Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Marsha Levine Röportajı

7 Temmuz 2014 18:22


Merhaba, Bize kendinizden bahseder misiniz?

A list Entertainment’ı 1990’da, Londra’dan Los Angeles’a gittiğimde kurdum. İngilteredeyken kayıt studyom vardı ve birçok müzik ve film yapımları. Gerçekten çok soğuktu bu yüzden Los Angeles’a gittim, orada çalışırım diye düşünerek. Orada Ürün Yerleştirmeyle ilgilenmeye başladım, çok ilginç gelmişti çünkü çok yeniydi. Bu işle ilgilenen çok az kişi vardı. Bende çok uysal ve kendimi vermiştim. Jim Morisson – Doors filmiyle çalışma teklifi geldi bende kabul ettim. Sonra işe bir baktım kolaydı, film yapmak gibiydi. Can’daki arkadaşıma filmden bahsettiğimde aynı süreçten bahsettimarkalarla, studyolarla, koşullarla ilgili görüşüp anlaşıyordunuz. O halde Jim Morisson filmini yapalım dedim ve yaptık. The Doors filminden sonra Steven Spielberg’le Arachnphobia (Örümcek Korkusu) filminde Spielberg’un şarap şirketiyle çalıştım. Sonra A List Entartainment i kurdum Dassault Falcon Jet’le ki büyük bir şanstı. Ve Sony ile ‘Bak Şu Konuşana’ diye bir film yaptım. Senaryoda John Travolta’nın uçak uçurduğu ve pilot olduğu bir sahne vardı. O çekimde ‘Oh hep bir Falcon uçurmak istemişimdir’ dedirttim ve iki kere markanın adının geçmesini sağladım. Normalde senaryoda ‘Oh hep bir uçak uçurmak istemişimdir’ diyordu ama düşündüm ki bu 40 milyon dolarlık bir uçak filmde kullanılması için ücret almıyorum o halde markanın adının geçmesini istiyorum. Bu şekilde iki kere markanın adı geçti, uçağa yakın çekim yapıldı, içi, uçusu, havadan görüntüsü... vs. Sonra arkama bakmadım Dassault Falcon Jet, Dr Pepper, Seven Up la çalıştım. 1990’dan beri bu entdüstrüde aktif olarak çalışıyorum. Ürün yerleştirmenin anlamı, etik çalışmanın özü, ajansların ve arkaların  işbirlikleri sürecinin gelişmesi için çalışıyorum.

 

Hi, can you tell us about yourself? 

 

A List Entertainment, i found it 1990 after I went to LA from London. And I produced a lot of of music films and I have recording studio in England. And i was freezing so i went to LA. And i thought i’m gonna start working there. So i got involved in Product Placement which is very interesting because at that time it was very new. There  were  only  a  couple  of  people  doing it. And i was kind i was givenness. You can work on the Jim Morisson, Doors movie and i went ‘ok. Then i’ll do that then’ and I looked at it’s simple, it’s easy it is like you produce a film. Cause  I  would go to Can and say the film he said was the same thing you talk to brands and  the  studios  and  you match it up. So Jim Morrison... Lets do it. So I did the Doors movie and  I  did  Arachnophobia  with  Steven Spielberg  and with his beautiful wine company, then I started Alist Entertainment with Dassault Falcon Jet. Which is like goldstream and i did a movie with Sony called ‘Who is Talking Now’with John Travolta and 

in the script it mentions that he flies a plane he is a pilot. And  I’ve  got  two verbal mentions of that so “oooohhhh I alway wanted to fly a Falcon”. Because in  the  script  he was going to the plane and in the script he said “ohh I always wanted to fly this plane” I went like look this is a 40 million dollars plane and I’m giving this to production to use it no charge. I would like to have a verbal mention, so I got two verbal mentions from John Travolta. I’ve close ups of plane, interior, flying, air, etc. And I have never looked back from there.  So I have  Dassault  Falcon Jet, Doctor Pepper, Seven Up and I’ve just stayed in the industry since the early 1999 and have really  been  very  active  and working to build up the fabric of what this product placement mean the essence of an ethical working,  backround  where producers and brands and  agency can work  together.   

 

 

Peki ya siz?

İngiltere’de birçok film ve müziğin düzenleme-üretim sürecinde bulundum. Belgeselleri düzenlemekle başladım ve Saint Paul’u düzenledim. Çok güzel çekilmişti, harika insanlar, çok güzel insanlardı. Çok güzel şeyler öğrendim. Film yapmayı İngiltere’de öğrendim ki ürün yerleştirme için filmi anlamanın çok faydalı olduğunu düşünüyorum.Ardından Los Angeles’a gittim ve ürün yerleştirmeye yöneldim. Senaryoyu anlayabilmem, görselleştirebilmem, filmin bitmiş hayal edebilmem markayı yerleştirme ve filmle ilgili çalışmalarımda çok yardımcı oldu. 

 

 

And, yourself? 

 

I was in England and i produced a lot of  music films and  I editted  them as well  when i first started I editted documenteries and produced documentaries on St paul’s. Beautiful filmed,  beautiful people making just beautiful things. So I learnd my craft in England the film making craft which I think is very helpful when you do product placement to have an understanding of the film making craft. And so when I went to LA and started product  placement. It really helped  to have an understanding, to have a visualization from the script to see the finished film in your mind so then you can put together the matching the brands with the film making process.     

Teşekkürler. Başarılı bir ürün yerleştirme nedir? Başarılı ürün yerleştirmedeki iyi zamanlama nedir? Marka ya da ürünün bunu nasıl nerede ve ne zaman yaparsa başarılı bir ürün yerleştirme elde edeceğini düşünüyorsunuz?

 

İyi bir ürün yerleştirmede sahne ve karakterizasyon birbiriyle uyum içinde olmalı. Film yapımcısı ve yazarın amacı budur, istediklerini mesajı filmin içinde verebilmeliler. Demek istediğim, filmler ve tv şovları bir duyguyu, fikri tasvir ederler. Marka işin içine girdiğinde o duyguyu ve fikri verme sahnesi 3 saniye olabilir. Çok önemli bir şey sergilendiğinde logoyu bir kaç saniyeliğine görürsünüz.  

Farkettiyseniz bazı işlerde Demolition Man (Cezalandırıcı)’de Pepsi logosunu veya Taco  Bell logosunu mağzanın önünde göstermek için birkaç saniyeniz var. Bir dövüş sahnesi var sırasında Taco Bell’in ya da Mc Donald ın logosunu arkada 3 saniyeliğine gözükmesi başarılı işin sonucudur.Diğer tarzda bir yerleştirme türünde marka sahnenin içeriğiyle bütünleşmelidir markanın kahve makinasıyla kahve pişirilmesi gibi. Bu çok güzel bir yerleştirmedir ve eğer marka özgün bir görüntüye sahipse logoyu kullanmanız gerekmeyebilir Örnek vermek gerekirse 12 yıldır temsil ettiğim bugün hala  Desperate Housewifes ve Big Bang Theory de görebileceğiniz OXO Housewares ürünleri. Sahnede logo kulanılmaz ama  birkaç saniye görülen bir mutfak gerecininin oyuncu tarafından kullanılması ona bir değer katar. Logosu olmamasına rağmen, su ısıtıcısının dizaynı oldukça özgündür. Bir yerleştirmede diyelim ki Eva Longoria çay yaparken ‘Onun adını anmak istemiyorum. Ondan hoşlanmıyorum’ diyor ve su ısıtıcısını kullanıyor. Bu harika bir çalışmadır. Bence iyi bir ürün yerleştirmede sahneyle uyum içinde olunmalı ve ürün net şekilde görülebilinmeli, yerleştirme ürünün demografisi ve psikografisiyle  de dengede olmalıdır. 

 

Thank you. What is a succesful product placemen? Can you tell what is the best timin of sucesful product placement and you know how many or for how long the brand has to go on it and how the brand or product can do it, when and where etc. Can you tell about what is a succesful product placement?  

 

A succesful product placement is one that matches the scene and the characterization. That was in the mind of the film maker and the writer when they actually thought of what it is they want to say in the film. So what is that mean? The film or a tv show is an emotion. It’s portraying a feeling, it’s portraying an idea. So when a brand is involved in that film an idea and scene it could be for 3 seconds. When  something very important  is being established and you see you can see the logo for a few seconds. If you noticed you see some films colleague of mine lets talk about Demolition Man you know you’ve got a few seconds of a Pepsi logo or  the Taco Bell logo on a store front.  Right? You’ve got this big fight scene, bang bang bang and then  you have big taco bell sign or Mc Donald sign for 3 seconds that works very well. Then you have another placement where It’s integrated with in the context of the scene, where there actually making it’s a  coffee with a wonderful coffee maker. That is a beautiful  intergration and you  don’t actually need logos. If you have a brand that’s a unique looking brand let give an example OXO  Housewares that I’ve represented over 12 years you see them on Desperate Housewifes, they’re on Big Bang Theory still today. There is no logo but their kettle designs are unique. And  so  brands  are able to  also think about placing their products that are unique. So if you see that for a few seconds in the kitchen it’s associated with the character that it’s actually bought by that character so it has value. And then you have another placement let say Eva Longoria is making tea well she going  “I don’t want  to speak to what’s her name  because i don’t like her“ and she is pouring the kettle you know. So that’s a wonderful placement. So I think a good placement is a placement that fits  a scene where the brand can be seen clearly, and matches the demographic and the  psycographic  of the production.   

 

Apple ürün yerleştirme için ücret ödemediğini söylemektedir. Sizler tarafınızdan bilinen, ürün yerleştirmede ücret ödenmediğini ifade eden başka firmalar var mı?

 

Evet Apple gibi birçok marka ürün yerleştirme için ödeme yapmaz. Çünkü onların ürünlerinin kullanılması, yapıma değer katma olarak görülür. Pahalı ve prestijli markalarda bilgisayar, araba firmaları gibi ürünler sözlü anlaşma yapılmış gibidir. Apple hiçbir zaman ödeme yapmaz. Kendi ürün yerleştirmelerini kendileri yaparlar, ajansları yoktur. Prodüksiyonu değerlendirirler ve anlaşırlarsa markanın kullanılmasına izin verirler. Yerleştirmenin çok spesifik olması içerikle uyumluluğu ve karakterin ürünü kullanması beklenir. Bu tarz markalarda başarılı ürün yerleştırme çok önemlidir. Bu tarz yerleştirme kullanan markalar yinede ödeme yapmak isteyebilir, gerçi Apple hiçbir zaman ödeme yapmaz. Bununla ilgili %100 kesin bir format yok.Bu ürünlerin kullanılmasının, onlara sağlayacağı değere katkıda bulunduklarını düşünürler.  Bunun yapılması özel bir kullanımdır.  Bir marka, filmde ürün yerleştirmesi yapacaksa, bunun kesinlikle çok spesifik olması istenir. Markanın karakter kullanması, markanın dikkate alınması için önemli bir kriterdir.  Bu yüzden Apple gibi büyük isimlerin büyük ihtiyaç kalemleri varsa, onlar için sadece ürün karşılığında  sponsorluk almak da değerlidir.Böyle bir durumda Apple ödemek istemez. Ama diğer bazı markalar, belki ödeyebilir. Bu yüzde yüz kesinliği olan bir durum değildir. 

 

Apple told that they don’t pay for product placement. They just give the product. Is that ture?  Are there a such conditions for paid or unpaid product placement?  

 

Yes, a lot of brands like Apple will not pay for product placement because  they’re giving a value. So when you have a large ticket item like computers or tv screens or cars many times is a barter deal and some companies like Apple will never pay. So they do their own product placement. They  don’t have an agent. So they evaluate the production and if  they like the production they will allow the use of  their brand with in the context of the film. And a very specific which a good product placement is you absoluately always want to be very specific as to the usage and the character usage of a brand. That’s very important criteria for a brand to consider. So when you have big ticket items like Apple sometimes they want to pay well Apple don’t pay but some other brands might pay. There is absolutely no 100% format.  

Türk ürün yerleştirmelerinde, bazı markalar ürünü vermeyi ve geri almayı tercih etmektedir. Bu, Hollywood da ya da küresel anlamda geçerli mi?

 

Kesinlikle.  Eğer büyük markalara ait ürünlerle çalışıyorsanız filmde değerleri çok yüksektir o yüzden bunu yapabilirler. Mesela Samsungla çalışıyorsunuz geniş ekran ya da küçük ekran olması fark etmeden ürünlerini geri isteyebilirler.  

 

In Turkish product placements some of them, some brands give the product and take it back. Is it a common use in Hollywood or you know globally? 

 

Absolutely because if you have big ticket idoms in a film they’ve a  great value so you might have lets say Samsung or whatever lets say they’ve got 10*15 large screens then they’ve got smaller screens,etc. They ask for that products to be returned.  

Ekosistem nedir? Bu süreçte karar mercileri ve kilit etmenler nelerdir?

Stüdyo filmlerinde karar mercileri oldukça çeşitlidir. Süreç içerisinde, bazı firmaların uzun dönemli anlaşmaları ve ortaklıkları olduklarını görebilirsiniz. Mc Donald’s la Disney için kısa süre önce anlaşma imzaladığımda Disney’in Burger King’le altı filmlik anlaşması vardı. Bende Mc Donald’s a gidip ‘Ne yaptığınızın farkında mısınız? Temsil edilmediğiniz için Burger King sizi pataklıyor’ dedim. Hollywood’daki ofisimize geldiler ve anlaşma yaptık. Bu çoklu bir anlaşma olduğundan Disney’in başka marka ile anlaşması olmadı. Aynısı Sony için de geçerli. Diyelim ki belli bir araba markasıyla anlaşmamız var Sony de hangi arabaların filme olması konusunda fikir gösterir. Studyo filminden bahsederken birçok kategori açılıyor. Spiderman ve Twilight’ta ajans olarak açılan kategorileri inceleriz ve studyoya sunarız. Yaratıcı süreç başlar ve kim hangi markayı seçecek karar verilir. Biz markaları yönetmene sunarız. Yönetmen karar sürecinde çok önemlidir hangi aracı kullanmak istediğine o karar verir. Bazen studyo yüklü miktarsa ürün yerleştirme anlaşmaları getirir. Araba şirketi için örneğin yönetmen “Hayır o arabayı istemiyorum. Karakter için uygun görüntüyü vermiyor” diyebilir. Bu şekilde karar mercileri çeşitlenir; studyo, yönetmen ve markalar arasında çoklu anlaşma vardır. Yönetmen karar aşamasına yardım eder. Kostüm dizaynında karakteri giydirmekte çok önemlidir. Dizaynırlar kıyafete bakıp “Bu kostümü cast’a sunmuyorum çünkü film için doğru görüntüye sahip değil” deme hakkına sahiptir çünkü yaratıcı ekiple uğraşıyorsunuz. Her zaman söylemişimdir marka sunum yapmak istediğinde, temsilciler marka için sunum yaptığında markanın demografisi, psikografik hissi karakter için, film için ve hikayenin gidişatındaki sunumu için çok önemlidir. Seçilme potansiyeliniz olduğunu bilirsiniz ve dizaynırlar “Evet bu güzel durdu” dediğinde provalar başlar. Eğer provalarda kostümler beğenilmez kullanılmazlar. Cast belli bir giyim markasıyla anlaşma yaptığında temsilciler “Oyuncu Omega saat kullanamaz yönetmen daha büyük bir markayla çalışıyor ve bu Omega değil” diyerek  Omega kullanmanızı engelleyebilirler. Onlar da bu hakka sahiptir. Tv hakkında konuşursak Amerika’da Tv hızlı değişir. Eskiden ürün yerleştirme için sınırlar vardı yasal değildi, şimdi paralı olarak yapılıyor ve buna marka bütünlemesi deniyor. Markanın anlaşmaları karar mercileri olan networkler ve yapımcılarla yapılır ve anlaşmalar yazılıdır. Marka olmayan ürün yerleştirmeler olduğunda direkt ekip ile çalışılır. Kullanılan bir marka yoktur ve market sahnesi için dekoru ürünlerle doldurmak gerekir ve çekim için birkaç gün vardır. Bu noktada temsilciniz çok önemlidir. Ekip hangi temsilcinin hangi markayla çalıştığını bildiğinde işler tak tak yürür. Televizyonda çekimler hızlıdır sonraki haftaya veya 2 güne o sahnenin çekilmiş olması gerekebilir. Oturup bütün markaları arayıp doğru insana ulaşmayı bekleyecek vakit yoktur. Netlik çok önemlidir. Temsilci olarak işimizin önemli bir parçası telif hakları ve markalar konusunda net olmaktır. Bu sayede yapımcı kimi arayacağını bilir ve “Marshal’ı ara Doctor Pepper’s onda şu onda bu onda” der iş hallolur herkes mutlu olur iki tarafta kazanır. 

 

What is the ecosystem? Who are the key players and decision makers in the process? 

 

 

The desicion makers in studio films is very varied. You’ll have some studios that have agreements, multiple year agreements with a brand. So Disney as an example when I signed  Mc Donald for representation a little while ago. Disney had a  six picture deal approximately with Burger King. So I was pitching Mc Donald and i said “look what are you guys doing?” you know like you “you’re notrepresented and Burger King is beating you up”.  Like “what’s happening?”. So they came down to our office in Hollywood and bam we signed them up and did those films obviously. But that was a multi-picture deal. So Disney would not have another brand.  The same with lets say Sony. I have  a multiple picture deal with a particular car company and so they have first options of what cars would be in their films. So that plays into a big factor of what’s allowed in a studio film. So now if we talk about a studio film where a catagories open.  So first asan example you know lets say with Spiderman or Twilight Saga, where as agency we see  what categories that film has opened. And then we’ll present to the studio. And then it’s up to the creative process is to see who is going to be choosen as the brands . So we present the brand to the director. He is a very important person when it comes to a vehicle and to see which vehicles they wanna use. Because sometimes the studio will bring a large amount in a product placement deal from a brand. Lets say a car company and the director goes “ no i don’t want that car. It’s not the right look for this character.” So decision makers are varied it has to be multiple decision between studio, director and then depended upon other types of brands. So thats the transportation captain will help with this decision making process he will recommand. But if you have the costume Because you’re dealing with the creative  process. This is what I always say.  It’s a very important thing when a brand wants to  present in when the agents present for that brand, the most important thing is to match the brands demographic, psycographic feeling of the brand to the character and the film, essence in the storyline and then present. So you know that you have an ability to potentially be choosen. So the costume designer of clothing will say” yes this could look good”. So then the fittings happen. And if those fitting do not work for the cast your clothing will not be used. It’s not possible. Sometimes the cast will have a deal with a particular clothing company or a brand and so their management and agent say no they can’t wear an Omega watch captain’s working with a huge brand and it is not Omega. So there is no way they would allowed an Omega in his film. So they have a desicion making process sometimes as well. So now we talk about tv. Tv changes tremendously in America. We used to do borders because legally weren’t allowed to pay for placements now it’s paid for placement which is called brad integration. And that’s with the network and the producers. So the deals of a brand have to be done with the desicion makers who are the networks and the producers and the aggrements have to be written with them. Sometimes for non branded product now I want to able to just work directly with the crew. Because it’s non branded, they are doing a scene like a store scene. They want to fill the shows with the product, they’re shooting in a couple of days. So that’s where your agency is a very very important. Because when the crew know which agent has which brand BANG! Cause tv is like you know they get descript they have to shoot next week or sometimes they re do the scene or have to shoot in 2 days. They don’t wanna have to sit there, trying to call up all this different brands and find out who the right person is. So they want to know they have clearence. This is very important part of our job is agency is that we match the copyright-trademark clearence of the brands. So the production knows like the property masters said “call Marshal she’s got Doctor Paper or she’s got this or that” and BANG! They have clearence and the sets done and everybody is happy cause it’s a  win win.

İlave bir soru. Markayı veya ürünü size kim öder?

 

Endüstride farklı işletme modelleri vardır. Ben iki modelle çalışıyorum. İlki; markayı temsil ettiğimde markanın bana temsil ve pazarlık için ödeme yapması. Bombardier ve Twilight Saga Breaking Dawn’da olduğu gibi. Çok hassas sahnelerde örneğin Kristen Stewart hamile kaldıktan sonra Robert Pattirson’ın onu eve getirmesi mesela filmin en önemli sahnesi ve o sahnede yapılan işten bende fazladan fayda sağlıyorum. Stüdyoların alıştıkları ürün yerleştirme departmanları vardır, ürün yerleştirme konusunda direk benim gibi temsilciler markaları sunar. Direkt benle görüşmeyi tercih ederler çünkü 90ların başından beri bu işteyim sistemi biliyorum düzgün hızlı bir çalışma sağlıyorum. Bu şekilde işliyor 

 

An extra question. Who pays you the brand or the production?  

 

There is a couple different business models in industry. I have two business model a few business models i work on do. One is when i represent brands completely the brands pay me for that representation and the negotiation of the deal like Bombardier in Twilight Saga Breaking Down. Let say where is a very pinion scene where Robin Patterson takes Kristen Stewart home after she gets pregnant. It’s a huge part of the film and what the film means with the brand pays me in that instance. Studios traditionally have their own product placement departments so they handle the product placement in agent such as myself will present the different brands they have. You know using an agent like me because i’ve been working with studios since the early 90’s then we have relationships  from then and we know how to negotiate placement to make it happen to the smooth running of it, the terminologies used. So basically it works that way.   

Ürün yerleştirmede değer nasıl ölçülüyor? Bir markayı ve onun ürün yerleştirmesini nasıl fark edersiniz?

 

Ürün yerleştirmenin değeri ve miktar belirleme sürecini eskiden kendim yapıyordum, daha öncesinde pek rastlanılmayan birşeydi. Reklam temsilcileri ürün yerleştirme sürecini asiste ederlerdi ve sizi değer belirleme süreçlerinde ciddiye almazlardı. Bende değer ve miktar belirlenebilinen yeni bir database sistemi tasarladım aslında kurucularından biriyim. Bu şekilde Doctor Pepper veya Seven Up’la çalıştığımda onların bilgileri elimde oluyor, ikinci kullanım alanında ürünün o şovda değeri ve yerleştirme türüne göre değerlendirilıyor. Bunlara göre ücretlendirme çıkartılıyor. Gösterebilirim bazı ürün yerleştirmeler markalara ve temsilcilere milyonlar kazandırıyor. Değer belirleme sureci markalar için çok önemli bir faktör bunu yapmak zorundalar.

İlginç olan The Nielson sektore girdi ve üçüncü bir değer belirleme türü geliştirdi. Onların yöntemine bayıldım mesela Friends’le çalışıyoruz Jennifer Aniston David Schwimmer’la sahnesinde Doctor Pepper veya Seven Up içiyor. Bir o bir diğeri şeklinde 3 4 sahne karşılıklı içiyorlar sonra ben diyorum ki “Tamam bu bir yerleştirmeydi ve 10 saniyeydi” Nielsen diyor ki “Hayır bu 5 yerleştirmeydi ve iki saniyeydi” bunu duyunca “Tamam bana uyar seninle tartışmayacağım” dedim harika bir fikirdi. Bu şekilde de değer belirlenebilir Filmlerde milyonlarca izleyiciye göre değer belirleme yaparsınız ve yerleştirmenin ücretleri zamanlaması ve türü cpmler belirlenir. İş modellerine gelelim. Ajansların markaları temsil ettiği ve büyük stüdyo filmleriyle marka eşleştirilir bunu birkaç markayla aynı anda da yapabilirsiniz hangisi uygun olursa. Ne kadar marka kullanılacağı konusunda kriter yok, bu daha çok markayla uyumlu olacak olan sahnelere bağlı.

 

 Öncelikli olarak yardımcı olmak anlamında kullanılan assist üzerine odaklı bir sistem vardı. Bu süreç içersinde kullanıcıya bırakılan bir yapı söz konusuydu. Ve bir çok kez kullanıcılar, farkına varamayıp unutup gidilen şeyler olarak tanımlamışlardır. Miktar belirleme süreci tüm firmalar için oldukça önemli bir süreç olup aynı zamanda firmaların yapması zorunlu olduğu işlerden bir tanesini oluşturmaktadır. Bu süreç içersinde, belirleme kriterleri olarak  ürünün değerlendirmesi aşamasında bazı kilit noktalar vardır. Örnek olarak, fiyat anlamında çok fazla katkı sağlayacak bir süreç olduğundan, tasarruf miktarını oldukça artırır. Ürün yerleştirme sürecinin değerlendirmesinde diğer bir önemli etken olarak, arkadaşlar arasında etkileşim süreci gösterilebilir. Bu tarz bir etki hem kısa süreli hem de maliyeti düşük olmasına rağmen etkisi oldukça fazla olabilecek bir yapılanmadır. Diğer bir önemli aşamalı komple üretim olarak adlandırılan adımdır. Böyle bir yapılanmada, bir film stüdyosu odaklı olursak eğer, ürünü kategorilere ayırıp her kategoriyi detaylıca görme, değerlendirme ve izleme imkânımız olduğunu söyleyebiliriz. Oldukça farklı noktalara dikkat çekilebilir bu yöntemle. Son yöntem ise danışmanlıktır. Bu yöntem belirli zaman aralıklı projelerde kullanılıp faydası görülebilecek bir adımdır

 

How can product placement value calculated? How do you tell about the brand, the value they created with product placement? 

 

The value and the quantification of product placement I used to do it because there was no quantification previously. The ad agency used to say to assit product placement agents “oh you know we don’t recognised you. You can’t quantify forget it! “. And i go “okay, fine” you know. But i designed the crossfinational database actually a im a found maker where i did quantifications. So with Doctor Papper Seven Up every time i had a placement i entered if it’s hand on backround, the second of usage, the show and then i quantfied it by what in ad buy was for that particular show. And i would evaluate the placement based upon the criteria of the type of placement. So i would show them the pricing and i can show you but some of my work created over multi billion dollars in savings and placements and viewers for the brand. So quantification is a very important factor for brands. They have to have quantification.

And what was very interesting is The Nielsen came in and did 3rd party quantification which is in the similar way that i did it. But i loved what they did because it took lets say the placement in Friends or whatever that i count it in one placement where Jennifer Aniston is drinking the Doctor Papper  or Seven Up in the scene with David Schwimmer right. So i said “it’s okay you know cut to him, cut to her she is drinking. Cut to him cut to her ....” cut and cut 3,4 times i say “okay this is one placement and it’s 10 seconds.”. Nielsen said “ it’s 5 placements and 2 seconds” “okay. I’m not gonna argue with that “ that was just great you know. So quantification is very important and you can quantify that way. And in movies you quantify by the millions of viewers and the cpms to the placement, the timing of the placement, the type of placement and cpms. And now its relate back to the business models that we were discussing. The business models are such where agents have brands that one represents so with big studio films are represent certain brands and put a couple of brands in or one brand in whatever fits. There is no criteria as to the amount of brands because its dependence upon how many scenes there are that fits brands. That’s what i was talking about to the council ministry at the symposium to discuss the limit of for here in Turkey i believe one can talk about which i can’t adress to. But to answer the questions about types of the business models, i have another business model where i handle complete productions. So i’ve just finished working with Pierce Brosnan and his film Irish Dreamtime, on a new film that they’ve just on November Man which was shooting in Belgrade and it was set for Belgrade and Russia. So I in that case work for the producers and handle all of the different categories that they’re looking for in brands. So it was so exciting because there was like this 60 years old Scotch that they were looking to place and i was able to talk to wonderful distributors of Scotland and then their all Russian brand and i was able to speak to Russian brand. So it’s a great deal of fun. But in that case that’s the business model where we work for the producers and our paid by the producers. Then 3rd business model is consultancy. So we’re hired to consult on a temporarily bases could be for the project or could be hourly or etc. So those were the few business models. 

 

Krediler içerisinde teşvik edilen ürünlerden bahsedilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz? Hem etik hem ticari bakış açısından bakınca, bu konuyla ilgili fikirleriniz neler?

Kredi yazılarında ürünler gösterilmesi için yapımcıların uyması gereken belli kriterler vardır. Ve buradaki konumun değişimi yapımlara bağlıdır. Bazı yapımlar kredi vermek için 20 bin veya 50 bin isterler. Eğer verilen ürün değeri daha azsa ürün kredi yazılarında gösterilmez. Krediler her zaman kolaylıktır. Herkes kredi yazılarında olmak ister ama bazen kredi verilmez çünkü yeterli ürün vermemişsinizdir.  Ürün yerleştirme kendisi de tek başına çok iyidir ve filmle karakterler özdeşirse çok değerlidir de.

 

Do you think   that the products being promoted should be mentioned in the credits? From both ethical and commercial perspectives what do you think on this issue? 

 

This is a very important question. When products are mentioned in a credit, there is certain criteria that’s necessary for the producers to allowed that. And they’re varied depend upon the production. Some production would say you have to give a value of 20 thousand or 50 thousand in order for us to  giving you a credit. If the value is less then we’re not giving you a credit in the film. So credits are useful when... Obviously everyone wants to have a credit but sometimes you know you can not get a credit if you’re not giving enough product. But a product placement of itself is good and to be associated with the film or the tv show and the character is very valuable too.  

Etik açıdan bakıldığında, bir çok kişi ürün yerleştirmenin krediler içinde görülmesi gerektiğini düşünmektedir. Sizde takdir edersiniz ki bu tarz tartışmaların yapılması oldukça doğaldır.

 

Bununla ilgili sorunlarım var. Gerçek dünyada etrafımızda sürekli ürünlerle yaşıyoruz ve bu çok doğal. Bir filmde ya da dizide de ürünlerin olması çok normal çünkü günlük hayatımızda varlar. Ürünler filmlerde kullanılıyor diye her ürünün tek tek detayına girilmesine gerek yok. Bu imkansız. Eğer marka entegrasyonu yapıp markayı çok direkt ve karmaşık bir kullanımla sunuyorsanız, senaryoyla fazla iç ice geçmişse kredi almanız normaldir tabii. O zaman bunun senaryoyla bütünleştirilmiş bir ürün yerleştirme olduğunu söylersiniz. Eğer doğal ürün yerleştirme yapıyorsanız ki bence bir filmde ya da dizi kullanılabilecek en iyi yöntemdir, o da entegrasyonda sayılabilir çünkü kendiliğinden uyum sağlar. Biliyorsunuz günlük hayatımızda bir kahve alıyoruz ve markalar orada oluvermiş oluyor. Evet kredi vermek büyük finansal bir yerleştirme olduğunda gereklidir ama onun dışında olması gerektiğini düşünmüyorum çünkü filme kendiliğinden uyum sağlamaktadır.

 

And also from ethical perspectives many of the people think that the product place should be seen in the credits. Because you know it is natural that kinds of discussion are being done so.   

 

I have big issues with this. Here is the thinking, we live in a real world where there are many products for everything and that’s natural. It’s very natural to have a product in a film or a tv show because we live with products in our daily life. So a product used in the film, I don’t believe that it’s necessary to detail every single product that’s in the film. It’s just about impossible. I mean if you have a brand intergration, if you have a very direct and complicated usage of the brand that’s woven into the script more so than its natural then i think you have to give a credit. And say “look this is a brand intergration, this is an intergration. It is like an ad with in the context of the film.”. If you have a natural progression of product placement, which I believe is the best way to do it any of this film or tv, which could be an intergration as well because it’s a natural fits. You know for speaking we’re drinking a coffee and the coffee brands just happens to be here, it’s natural. So it’s necessary sometimes when it is a major financial placement – i think that has to be told otherwise I don’t believe it’s necessary because it’s a natural fit.  

Hollywooddaki ilk ürün yerleştirmeden bugüne kadar geçen süreci bir düşündüğünüz zaman, sizin bu süreçte ürün yerleştirme anlamında kilometre taşlarınız nereler olmuştur?

 

Clark Gable’in giydiği atleti söyleyebilirim. Yani herkes bunun hakkında konuşmuştu. Harikaydı. Demek istediğimi anlıyor musunuz ürün kullanırken logoya gerek olmaz çünkü castla ürünün kullanımı vardır. Ve o atletler şovu uçurmuştu. Bence bu şekilde olmalıdır bu her şeyi gösteriyor.

 

Think about from the first product placement in Hollywood, to today…  What were for you the milestones of the evolution of product placement in Hollywood? 

 

I would say Clark Gable wearing an undershirts. I mean everybody talk about his pieces bla bla bla he’s fantastic. But see this is to my point while you can have products that do not need logos because of the store and cast and the usage. And those undershirts they flew off the shows. That was like that’s it, that shows everything i think.

                                  

Sizce Hollywood'daki ürün yerleştirmenin kilometre taşları nelerdir?

 

Biraz detaya girmek gerek. Bence tabii ki kendi yapmış olduğum Spiderman işi harikaydı, Tom Cruise’un birkaç filminde kullanılan holografik sahnelerdeki ürünlerin kullanımı da çok başarılı. En etkilileri televizyonda, Amerika’da bazı yasal süreçlerden dolayı ürün yerleştirme yerine networklerle marka entegrasyonu deniyor. Bu önemli bir adımdır. Bir diğeri de VCR. VCR tüm model değiştirip 30 saniyelik ölü kısımları da canlandırdı ve ürün yerleştirmeyi, marka entegrasyonunu arttırdı. Bir önemli km taşı da sosyal medya. Şu anda bile gerçekleşiyor ve yayılıyor. Reklam şirketlerinin zarzor ilerledikleri bir dönemdi. New-york ve California arasında sahilde yaşıyordum ve sürekli reklam ajanslarıyla konferanslardaydım. Her sene nasıl bir dönüşüm olduğunu görüyordum. Reklam şirketlerinin bizi yeterli görmedikleri için tanımamasından onların bize çok istekli gelerek sektörü ele geçirme sürecine geçiş yaptık. Çok önemli bir kilometre taşı eskiden onlar reklam alırlardı bizde yerleştirme yapardık. Biz sadece ürün yerleştirmedeydik. Ama şimdi ikisi birleşerek kampanyaya dönüştü. Bu hiç sosyal medyayı aracı olarak kullanmayı düşünmeyen markalar içinde önemli. Şimdi markaları kullanarak nasıl fayda sağlayanilecekleri, nasıl mesaj verebilecekleri ilk konuları. Burada Turkiye’de harika bir yapımcı konuşma yaptı. Bridgestone ile yaptığı harika işlerden bahsetti. Bayıldım ne yapmak istediğime dair harika örneklerdi. Bir dizide elinizde Bridgestone var ya da başka marka var ve onu senaryoya interneti, sosyal medyayı kullanarak taşıyorsunuz. Bu mükemmel. Ve daha sonra onunla ilgili twit atıp hikayeyle ilgili başka twitler atarak da kullanıcıyla interaktif etkileşime giriyorsunuz. Başka bir adım, sosyal,mobil medya değil nesil ve neslin ilgi alanı olan populer filmler mesela Star Trek. Bazı sosyal kampanyalarla birleşerek belli bir kesimi hedef alan arkadaşlarım bunu başarmıştı. Bu sayede insanlar alışveriş yaparken aa bak Star Trek gidip onu almalıyım diyorlar. Yönlendirme gerçekten çok başarılı ve iyi işliyor. Öncesinde tüketici gider filmi izler, diziyi izler yapımcının da daha ilerisine gidebileceği ile ilgili bir fikri olmazdı. Ama şimdi hangi kesim neleri izliyor takip edip ona göre hareket edebiliyorsunuz. Değişik kanallardan bilgiler ve mesajlar iç içe geçirilerek ulaştırılıyor. Bulunduğumuz senede de olan gerçekten çok önemli bir durum bu, bütün terminolojileri değiştiriyor. Ne kadar tüketiciyle etkileşime geçerseniz mesajlar o kadar değişiyor artık sadece tek mesaj gönderip bırakmıyorsunuz. 30 saniye de her şey değişebilir olay izleyiciyle etkileşimden izleyiciyle muhabbet etmeye dönüyor. Gazeteler bir kilometre taşıydı şimdi normal baskıdan çok internetten okunuyorlar. Yani bunu yapmak zorundasınız tüm dünya buna yöneliyor. Markalar gazetelere daha etkin entegre oluyor sabit bir reklam görmek yerine gerçekten mesaj veren ürünler görüyorsunuz. Heyecan verici zamanlarda olduğumuzu düşünüyorum.

 

  And the milestones of product placement in Hollywood? 

 

  And the milestones of product placement in Hollywood? 

 

Well obviously you have the recess pieces you know. To me, i think ofcourse the Spiderman film that i did or amazing you know i think some of the Tom Cruise films where they used the holographic scenes with brands were quite amazing. I think the most ...... in television for us in America have been the brand intergration transition between the legalisation of paid for placements meaning is called brand intergration instead of product placement with networks. That’s a huge milestone. A huge milestone was the advent of the VCR. The VCR changed the whole model and transition the death of the 30 seconds spot so to speak into a transition to be more of a product placement, brand intergration. And social media is a huge milestone. It’s happening and unfolding as we speak. It’s started a few years ago with the whole discussions of the 3/60 where the ad companies were really floundering. You know i’m by coast of between Newyork and California so i’m always at the conferences between ad agencies. In every year i would see the transition that were happening. And we went from the ad agencies not recognising us because we couldn’t quantified to them really wanting to and starting to take over a lot of the industry. In the model of brand intergration because and the media buying agencies. This is a huge milestones because traditionally before they were just buy ads and we were just product placement agents. We do the product placement. But now it’s all becoming one, a campaign now. This is a milestone for brands where they never used to think of doing social media or web. And now it’s becoming very much of a conversation about branding and how they want to utilise the branding, messaging in the different mediums. There was a wonderful speaker producer at the symposium here in Turkey. And she did such great things with Bridgestone. I said “oh i love this. This is such a perfect example of what you wanna do. You have Bridgestone or brand in the tv show and then you carry through the a little storyline in the web and social media that drives traffic to the show. It’s perfect. And then you tweet about it and you tweet about some of the storyline and that leads you to an interaction with the consumer. And that’s another milestone now is the not only the quantification in social, mobil media but the generation of  geo targeting like with the star trick of films. With the social campaign that was just some of my associates. They were able to geo target the consumer. So they were in the shop like “ ohh look here is a star trick and you didn’t buy this “ . So that work really well and then the tracking. This is another huge milestone. Previously, the consumer would go watch the film or watch the tv show and the producers would have absolutely no idea who they were. And now you can track who is watching your shows and you can interact with them. So you can push various different information, all messaging and you can have an engagement. This is the huge thing that’s happening in this year is to talk about the shifting where the terminologies are shifting as well. Where as you talking more about the engagement with a consumer and a branding messaging is changing. Where is not just to push messaging any more. And the 30 seconds is transitioning. This is a huge change and milestone where it’s becoming more of conversation with the viewer as well and interaction with the viewer. So you have newspapers milestone where they are transitioning to internet rather than paper. Which mean you need to do it anyway. You know the whole world is in transition. And they’re starting to do brand intergrated on that paper, page. So rather than just to see a static ad, this is actually a brand messaging going on. So i believe we’re in very exciting times you know.   

 

Film yapım bütçesinin yüzde kaçı ürün yerleştirme detaylarıyla karşılanabilinir? 

 

Klasik olarak,  ürün yerleştirme artan değerli bir ivme göstermektedir. Fakat öncelikle olarak ürün bütçeniz arz etmektedir. Sonraki süreçte ürün yerleştirme gelebilir.Yoksa, bu daha çok finansal bir yatırım olmaktan öteye geçemeyecektir. Bu başka bir iş modelidir. Ne kadar çok yerleştirme yapılırsa yapılsın bu küçük kısım anlatmamalıdır. Büyükte olsa alakasız markalarla marka entegrasyonu yapılmak istenmiyor. Eğer doğal duran entegrasyonunuz varsa ona bir yıldız koyun çünkü asıl istenilen tarz o. Bu yaratıcılıktır. Eğer ödeme yapılarak hikayeye eklenen yerleştirmelerden bahsediyorsak çok fazla entegrasyon omalı. Bu suretçe ödenen ücret önemli olacaktır.

 

What percentage of the movie’ production budget can be supplied by product placement details?

 

 

As far as production budget it’s a concern in product placement. Traditionally, product placement comes in as a added value. So your production budget should be set first and then the product placement comes in. Otherwise it’s more of a financial investment and it’s more away partnership with the brand. So that’s another business model there. So those the two differences i would say. And then as far as how many placements. This again i feel as very important factor that the ministry should think about as well. That you know and i understand that you don’t wanna have all those huge brand intergration that’s totally not related to a show. But the issue if you have naturel product placement you can not put a number on that. Because it needs to have the placement that relate to the storyline. So that’s a creative process. But if you talking about paid for placement with in the context of film that’s going to be you know a large intergration. Then okay then potentially that should be set.   Yandex.Metrica