Nuri Bilge Ceylan: Maço Olmamaya Çalışan Bir Maçoyum posteri Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, film Cannes’da gösterilirken Türkiye’de olduğu kadar heyecanlanmadığını vurguladı ve “İnsanın filminin kendi vatanında gösterilmesi çok başka bir duygu. Bunun tadı çok farklı. Tabi insan kendi vatanında sevilmek ve onaylanmak istiyor” dedi. Oyuncu Ebru Ceylan ise Türkiye gösteriminin çok daha iyi olduğunu ifade ederek “Filmdeki ironik ve komik öğeler burada daha iyi anlaşıldı” ifadesini kullandı.

Ödüllerin kendisine ve sinemasına nasıl etki edeceği konusundaki soruya sorumluluğun arttığını belirterek yanıt veren Nuri Bilge Ceylan, “İnsanların beklentileri artıyor, fakat benim için çok da fark etmiyor. Sanırım biraz dik kafalıyım. Beklenti arttıkça ondan kurtulma yollarını arayan bir mekanizma var bende. Bu ileride nasıl bir şeye dönüşür, nasıl bir sonuç doğurur, bilemiyorum” açıklamasında bulundu.

“İklimler”de oyunculuk denemesinde de bulunan yönetmen, “Uzak” filminde de oynamak istediğini ancak Muzaffer Özdemir’in oyunculuğundan çok memnun kaldığı için oynamadığına sevindiğini anlatarak, “Ben de herkes gibi kendimi merak ediyorum. Sadece oyunculuk değil, yönetmenliği de bu yüzden yapıyorum. Bu kararı almamın sebeplerinden biri de senaryoda bir çok detayı yazmak zorunda kalmayacak olmamdı. Fakat bir daha oynamayı düşünmüyorum, en azından kendi filmimde. Çünkü hem yönetmek hem de oynamaya çalışmak gerçekten çok zor oluyor” dedi.

Bir kadınla bir erkek arasındaki zor ilişkiyi anlatan filmde canlandırdığı karakterle benzeştiğini söyleyen Ceylan, filmdeki adam olmadığını ancak onun duygularının hepsini kendi içinde taşıdığını belirterek, “Sanırım ben maço olmamaya çalışan bir maçoyum” dedi. Filmlerinde genelde yakın çevresini oynatmasının sebebi sorulduğunda ise, bu yöntemle sevdiği insanlarla daha fazla beraber olma şansı yakaladığını söyleyen Ceylan, şöyle devam etti: “Mesela en sevdiğim filmim ‘Mayıs Sıkıntısı’dır. Çünkü annem ve babamla çok zaman geçirmemi sağladı. Diğer bir sebepse bu insanların tümünü yakından tanıdığım için tüm jestlerini, mimiklerini biliyorum. Böylece onları nasıl kullanabileceğimi de daha iyi kestirebiliyorum”

Aynı zamanda yönetmenin eşi olan ve yönetmenlik denemeleri bulunan Ebru Ceylan ise oyunculukla yönetmenliği karşılaştırırken yönetmenliği oyunculuğa göre daha zor ve daha anlamlı bulduğunu söyledi. Cannes’ın yarışmalı bölümünde bir kısa filmi gösterilen Ebru Ceylan, kendisinin yönetmen koltuğunda olduğu bir filmde Nuri Bilge Ceylan’ı oynatıp oynatmayacağı sorusuna da, “Yönetmenlik konusunda benim ona güvendiğim kadar onun bana güvendiğini sanmıyorum” yanıtını verdi.

Son Yorumlar (1)

enigmacuture avatar enigmacuture 18 Mart 2009 14:50:03

10

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan şüphesiz karizmatik ve başarılı

Yandex.Metrica