altyazı’nın Temmuz-Ağustos Sayısı Bayilerde! posteri

KIŞ UYKUSU

Altyazı Aylık Sinema Dergisi yaz sayısında Nuri Bilge Ceylan'ın Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazanan Kış Uykusu filmini kapağına taşıyor. Dergide yer alan geniş inceleme yazısının yanında yönetmenle yapılmış kapsamlı söyleşi Altyazı'nın internet sitesinden okunabilir. Filmin posteri ise Altyazı'nın tüm okurlarına armağanı!                                                                                                                      

VİZYONA ALTERNATİF DİZİLER

Altyazı, televizyon dizilerinin popülaritesinin gün geçtikçe artması ve geçmişe nazaran daha kaliteli işlerin üretilmeye başlamasını bahane ederek 30 sayfalık bir 'Vizyona Alternatif Diziler' dosyası hazırladı. Türlerin kalıplarını zorlayan 11 dizinin incelendiği dosyada Game of Thrones, True Detective, House of Cards, Black Mirror, Masters of Sex, How I Met Your Mother, Looking, Top of the Lake, The Good Wife, American Dad! ve Hannibal yer alıyor.

GECE PLANI

Üç aktivistin planladığı çevreci bir eylemin öncesini ve sonrasını anlatan, olaylardan ziyade karakterlerin ruh halleriyle ilgilenen Kelly Reichardt imzalı Gece Planı (Night Moves), bir inceleme yazısıyla Altyazı'nın yaz sayısında.

ABEL FERRARA

New York sinema camiasının aykırı isimlerinden Abel Ferrara bu yılki İstancool'un konukları arasındaydı. Son filmi New York'a Hoşgeldiniz'i (Welcome to New York) Cannes'a seçilmediği için festival esnasında kumsaldaki bir çadırda gösteren Ferrara, "gangsterlerden destek alarak yaptığı" filmlerini Altyazı'ya anlattı.

ALTYAZI'da ayrıca

Basit Sorular: Yekta Kopan'ın bu ayki soruları Kış Uykusu'na

İnce Buz, Kara Kömür (Bai Ri Yan Huo): Çin'den Altın Ayı ödüllü kara film

Yarının Kıyısında (The Edge of Tomorrow): Kendini tekrar eden savaş

Öteki (The Double): Hipster dilinde Dostoyevski

Suç Şehri (Zulu): Apartheid sonrası Güney Afrika'sında geçen bir suç filmi

Bela (Borgman): Davetsiz misafirin oyunu

Malefiz (Maleficent): Kötü kalpli perinin gözünden Uyuyan Güzel

Vecide (Wadjda): Suudi Arabistan'ın ilk kadın yönetmeninden bir büyüme hikâyesi

Ayın Kısası: Onur Yağız'dan Patika

Son Yorumlar

Yandex.Metrica